Jed na potkany je mimoriadne nebezpečný aj pre psy a prvé príznaky sa objavia až niekoľko dní po otrave. Hoci obaly jedu na potkany často sľubujú, že ho naši domáci miláčikovia kvôli jeho horkej chuti neochutnajú, skutočnosť je, žiaľ, iná. Počet otráv potkanmi prevyšuje všetky ostatné otravy dohromady.

V tomto článku sa dozviete o účinkoch jedu na potkany, o tom, čo robiť pri podozrení na otravu, ako aj o šanciach na uzdravenie a liečbu.

Jed Na Potkany Pes

Účinky jedu na potkany na psy

Jed na potkany a myši sú zlúčeniny kumarínového typu, ktoré sa po požití ukladajú v pečeni psa a narúšajú normálnu syntézu antikoagulačných faktorov. To má za následok ťažkú hemofíliu, ktorá môže spôsobiť silné krvácanie, vnútorné krvácanie a v prípade neliečenia môže byť smrteľná. Pes prakticky vykrváca.

Ako dlho trvá pôsobenie jedu na potkany?

Jed na potkany u psov spôsobuje prvé príznaky až po 2 – 3 dňoch. Môže však trvať dlho, kým začne účinkovať. Keďže sa ukladá v pečeni, môže sa uvoľňovať a spôsobovať škody až 3-8 týždňov po požití, v závislosti od zlúčeniny. V súlade s tým, liečba trvá rovnako dlho.

Aké príznaky spôsobuje jed na potkany u psov?

Ak sa u Vášho psa vyskytnú nasledujúce príznaky, je vysoká pravdepodobnosť, že skonzumoval jed na potkany:

 • Bledé, vybielené sliznice (Dá sa pozorovať v ústach, na ďasnách)
 • Krvácanie z nosovej dutiny, ústnej dutiny – majitelia si často všimnú krvavé sliny objavujúce sa v miske na pitie
 • Sťažené dýchanie v dôsledku krvácania v hrudnej dutine
 • Modriny, podliatiny na tele psa aj z malých úderov
 • Krvavé výkaly, moč
 • Malá rana, ktorá nechce prestať krvácať
 • Ak máte podozrenie, že Váš domáci miláčik zjedol jed na potkany, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!

  Ucinok Jedu Na Potkany

  Zásobník na sáčky na exkrementy

  Zásobník na vrecká na psie exkrementy

  Nový zásobník na vrecká na psie exkrementy od spoločnosti PetChef je štýlovým doplnkom na prechádzky a výlety. Vďaka karabíne na boku ho môžete ľahko pripnúť buď na vodítko, alebo na tašku, takže ho budete mať vždy po ruke, keď budete potrebovať po svojom psíkovi upratať.

  Nemôže sa stať, že vrecko na exkrementy zostane doma alebo sa poškodí. Zásobník je vyrobený zo skutočne odolného materiálu, takže Vám bude verne slúžiť na mnohých prechádzkach. Materiál zásobníka na vrecká na psie exkrementy je bioplast, takže je nielen moderným doplnkom k vreckám na exkrementy, ale je aj šetrný k životnému prostrediu.

  Dokonale sa doň zmestí rolka kompostovateľných vreciek na psie exkrementy.

  POZRIEM SI

  Liečba otravy

  Liečba otravy potkanmi závisí od toho, kedy sa problém zistí.

  1-2 hodiny po otrave: výplach žalúdka alebo vracanie

  Ak máte šťastie a rýchlo zistíte, že Váš pes ochutnal jed na potkany, je najlepšie ho okamžite vziať k lekárovi. V ordinácii môžu použiť odborné metódy na vyvolanie zvracania, v prípade potreby aj výplach žalúdka.

  Ak to nie je možné a máte málo času, môžete skúsiť aj vy vyvolať zvracanie. Najčastejšie sa odporúčajú tablety Hyperol – ak máte doma jed na potkany, určite si ich zaobstarajte. Tablety by sa mali rozpustiť vo vode, viac informácií o pomeroch nájdete v návode na použitie.
  Liek sa podáva do úst pomocou injekčnej striekačky a účinkuje po niekoľkých minútach. Na čo by ste pri tom mali dávať pozor?

 • Obsahujú zvratky jed na potkany? (Jed na potkany je zvyčajne sfarbený: modrý alebo červený, takže je vo zvratkoch viditeľný)
 • Podarilo sa väčšinu jedu vyvracať?
 • Nedovoľte psíkovi, aby zvratky zjedol (je to pre nich úplne prirodzené) – preto ho od zvratkov odveďte!
 • Po zvracaní možno psovi podať aj tabletu aktívneho uhlia, ktoré dokáže viazať toxíny. Keďže chuť tabliet aktívneho uhlia nie je veľmi príjemná, primiešajte ich do jedla.

  Dôležité! O ďalšej liečbe sa poraďte s veterinárom, aj keď si myslíte, že Váš pes väčšinu jedu vyvracal! Aj v tomto prípade sa odporúča liečba vitamínom K1, uvedená v nasledujúcom bode.

  Je mlieko účinné pri otrave psov?

  NIE! Mlieko je v prípade otravy úplne neúčinné. Ak máte podozrenie na otravu, okamžite vezmite svojho psa k veterinárovi: môže od toho závisieť jeho život!

  Na čo si dať pozor, keď vezmete psa k veterinárovi?

  Prípravou na vyšetrenie môžete veterinárovi veľmi pomôcť:

 • Ak viete, aký jed pes zjedol, vezmite si so sebou papier alebo si napíšte názov účinnej látky.
 • Ak neviete, o aký jed ide, vezmite si so sebou podozrivú dávku!
 • Petchef Slavnostne Bravcove Krmivo Pre Psov N 2 (1)

  Zoznámte sa so Slávnostným bravčovým menu od PetChef!

  Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

  Má Váš psík citlivý žalúdok, je vyberavý, má cukrovku, trpí refluxom alebo žalúdočnou kyselinou? V tom prípade si zvoľte naše Slávnostné bravčové krmivo!?

  Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem bravčového mäsa aj pohánku, tekvicu, sladké zemiaky a mrkvu.

  U psíkov s citlivým žalúdkom sa môžu objaviť také nepríjemné príznaky, ako nadúvanie, hnačka, občasné zvracanie alebo bolesti žalúdka. Naše Slávnostné bravčové krmivo je vďaka vysokému pomeru zeleniny s protizápalovým účinkom a obsahom antioxidantov, vynikajúcou voľbou pre psíkov s citlivým žalúdkom. Toto krmivo je navyše mimoriadne chutné, takže Váš psík trpiaci nechutenstvom vyprázdni svoju misku až do poslednej kvapky.

  Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Liečba pri prvých príznakoch

  Žiaľ, veľmi často sa stáva, že majiteľ o otrave nevie, takže si problém uvedomí až vtedy, keď sa objavia príznaky. Existuje riešenie: veterinár podá injekciu s vitamínom K1, ktorý je jediným účinným protijedom na jed na potkany. Vitamín K1 stimuluje tvorbu antikoagulačných faktorov, ktoré pôsobia proti účinkom jedu.

  Po úvodnej injekcii sú potrebné viaceré udržiavacie dávky a perorálne podávanie vitamínu K1 počas ďalších 3 až 8 týždňov, v závislosti od typu otravy.

  Ďalšia liečba môže zahŕňať podávanie krvotvorných vitamínov, doplnkov železa, kyseliny listovej a vápnika.

  Pes Zjedol Jed Na Potkany

  V závažných prípadoch môže pomôcť len transfúzia krvi.

  Žiaľ, často sa stáva, že liečba vitamínom K už nestačí: v takýchto prípadoch je potrebná transfúzia krvi, ktorá vo väčšine prípadov prináša okamžité a výrazné zlepšenie.

  Žiaľ, často sa stáva, že liečba vitamínom K už nestačí: v takýchto prípadoch je potrebná transfúzia krvi, ktorá vo väčšine prípadov prináša okamžité a výrazné zlepšenie.

  Skonzumované množstvo má významný vplyv na šancu na uzdravenie, hoci je tiež dôležité poznamenať, že opakovaná konzumácia v menších dávkach je často nebezpečnejšia, ako jednorazová veľká dávka.

  Šance na prežitie sa výrazne zvýšia, ak sa liečba začne čo najskôr, ale našťastie transfúzia krvi môže otrávenému zvieraťu zachrániť život, aj v posledných chvíľach.

  Následné sledovanie a diéta

  Pes sa považuje za vyliečeného, keď sa syntéza antikoagulačných faktorov vráti do normálu. To by sa malo skontrolovať kompletným krvným obrazom.

  Pre úplné zotavenie je tiež veľmi dôležité, aby pes dostával šetrnú stravu bohatú na vitamíny, pretože jed je náročný na žalúdok, črevný trakt a pečeň. Z čerstvo pripraveného krmiva pre psov PetChef, je ideálnou voľbou žalúdok upokojujúce Slávnostné bravčové menu alebo pre pečeň a obličky šetrné Lesné králičie menu.

  Výber maškŕt

  Výber žuvacích pochúťok

  Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

  Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

  Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

  Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Niekoľko tipov, ako zabrániť tomu, aby Váš pes zjedol jed na potkany

 • Ak je to možné, vyhnite sa jedom na potkany vo svojom vlastnom dome! Namiesto toho použite pasce a spíšte miesta, ktoré by mohli slúžiť ako hniezda potkanov!
 • Ak je nevyhnutné použiť jed na potkany, umiestnite jed na miesto mimo dosahu psa!
 • Naučte svojho psa, aby nejedol nič zo zeme – predídete tak tomu, aby zjedol otrávené myši alebo aby na prechádzke niečo zlízal. Ak neviete, ako ho to naučiť, požiadajte o pomoc trénera!
 • Rovnako ho naučte neprijímať jedlo od cudzích ľudí!
 • Ak počas prechádzky uvidíte, že Váš psík niečo je, vždy skontrolujte, čo to je! Ak uvidíte niečo podozrivé, odoberte vzorku a zavolajte veterinára! Na večerných prechádzkach majte so sebou vždy baterku!
 • Aj keď otrava jedom na potkany sa dá vo väčšine prípadov dobre liečiť, pri podozrení na otravu je veľmi dôležité rýchlo konať.

  Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Jozsi Doboz Badge New Small 1

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Krmivá pre psov

  Farmárske hovädzie

  Od  16,49 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Hodové morčacie

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Slávnostné bravčové

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Domáce jahňacie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Lesné králičie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Nebeské klokanie

  Od  19,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Atlantické lososové

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *