V posledných rokoch rastie na Slovensku popularita stravy BARF, čo je forma surového kŕmenia. Zástancovia tejto metódy tvrdia, že surové mäso je pre psov ideálnou voľbou, pretože sa najviac podobá starodávnej potrave. Ale je to naozaj pravda? Pozreli sme sa na výhody a riziká surovej stravy. Dozviete sa tiež, kedy sa surová strava neodporúča a na čo si dávať pozor, ak sa rozhodnete pre tento spôsob kŕmenia.

Petchef Barf

Prečo sa rozšírila surová strava?

Rozmach surovej stravy možno považovať za reakciu na rozšírenie moderných krmív. Približne pred 60-80 rokmi sa začala veľkovýroba priemyselného krmiva pre psov a bohužiaľ, v tom istom čase sa prudko zvýšil výskyt alergií, rakoviny a iných ochorení u našich domácich miláčikov. Je to spôsobené najmä tým, že priemyselné krmivá, či už konzervy alebo suché krmivá, sa väčšinou vyrábajú z nekvalitných surovín, takmer z úplne zbytočných obilnín pre psov a pri priemyselnom spracovaní strácajú aj tú malú výživovú hodnotu, ktorá v nich zostala. Surové kŕmenie je akýmsi prístupom „návratu ku koreňom“, ktorý zúfalí majitelia dúfajú, že vyrieši zdravotné problémy ich psov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o škodlivých účinkoch a nízkej kvalite priemyselných krmív, na túto tému sme už napísali článok.

 • Krmivo pre psov vs. suché krmivo: je rozdiel naozaj taký veľký?
 • Čoskoro zistíte, či je surová strava skutočne jedinou alternatívou priemyselných krmív. Najprv sa však lepšie zoznámte so surovou stravou!

  Typy surovej stravy: BARF strava a Prey Model

  Skôr ako začneme, je dôležité poznamenať, že existujú dva všeobecne známe typy surovej stravy: BARF strava a Prey Model. Hoci sú obe založené na kŕmení surovým mäsom, v zložení stravy sú značné rozdiely. Pozrime sa, čo tieto dve metódy znamenajú!

  BARF strava

  BARF je odvodený od pojmu “Biologically Approved Raw Food”, čo v doslovnom preklade znamená “biologicky schválená surová strava”. Tento termín odkazuje na skutočnosť, že tento spôsob kŕmenia zodpovedá stravovacím návykom predkov našich psov a spĺňa ich biologické potreby.

  Zároveň je zvykom označovať BARF ako skratku pre „Bones and Raw Food“, ktorá sa vzťahuje na jeho zloženie. BARF je v podstate založený na správnej kombinácii mäsa s kosťou, chudého mäsa, vnútorností, zeleniny a ovocia, v prípade potreby v kombinácii s výživovými doplnkami. Obvyklé pomery sú nasledovné:

  • 40-50 % mäsa s kosťou
  • 30-40 % chudého mäsa
  • 5-10 % vnútorností
  • 10-20 % ovocia a zeleniny

  Obvyklá denná dávka je 2 % telesnej hmotnosti psa v závislosti od úrovne aktivity psa a iných faktorov (napr. gravidita). Dávka by mala byť rozdelená do dvoch jedál denne.

  Kŕmenie BARF sa rozšírilo najmä v USA pod vplyvom knihy Grow your Pups with Bones z roku 1998 od Dr. Iana Billinghursta, ktorý neskôr vydal niekoľko kníh na túto tému.

  Prey Model

  Prey Model je založený na myšlienke, že surové mäso je pre psa dostatočným zdrojom živín. To sa plne odráža v odporúčanom zložení stravy:

  • 80 % chudého mäsa
  • 10% mäsa s kosťou
  • 10% vnútorností

  Tento model teda nezahŕňa ovocie a rozsah používaných doplnkov je tiež menší, pričom vo všeobecnosti sú povolené len výživové doplnky z lososa a zelených mušlí. Keďže Prey Model je zrejme radikálnejší, je menej rozšírený ako BARF strava.

  Surove Maso Pre Psa (1)

  Surové mäso pre psov: výhody a riziká

  Ak sa poobzeráte po internete, nájdete množstvo stránok, ktoré vychvaľujú prednosti surovej stravy. Je však veľmi dôležité overiť si, na akých webových stránkach môžete tieto informácie nájsť: nájdete ich najmä na webových stránkach predajcov krmív pre domáce zvieratá, ktorí sa špecializujú na BARF stravu. Prečítali sme si tieto, ako aj webové stránky veterinárov a snažili sme sa pozrieť na dostupné informácie, ale bohužiaľ je veľmi málo oficiálnych výskumov na túto tému v cudzích jazykoch na to, aby sme majiteľom psíkov poskytli čo najobjektívnejší obraz.

  Výhody BARF stravy a Prey Modelu

  Informácie o výhodách BARF stravy a Prey Modelu nájdete predovšetkým na internetových stránkach, ktoré pochádzajú najmä zo stránok obchodníkov. Keď si prezeráte veterinárne webové stránky, takmer všetky poukazujú na to, že v súčasnosti neexistuje jediná vedecká štúdia, ktorá by dokazovala výhody surovej stravy. V čase písania tohto článku sme sa aj my pozreli na dostupné výskumy a bohužiaľ, také naozaj neexistujú. Je však tiež dôležité poznamenať, že to neznamená, že surová strava nemá pozitívne účinky na zdravie.

  Pozrime sa, aké sú hlavné pozitívne účinky na zdravie, na ktoré obchodníci odkazujú:

  • Alergia mizne
  • Menej zubného kameňa
  • Menej a viac pravidelná stolica
  • Zvýšená úroveň aktivity
  • Silnejšie šľachy, kosti, väzy a svaly
  • Lepšia chuť do jedla
  • Pravidelnejšia telesná hmotnosť
  • Ukončenie zápachu psov

  Menej zubného kameňa je pravdepodobne naozaj výhodou surovej stravy, pretože žuvanie kostí dokáže skutočne vyčistiť zuby. Ale vymiznutie alergií, menej a viac pravidelnej stolice, zvýšená aktivita a chuť do jedla, silnejšie šľachy, kosti a väzy NIE sú nevyhnutne spôsobené surovou stravou. Ale tým, že nekvalitné potraviny nahradíte premyslenou stravou, používate kvalitné suroviny a dbáte na veľkosť porcií. Čo sa týka odstránenia psieho zápachu, tento bod je skôr subjektívny a diskutabilný.

  V spoločnosti PetChef vyrábame čerstvo uvarené krmivá pre psov len z kvalitných surovín vhodných na ľudskú spotrebu. Naše recepty pripravil veterinárny lekár. Na základe neustálej a nadšenej spätnej väzbe od majiteľov psov, ktorí si od nás objednávajú, môžeme povedať, že aj my zažívame značnú časť vyššie uvedených benefitov, a to aj napriek tomu, že naše krmivá nie sú surové.

  Petchef Barf2 (1)

  Riziká BARF stravy a Prey Modelu

  Predtým, ako sa rozhodnete pre surovú stravu, je dôležité uvedomiť si možné riziká. Aj keď sa názory obchodníkov a veterinárov v mnohých ohľadoch líšia, s rozumom sa dá zhruba rozhodnúť, kde je pravda.

  Je pre vášho psa skutočne najlepšia “starodávna” strava s vysokým obsahom mäsa?

  Väčšina predajcov tvrdí, že BARF strava sa najviac podobá stravovacím návykom predkov psov, takže je to forma kŕmenia, ktorá najlepšie vyhovuje ich potrebám. Tvrdí tiež, že varením sa zničí väčšina cenných živín.

  Pozrime sa najprv na druhé tvrdenie! Skutočnosť, že varenie ničí dôležité zložky, platí hlavne pre priemyselné krmivá: pretože šetrné varenie pri nízkej teplote vedie k oveľa menším stratám vitamínov a tiež pomáha stráviteľnosti a vstrebávaniu živín. Pravda je teda niekde uprostred: hoci počas varenia dochádza k určitým stratám živín a niektoré živé enzýmy sú zničené, je to kompenzované tým, že sa absorbuje viac živín.

  Teraz sa pozrime na tvrdenie, že tento spôsob kŕmenia najlepšie spĺňa nutričné potreby psov. Bohužiaľ, veterinári a tento článok vo vedeckom časopise zdôrazňujú, že surová strava sa odporúča len s veľkou opatrnosťou. Pozrime sa prečo!

  Príliš vysoký obsah bielkovín v strave je pre moderného psa rizikový

  MVDr. Jozefa Vargu, veterinárny lekár, ktorý vytvoril recepty pre PetChef, má viac ako dve desaťročia skúseností a množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že vysoký príjem bielkovín u moderných domestikovaných psov je spojený s rizikami a môže viesť k vzniku rôznych ochorení, ako napr:

  • Dna
  • Zníženie funkcie obličiek
  • Vývoj problémov s pečeňou
  • Črevná bakteriálna nerovnováha
  • Problémy s kostnatením

  Je to preto, lebo trávenie psov sa za tisíce rokov našej existencie prispôsobilo jedlu, ktoré konzumujú ľudia. V dôsledku systému selekcie sa rozšírili potomkovia jedincov, ktorí v porovnaní so svojimi predkami lepšie znášali zmenu stravy.

  Okrem toho pred modernou dobou mali ľudia na tanieri oveľa menej mäsa ako dnes a naši psíkovia jedli len zvyšky. Trávenie psov sa tak, aj keď len z evolučnej nevyhnutnosti, prispôsobilo domácej strave s malým množstvom mäsa a množstvom príloh.

  Dnešná veda už s istotou vie, že účinky na organizmus v priebehu generácií sú dané geneticky. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sú teda dnešné psy menej mäsožravé ako ich predkovia. Predpoklad, že vysoký obsah mäsa a starodávna strava sú aj pre moderného domestikovaného psa najlepšie, teda nie je pravdivý.

  Krmivá PetChef preto vychádzajú z odporúčaní MVDr. Jozefa Vargu a sú založené na relatívne nízkom obsahu mäsa (25-30 %).

  Ochorenia z nedostatku

  Ďalším častým problémom je narušenie rovnováhy vápnika a fosforu v dôsledku vysokého obsahu fosforu vo farebnom mäse. To spôsobuje oslabenie a “zmäknutie” kosti, čo môže viesť k zlomeninám kostí. Preto je dôležité venovať zvýšenú pozornosť dostatočnému dopĺňaniu vápnika, najmä v prípade šteniatok.

  Ďalším problémom je, že surové vajcia môžu viesť k nedostatku biotínu kvôli avidínu, ktorý obsahujú, a surové ryby môžu viesť k nedostatku tiamínu.

  Okrem toho existujú situácie, keď surové kŕmenie rozhodne nie je vhodné:

  • Bez ohľadu na to, akú formu surového kŕmenia si vyberiete, obsah bielkovín bude veľmi vysoký. Preto sa neodporúča pre staršie psy alebo psy s ochorením pečene alebo obličiek.
  • Ak je váš pes kŕmený príliš mastným surovým mäsom, môže dôjsť k problémom s pankreasom.
  • U šteniat (najmä veľkých plemien) môže surové kŕmenie viesť k nedostatku živín a nedostatočnému vývoju, o ktorej bola vypracovaná aj vedecká prípadová štúdia.

  Surové kŕmenie zvyšuje riziko infekcií

  Názory predajcov a veterinárov sú v tejto oblasti dosť kontroverzné. Väčšina predajcov tvrdí, že žalúdočná kyselina u psov je taká silná, že si dokáže okamžite poradiť s obávanými baktériami Salmonela a E.Coli. Hoci je to pravda, je to len čiastočná pravda: pri jedení sa baktérie dostávajú nielen do žalúdka, ale aj do nosa a úst vášho domáceho maznáčika.

  Je pravda, že patogény u nich veľmi zriedkavo spôsobujú ochorenia, ale psy môžu byť prenášačmi, ako to ukazuje aj tento výskum. Preto môžu bohužiaľ predstavovať nebezpečenstvo pre ľudí žijúcich v ich prostredí.

  Okrem toho môže dôjsť aj k infekcii inými patogénmi, ktoré sú nebezpečné pre človeka. Pozrime sa na niekoľko príkladov:

  • Pri kŕmení psov vnútornosťami obsahujúcimi hydatidové cysty sa môžu psíkovia nakaziť E. granulosusom, ktorý môže tiež spôsobiť hydatidové cysty v rôznych orgánoch, keď sa dostane do človeka.
  • Larvy črevných červov Toxocara canis sa veľmi často vyskytujú v nekontrolovaných zdrojoch, ako je napríklad zverina. Parazit môže tiež nakaziť človeka. Odčervenie našťastie znižuje riziko infekcie, ale úplne ho neodstraňuje.
  • Toxoplasma gondii je obzvlášť nebezpečná v tehotenstve, pretože môže spôsobiť ťažkú ​​encefalitídu plodu preniknutím do placenty, takže ak je tehotná žena v blízkosti psov, je lepšie vyhnúť sa ich kŕmeniu surovým krmivom.

  Surové kosti môžu spôsobiť upchatie alebo poškodenie čriev

  Kosť počas varenia stvrdne a stane sa tuhou a je oveľa pravdepodobnejšie, že sa potom rozštiepi. Surové kosti sú oveľa mäkšie a menej nebezpečné. Bohužiaľ, niektoré kosti sa môžu rozštiepiť aj v surovom stave a aj mäkšie kosti môžu u šteniat alebo starších psov spôsobiť črevné problémy. Preto je pri rozhodovaní o podávaní surového mäsa s kosťou veľmi dôležité byť dobre informovaný a zohľadniť zdravotný stav a vek psa.

  Zdivočia psy zo surovej stravy?

  Samozrejme, toto tvrdenie je úplne nepravdivé, na čom sa zhodujú veterinári aj obchodníci. To, že svojmu psovi dávate surové mäso, neznamená, že nemôže byť ako baránok.

  Namiesto Barf Cerstvo Uvarene Krmivo (1)

  Kedy sa surové mäso pre psov neodporúča?

  V živote psa aj jeho majiteľa sú situácie, keď sa surové kŕmenie vôbec neodporúča. V nasledujúcich prípadoch by ste mali zvoliť inú formu kŕmenia:

  • Surová strava s vysokým obsahom bielkovín je obzvlášť nebezpečná pre psov s ochorením pečene a obličiek
  • Psy s gastrointestinálnym ochorením sú vystavené väčšiemu riziku nezničenia patogénov v surovom mäse a majú väčšie problémy s trávením surovej stravy
  • Psy s rakovinou: tiež rizikové kŕmiť surovou stravou kvôli patogénom
  • Psy s poruchou imunity sú tiež náchylnejšie na infekcie
  • BARF strava alebo model Prey sa neodporúča pre terapeutických psov, pretože pracujú s chorými ľuďmi
  • Ak je v domácnosti náchylnejšia osoba, napríklad malé dieťa, tehotná žena, starší alebo chronicky chorý človek, mali by ste zvoliť iný spôsob kŕmenia.

  Na čo si dať pozor, ak sa rozhodnete pre surovú stravu?

  Ak ste zvážili potenciálne výhody a riziká a neexistujú dôvody, prečo by ste svojho psa nemali kŕmiť surovou stravou, potom je pre vašu vlastnú bezpečnosť, bezpečnosť vašej rodiny a bezpečnosť vášho psa dôležitých niekoľko nasledujúcich rád:

  • Svojho psa kŕmte len surovým mäsom z kontrolovaných zdrojov!
  • Nezabudnite mäso na niekoľko dní zamraziť, aby ste zničili veľkú časť patogénov! Nikdy nerozmrazujte viac ako 1-2 porcie mäsa naraz!
  • Pri príprave potravín dbajte na to, aby sa nedostali do kontaktu s inými potravinami, dôkladne vyčistite pracovnú plochu a dôkladne si umyte ruky.
  • Po kŕmení psa umyte a vydezinfikujte jeho misku a misku na vodu!
  • Nikdy nekrmte svojho domáceho miláčika surovým krmivom, pretože je to lacnejšie, práve naopak: kŕmte ho len kvalitným krmivom, starostlivo pripraveným podľa jeho výživových potrieb, najlepšie s pomocou veterinára, ktorý sa v tejto oblasti vyzná!
  • Vždy sledujte psiu stolicu, či sa v nej nevyskytujú príznaky choroby alebo citlivosti.

  Existuje alternatíva aj vtedy, keď nechcete dávať psovi krmivo alebo surové mäso!

  Väčšina veterinárov uprednostňuje starostlivo pripravené, čerstvo uvarené krmivo pre psov. Nielenže budete môcť uspokojiť nutričné potreby vášho psa, ale budete tiež môcť predísť riziku infekcie. Ak chcete pre svojho domáceho miláčika pripraviť domáce krmivo, vždy sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom alebo požiadajte svojho dietológa o radu ohľadom správneho receptu. A ak máte pocit, že nemáte čas variť pre svojho psíka, môžete si objednať čerstvo uvarené jedlo pre psov. Od spoločnosti PetChef si môžete objednať čerstvo uvarené krmivá pre psov a vybrať si z niekoľkých ponúk, takže určite nájdete to pravé pre svojho domáceho miláčika.

  Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Jozsi Doboz Badge New Small 1

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Krmivá pre psov

  Farmárske hovädzie

  Od  16,49 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Hodové morčacie

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Slávnostné bravčové

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Domáce jahňacie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Lesné králičie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Nebeské klokanie

  Od  19,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Atlantické lososové

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *