V súvislosti so zápalom uší u psov (zápal zvukovodu) sa pozrieme na to, čo spôsobuje zápal ucha a či je možné liečiť zápal ucha u psov podomácky alebo sa oplatí navštíviť veterinára.

Aký druh ochorenia máme na mysli pod pojmom zápal ucha u psov?

Ucho psa je rozdelené na tri časti:

 • vnútorné ucho,
 • stredné ucho,
 • vonkajšie ucho.

Zápal ucha u psov je jedným z najčastejších ochorení psov. Vo väčšine prípadov sa koža pokrývajúca vonkajšie ucho zapáli, tento stav sa nazýva zápal vonkajšieho zvukovodu.

protihltacia miska

Protihltacia silikónová miska

Psíky majú často sklon k hltaniu potravy, čo môže viesť k nadúvaniu a tráviacim problémom. Spoločnosť PetChef teraz ponúka protihltaciu silikónovú misku, ktorá zabraňuje príliš rýchlemu hltaniu potravy Vaším domácim miláčikom a prehĺtaniu prebytočného vzduchu. Miska s vrúbkami, poskytuje Vášmu psíkovi fyzickú aj mentálnu stimuláciu, pretože o každé sústo musí intenzívne "bojovať", čo je skvelý prostriedok na zahnanie nudy. Je tiež skvelým pomocníkom, ak chcete svojho chlpatého kamaráta zamestnať, napríklad počas strihania nechtov alebo úpravy srsti.

Protišmykový silikón zaisťuje stabilitu misky, takže ju neprevrátia ani tí najčipernejší psíkovia. Vyrába sa zo zdravotne nezávadných materiálov a ľahko sa čistí v umývačke riadu.

POZRIEM SI

Príčiny zápalu ucha u psov

Zapal Stredneho Ucha2

Zápal ucha u psov môže byť spôsobený rôznymi faktormi. Častou príčinou je kúpanie, no voda sa môže dostať do uší zvieraťa aj počas plávania. Zvukovod psa je dosť úzky, ťažko sa vetrá a vysúcha. U plemien s dlhými, ovisnutými ušami (napr. španiel) a plemien, ktoré majú radi vodu (napr. labrador), sa tento problém môže vyskytnúť častejšie. Vlhké prostredie je živnou pôdou pre patogény. Venujte zvýšenú pozornosť utieraniu uší zvieraťa po kúpaní.

Ďalšie možné príčiny zápalu uší u psov:

 • predispozícia vyplývajúca z vlastností plemena (napr. v prípade španielov, labradorov, nemeckých ovčiakov)
 • cudzie teleso, ako je napríklad pleva v uchu psa,
 • parazity, ako sú ušné roztoče,
 • nadmerná tvorba ušného mazu alebo mazová zátka,
 • chlpy,
 • bakteriálna alebo plesňová infekcia,
 • fyzický vplyv, ako je zranenie pri nehode.

Zápal ucha u psa sa môže vyvinúť aj v dôsledku alergie. U psov sa môže vyskytnúť aj tzv. atopický zápal ucha. V tomto prípade nie je možné určiť hlavnú príčinu ochorenia. Vo všeobecnosti za zápalom ucha u psa môže byť nejaká porucha imunity alebo kombinované pôsobenie viacerých faktorov.

Príznaky zápalu uší u psov

Zapal Stredneho Ucha3

Prvým príznakom, ktorý môže naznačovať zápal uší, je, že pes krúti hlavou, často a intenzívne si trie a škrabe uši a spodok uší. Ak je oblasť pokrývajúca zvukovod začervenaná a opuchnutá, je dôvodné podozrenie, že čelíte zápalu ucha.

Ďalšie príznaky zápalu ucha psa:

 • zviera citlivo reaguje na dotyk, bolesť na dotyk,
 • často drží hlavu v podivnom, šikmom uhle,
 • zapáchajúci, hnedý výtok z ucha,
 • koordinácia psa je neistá, najmä pohyb v priamom smere mu spôsobuje ťažkosti,
 • zhoršujúci sa sluch alebo dokonca hluchota.

V závažných prípadoch, ak zápal postihuje aj centrálny nervový systém, môže byť prehĺtanie alebo otvorenie tlamy pre zviera bolestivé. Ďalšími sprievodnými príznakmi môžu byť nevoľnosť, vracanie a nerovnako veľké zreničky.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Liečba zápalu uší psa doma

Jedným z najpopulárnejších riešení je liečba zápalu uší psov ušnými kvapkami zo skalnice. Na internete si môžete prečítať aj o iných domácich prostriedkoch (napr. liečba zápalu uší u psov pomocou harmančeka, oleja z treščej pečene, teplých obkladov a dokonca aj cesnakového roztoku).

Keďže zápal uší u psov môže byť spôsobený mnohými faktormi, je potrebné zvoliť správnu terapiu. Pri absencii presnej diagnózy však tápame v tme a je veľká šanca, že domáca liečba situáciu len zhorší. V prípade príznakov zápalu preto čo najskôr navštívte veterinárnu ambulanciu.

Lekárska liečba zápalu uší u psov

Zapal Stredneho Ucha4

Zápal zvukovodu u psov patrí medzi ochorenia, ktoré sa dajú úspešne liečiť. V prvom rade je potrebné psovi dôkladne vyčistiť zvukovod a v prípade prítomnosti cudzieho telesa ho odstrániť. Ďalším krokom je, že veterinárny lekár odoberie vzorku výtoku z ucha a následným vyšetrením určí príčinu zápalu. Veterinár používa cielenú lekársku liečbu v závislosti od základnej príčiny.

Zvyčajne to znamená liečbu psa vo forme ušných kvapiek. Okrem protizápalových látok môžu ušné kvapky obsahovať aj antibakteriálne, protiplesňové alebo antiparazitárne látky v závislosti od príčiny ochorenia. V prípade potreby možno zápal ucha psa liečiť aj antibiotikami. V závažných prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Keď je zápal ucha u psa príznakom inej choroby

Zapal Stredneho Ucha5

Ak liečba nie je účinná, t.j. príznaky pretrvávajú, je možné, že zápal ucha je sekundárnym príznakom vážneho ochorenia. V takýchto prípadoch primárny problém nie je v uchu, zápal sa dá odstrániť liečbou choroby, ktorá ho spôsobuje.

Môže ísť o nasledujúce choroby:

 • nedostatočná funkcia štítnej žľazy,
 • hyperfunkcia nadobličiek,
 • niektoré autoimunitné ochorenia
 • a už spomínaná alergia.

Petchef Domace Jahnacie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Domácim jahňacím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém. Žiaľ, skoro každá choroba súvisí s kvalitou krmiva, ktoré Váš domáci miláčik dostáva.

Spozorujete u Vášho psíka nasledovné príznaky: vypadávanie srsti, škrabanie, neustále hryzenie a olizovanie labiek alebo problémy s pachovými žľazami? V tom prípade si zvoľte naše Domáce jahňacie krmivo!

Starostlivo pripravené ragu obsahuje okrem jahňacieho mäsa aj pohánku, quinou, tekvicu, brokolicu a sladké zemiaky. Vedeli ste, že jahňacie mäso je vynikajúcim zdrojom bielkovín, je ľahko stráviteľné a má hypoalergénny účinok? Je ideálnou voľbou pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsiahnuté v jahňacom mäse, prispievajú k znižovaniu alergických príznakov.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Zápal ucha u psov a strava

Ako už bolo spomenuté, zápal uší u psov môže tiež naznačovať alergie, dokonca aj potravinové alergie. Vedeli ste, približne každý desiaty pes s alergiou trpí potravinovou alergiou? Jednu z hlavných príčin možno nájsť v továrenskom krmive pre psov pochybnej kvality. Tieto krmivá z predajní často neobsahujú toľko cenných živín, ako je uvedené v popise výrobcu. Ešte väčším problémom je množstvo rôznych prídavných látok, konzervačných látok, farbív a aróm, ktoré sú výzvou pre organizmus psa, rovnako ako mnoho spracovaných nezdravých potravín (tzv. junk food) pre ľudí.

Zapal Stredneho Ucha6

Zároveň nie je dobrým riešením kŕmiť psa zvyškami, pretože pikantné, mastné domáce jedlo, ktoré jeme, nie je pre psov ideálne. Navyše nedostatočná výživa, napríklad nedostatok omega 3 mastných kyselín v krmive, môže vyvolať zápal uší u psov. Riešením môže byť kvalitné krmivo pre psov, čerstvo uvarené z tých najlepších surovín pod veterinárnym dohľadom, ktoré obsahuje všetky živiny potrebné pre psov v ideálnom pomere.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *