Kotercový kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré môže byť spôsobené niekoľkými rôznymi patogénmi.

Ako sa proti nemu môžete brániť? Príznaky, diagnostika a možnosti liečby

Kotercový kašeľ je vysoko nákazlivé respiračné ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri najmä medzi psami. Hoci sa zvyčajne dobre lieči, jeho príznaky môžu byť veľmi nepríjemné: suchý, kŕčovitý kašeľ sa môže zmeniť na vracanie a dávenie. V tomto článku sa dozviete, čo presne je kotercový kašeľ, ako sa prenáša a aké sú jeho príznaky. Okrem toho budeme diskutovať aj o liečbe a prevencii.

Priciny Kotercoveho Kasla

Čo je to kotercový kašeľ?

Kotercový kašeľ (známy aj ako tracheobronchitída alebo CIRDC) je zápal priedušnice a priedušiek u psov a je to vysoko nákazlivé ochorenie. Jeho zaujímavosťou je, že ho nespôsobuje len jeden patogén, ale zvyčajne kombinácia vírusov a baktérií. Príznaky sa zvyčajne prejavia dôsledkom toho, že nejaká vírusová infekcia napadne dýchacie cesty, kde sa v dôsledku toho rozmnožia baktérie.

Najčastejšie patogény, ktoré spôsobujú kotercový kašeľ:

 • Vírusy: CAV-2 (adenovírus typu 2), psí koronavírus, vírus parainfluenzy, vírus psinky
 • Baktérie: Bordetella bronchiseptica (táto baktéria môže sama o sebe spôsobiť kašeľ u psov mladších ako šesť mesiacov, Pasteurella multocida)

Ochorenie sa zvyčajne dobre lieči, ale môžu byť potrebné lieky na potlačenie kašľa alebo antibiotiká. Preto ak máte podozrenie na kotercový kašeľ, oplatí sa zavolať veterinára a poradiť sa o potrebnej liečbe.

Pozor! Ako zodpovedný majiteľ neberte svojho domáceho miláčika do veterinárnej ordinácie, pretože môže ľahko nakaziť iných psov. Namiesto toho zavolajte veterinára k Vám domov! Je tiež dobré vedieť, že Váš domáci miláčik môže vylučovať patogény a zostať infekčný aj niekoľko mesiacov po uzdravení.

protihltacia miska

Protihltacia silikónová miska

Psíky majú často sklon k hltaniu potravy, čo môže viesť k nadúvaniu a tráviacim problémom. Spoločnosť PetChef teraz ponúka protihltaciu silikónovú misku, ktorá zabraňuje príliš rýchlemu hltaniu potravy Vaším domácim miláčikom a prehĺtaniu prebytočného vzduchu. Miska s vrúbkami, poskytuje Vášmu psíkovi fyzickú aj mentálnu stimuláciu, pretože o každé sústo musí intenzívne "bojovať", čo je skvelý prostriedok na zahnanie nudy. Je tiež skvelým pomocníkom, ak chcete svojho chlpatého kamaráta zamestnať, napríklad počas strihania nechtov alebo úpravy srsti.

Protišmykový silikón zaisťuje stabilitu misky, takže ju neprevrátia ani tí najčipernejší psíkovia. Vyrába sa zo zdravotne nezávadných materiálov a ľahko sa čistí v umývačke riadu.

POZRIEM SI

Je kotercový kašeľ nebezpečný pre ľudí alebo iné zvieratá?

Jedna z baktérií, ktorá spôsobuje toto ochorenie, Bordetella bronchiseptica, môže infikovať aj mačky a králiky. Žiadny z týchto patogénov sa však zvyčajne nemôže šíriť na človeka, s výnimkou ľudí s veľmi slabým imunitným systémom.

Kde je možné infikovať sa kotercovým kašľom?

Kotercový kašeľ získal svoj názov podľa toho, že ho šíria psy predovšetkým v komunite, medzi sebou, a to kašlaním, kýchaním alebo dotykom nosa. Psy žijúce v chovných staniciach, t. j. psy chované v malých priestoroch, sú samozrejme obzvlášť ohrozené, ale zvýšenému riziku sú vystavené aj nasledujúce miesta:

 • Obľúbené miesta na prechádzky: psie výbehy, parky
 • Psia škôlka, psia škola
 • Výstavy
 • čakárne veterinárnych ordinácií
 • Ak beriete svojho psíka na tieto miesta často, mali by ste zvážiť očkovanie proti kotercovému kašľu a imunizáciu. Tejto problematike sa budeme venovať neskôr v tomto článku.

  Priznaky Kotercveho Kasla

  Príznaky kotercového kašľa

  Príznaky kotercového kašľa môžu zahŕňať:

  • Suchý, hrubý, kŕčovitý kašeľ, ktorý môže trýzniť psíka aj niekoľko týždňov
  • Kŕčovitý kašeľ môže byť sprevádzaný nutkaním na dávenie alebo vracaním, čo robí ochorenie obzvlášť nepríjemným
  • V menej častých prípadoch sa môže vyskytnúť výtok z nosa, slzenie alebo opuch mandlí

  Priebeh kotercového kašľa je zvyčajne približne 3 týždne. V miernych prípadoch sa príznaky objavujú len po pohybe (hra, beh atď.), ale v ťažších prípadoch sú častejšie a môžu byť sprevádzané stratou chuti do jedla a horúčkou.

  Ak sa tak stane alebo ak je dovtedy suchý kašeľ sprevádzaný vykašliavaním, t. j. ak sa kašeľ stáva “vlhkým”, je možné, že sa rozvíja komplikácia, ako je zápal pľúc. Existuje tiež riziko, že kotercový kašeľ nezmizne a stane sa chronickým. V oboch prípadoch bude potrebná veterinárna pomoc a užívanie liekov.

  Petchef Atlanticke Lososove Krmivo Pre Psov N 2

  Zoznámte sa s Atlantickým lososovým menu od PetChef!

  Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

  Má Váš psík oslabený imunitný systém, často sa škriabe, vypadáva mu srsť, bojuje jeho telo s nejakým zápalom alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Atlantické lososové krmivo!

  Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem lososového mäsa aj pohánku, quinou, sladké zemiaky, brokolicu a tekvicu. Losos má mimoriadne vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín, čo prispieva k lesklej srsti, zdravej koži a navyše pôsobí protizápalovo. Krmivo má tiež hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín.

  Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Diagnostika kotercového kašľa

  Prvým krokom je preskúmanie anamnézy psa:

  • Bol pes očkovaný kombinovaným očkovaním? (Kombinované očkovanie chráni pred niektorými patogénmi, ktoré spôsobujú kotercový kašeľ)
  • Bol psík v komunite? (Výbehy pre psov, veterinárna klinika, škola pre psov atď.)
  • Zobrali ste ho nedávno od chovateľa alebo z útulku?

  Ak je na základe vyššie uvedeného podozrenie na kotercový kašeľ, oplatí sa urobiť kultiváciu aspirátu z nosa, aby sa zistilo, aký patogén ochorenie spôsobuje. Podľa toho sa môže začať aj liečba.

  Nanešťastie sa kotercový kašeľ niekedy môže zameniť za iné, ešte závažnejšie ochorenie. Ak pociťujete mdloby, horúčku, dýchavičnosť alebo obojstranný výtok z nosa, možno budete chcieť absolvovať röntgenové vyšetrenie dýchacích ciest, aby ste vylúčili vážnejší stav!

  Nazov Kotercoveho Kasla

  Liečba kotercového kašľa

  Domáca liečba kotercového kašľa môže byť úspešná v miernych prípadoch. Aj tak sa však oplatí poradiť sa s veterinárom, aby ste predišli komplikáciám. Ak je vaše zviera mladé, staré alebo chronicky choré, okamžite vyhľadajte lekára, pretože ochorenie môže byť smrteľné!

  Lieky sú však väčšinou účinné, liečba sa uskutočňuje liekmi na potlačenie kašľa alebo expektoranciálmi a protizápalovými liekmi. Na vírusové infekcie neexistuje špecifická liečba, ale na bakteriálne infekcie sa môžu podávať antibiotiká. Nevýhodou je, že na dosiahnutie vysokých koncentrácií v dýchacích cestách je potrebná liečba, ktorú možno často dosiahnuť len inhalátormi alebo invazívnymi metódami.

  Ak vaáš psík stráca chuť do jedla z dôvodu choroby, je dôležité podávať mu krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny a je zároveň veľmi chutné. Krmivá pre psov na portáli PetChef boli vytvorené tak, aby aj tí najvyberavejší psíkovia našli niečo, čo vyhovuje ich chuťovým pohárikom a zároveň im dodáva potrebné vitamíny a minerály.

  Prevencia kotercového kašľa

  Rovnako ako pri mnohých iných ochoreniach je veľmi dôležitá prevencia. Začať by sa malo odstránením predispozičných faktorov, ale u psov, ktorí sa často zdržiavajú v komunite, je veľmi dôležitá aj imunizácia.

  Predispozičné faktory kotercového kašľa

  Nedostatočný životný priestor

  Najväčším predisponačným faktorom kotercového kašľa sú nevhodné podmienky chovu. Príliš malý životný priestor, stiesnenosť (najmä ak je psov viac) a málo pohybu oslabujú imunitný systém a sťažujú mu boj proti škodlivým mikróbom.

  Nesprávna výživa

  Je prinajmenšom rovnako dôležité, aby váš psík dostával kvalitnú stravu bohatú na živiny, ktorá je prispôsobená jeho potrebám. Bohužiaľ, väčšina suchých (a konzervovaných) krmív nie je vyrobená z kvalitných surovín, neobsahuje správny pomer živín a aj spôsob spracovania môže výrazne znížiť ich výživovú hodnotu.

  Najlepšie čo môžete urobiť, ak svojmu psovi pripravíte alebo objednáte čerstvo uvarenú stravu, ktorej recept pripravil veterinár. V spoločnosti PetChef sa krmivo pre vášho domáceho miláčika vyrába výlučne podľa veterinárnej receptúry a z kvalitných surovín vhodných na ľudskú spotrebu, takže si môžete byť istí, že váš psík dostáva presne tie živiny, ktoré potrebuje.

  Kotercovy Kasel

  Výber maškŕt

  Výber žuvacích pochúťok

  Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

  Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

  Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

  Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Vonkajšie predispozičné faktory

  Okrem vyššie uvedených môžu imunitný systém oslabovať aj vonkajšie faktory. Medzi tieto faktory môže patriť príliš horúce alebo príliš chladné prostredie, ale aj neustály stres, prach alebo dym, ktoré môžu predisponovať k ochoreniu.

  Očkovanie proti kotercovému kašľu, imunizácia

  Ak so svojím psom často chodíte do spoločnosti alebo máte viacero psov, je vždy dobré, aby ste svojich domácich miláčikov zaočkovali. Hoci kotercový kašeľ spôsobuje mnoho rôznych patogénov, proti väčšine mikróbov existujú vakcíny:

  • Ročné kombinované očkovanie je účinné proti veľkej časti vírusov. Imunita je však bohužiaľ časovo obmedzená, takže je potrebné ju každoročne opakovať!
  • Existuje špeciálna vakcína proti Bordetella bronchiseptica vo forme nosných kvapiek, ktorá môže vyvolať imunitnú odpoveď už po 3 dňoch. Môže sa podávať aj psom starším ako 3 týždne a gravidným sukám.
  Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Jozsi Doboz Badge New Small 1

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Krmivá pre psov

  Farmárske hovädzie

  Od  16,49 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Hodové morčacie

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Slávnostné bravčové

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Domáce jahňacie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Lesné králičie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Nebeské klokanie

  Od  19,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Atlantické lososové

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *