Babezióza je zákerná choroba, ktorú šíri kliešť po uštipnutí. Existuje protilátka, no najlepšie je zamerať sa na samotnú prevenciu pred chorobou.

Čo je babezióza?

Babeziózia (babézia, piroplasmóza alebo psia malária) je ochorenie prenášané uštipnutím kliešťom. Spôsobuje ho jednobunkový parazit Babesia canis, ktorý napáda červené krvinky.

Komplikácie babézie poškodzujú vnútorné orgány psa. U chorého jedinca sa môžu objaviť nasledujúce príznaky:

 • pankreatitída,
 • zväčšenie sleziny,
 • poškodenie pečene a obličiek.

V najhoršom prípade môže pes trpiaci na babéziu zomrieť.

Kliešte a hnedé kliešte: šíritelia babézie

Babezioza2

Kliešť – sivý, bodkovaný vzor uľahčuje identifikáciu – foto: Wikipédia

Jedince týchto dvoch druhov kliešťov prijímajú patogén cicaním krvi infikovaných domácich alebo divých zvierat. V tomto prípade ich potomstvo, ktoré sa vyliahne z vajíčok infikovaných kliešťov, prenesie infekciu na hostiteľské zvieratá, na ktorých žijú. Alternatívne môže infikovaný kliešť preniesť patogenézu babézie bez kladenia vajíčok.

Patogén sa nachádza v slinných žľazách kliešťa hnedého alebo psieho, ale nie je okamžite prenesený do tela psa. Do tela psa sa dostane až po 1-3 dňoch od začiatku sania krvi.

Zásobník na sáčky na exkrementy

Zásobník na vrecká na psie exkrementy

Nový zásobník na vrecká na psie exkrementy od spoločnosti PetChef je štýlovým doplnkom na prechádzky a výlety. Vďaka karabíne na boku ho môžete ľahko pripnúť buď na vodítko, alebo na tašku, takže ho budete mať vždy po ruke, keď budete potrebovať po svojom psíkovi upratať.

Nemôže sa stať, že vrecko na exkrementy zostane doma alebo sa poškodí. Zásobník je vyrobený zo skutočne odolného materiálu, takže Vám bude verne slúžiť na mnohých prechádzkach. Materiál zásobníka na vrecká na psie exkrementy je bioplast, takže je nielen moderným doplnkom k vreckám na exkrementy, ale je aj šetrný k životnému prostrediu.

Dokonale sa doň zmestí rolka kompostovateľných vreciek na psie exkrementy.

POZRIEM SI

Príznaky babézie

Inkubačná doba babézie sa zvyčajne pohybuje od 2 dní do 1 týždňa, ale sú prípady, kedy sa príznaky objavia až 2-3 týždne po infekcii.

Príznaky babézie u psov:

 • letargia, apatia, vyčerpanie,
 • strata chuti do jedla, strata hmotnosti,
 • horúčka,
 • zrýchlené dýchanie a pulz,
 • opuchnuté lymfatické uzliny,
 • tmavý, hnedý moč,
 • bledá farba sliznice,
 • v závažnejších prípadoch vracanie,
 • hnačka,
 • zápal slizníc,
 • podkožné krvácanie,
 • anémia,
 • žltačka,
 • ako aj problémy s nervovým systémom a následne,
 • pohybové poruchy,
 • môže sa vyskytnúť aj triaška.

U psa s babéziou sa objavuje vysoká horúčka, 41-42 stupňov. Majitelia často hlásia zmeny v správaní psa, napríklad pes s inak dobrou chuťou do jedla zrazu chuť stráca alebo jednoducho „ pes nie ako býval“.

Mikroskopický obraz krvného steru psa s babéziou. Na červených krvinkách, ktoré sú napadnuté patogénom babézie je viditeľná – čierna bodka – foto: Wikipedia

Patogén babeziózy najskôr napadá červené krvinky v krvi a dochádza k zmene farby moču. Majitelia psov si často myslia, že pes močí krv, čo je však omyl. Parazit ničí červené krvinky a farbivo v nich sa dostáva do moču. Obsah hemoglobínu v moči psa spôsobuje zmenu farby.

Komplikácie a priebeh babézie

Babézia sa môže stať závažnou aj u psov. Už spomínané molekuly hemoglobínu blokujú drobné kanály v obličkách, ktoré čistia krv. Preto sa z krvi neodstraňujú toxíny, obličky sa nasýtia močom a dochádza k poškodeniu pečene. Tento stav môže dokonca viesť k zväčšeniu sleziny, úplnému zastaveniu obličiek, zlyhaniu obličiek a úplnej strate močenia u psa.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Liečba babézie

Pri podozrení na babéziu sa ihneď poraďte s veterinárom. Vezmite so sebou aj kliešťa odstráneného z tela psa (napríklad v prázdnej plastovej škatuľke alebo škatuľke od liekov). Ak bol kliešť odstránený už predtým, informujte lekára, že bol pes uštipnutý kliešťom.

Babezioza3

Okrem množstva ďalších vyšetrení (napr. meranie horúčky, vyšetrenie lymfatických uzlín, srdca, pľúc, slizníc) vykoná veterinár krvné testy. Toto je najdôležitejší krok, vďaka ktorému sa môže jednoznačne diagnostikovať babezióza.

Jedinou známou protilátkou, teda liekom proti babézii, je injekcia Imizolu. Injekcia Imizol je účinná proti babézii, ale len ak ju pes dostane včas. Má však vedľajšie účinky.

Vedľajšie účinky očkovania proti babézii zahŕňajú:

 • hypertenzia,
 • zvracanie,
 • hnačka.

Zvrátenie poruchy funkcie obličiek je možné infúziou. Táto liečba môže byť potrebná niekoľkokrát denne počas niekoľkých týždňov. V závažnejších prípadoch môže byť potrebná transfúzia krvi. V tomto prípade sa doba liečby babézie predlžuje.

Zmiernenie horúčky psa je tiež prvoradé pri liečbe babézie, pretože vysoká horúčka môže byť život ohrozujúca.

Petchef Domace Jahnacie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Domácim jahňacím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém. Žiaľ, skoro každá choroba súvisí s kvalitou krmiva, ktoré Váš domáci miláčik dostáva.

Spozorujete u Vášho psíka nasledovné príznaky: vypadávanie srsti, škrabanie, neustále hryzenie a olizovanie labiek alebo problémy s pachovými žľazami? V tom prípade si zvoľte naše Domáce jahňacie krmivo!

Starostlivo pripravené ragu obsahuje okrem jahňacieho mäsa aj pohánku, quinou, tekvicu, brokolicu a sladké zemiaky. Vedeli ste, že jahňacie mäso je vynikajúcim zdrojom bielkovín, je ľahko stráviteľné a má hypoalergénny účinok? Je ideálnou voľbou pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsiahnuté v jahňacom mäse, prispievajú k znižovaniu alergických príznakov.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Prevencia babeziózy

Podanie injekcie Imizolu nie je vakcína, zviera sa môže kedykoľvek znovu nakaziť. Preto by mala byť prevencia zameraná na to, aby ste sa vyhli uštipnutiu kliešťom. Existuje množstvo účinných nástrojov, ako napr.:

 • obojky proti kliešťom,
 • tablety proti kliešťom,
 • roztoky na vonkajšiu aplikáciu na kožu zvieraťa atď.

Tieto nástroje sa oplatí neustále aplikovať, pretože kvôli miernym teplotám v zime je populácia kliešťov početnejšia ako predtým. Ak vášho psa poštípal kliešť, odstráňte ho čo najskôr. V žiadnom prípade by sme ho nemali aplikovať olejom, pretože kliešť vypustí do psa svoje sliny – a s nimi aj patogény. Radšej použite pinzetu na odstraňovanie kliešťov.

Zdravie a imunitný systém psa zohrávajú kľúčovú úlohu v schopnosti psa bojovať proti babézii. Organizmus správne kŕmeného, ​​zdravého, psa so silnou imunitou dokáže v prípade miernej infekcie účinne odfiltrovať a zabiť patogény. To je jedným z dôvodom, prečo je veľmi dôležité, čím kŕmite psa.

Aj z tohto hľadiska je ideálne pestré, kvalitné krmivo pre psov PetChef vyrobené z čerstvých surovín. Obsahuje všetky živiny, ktoré telo psa potrebuje pre jeho zdravé fungovanie.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *