Dysplázia je čoraz častejším ochorením u psov. V našom článku sa budeme okrem tém v nadpise zaoberať aj podrobnosťami o dysplázii bedrového kĺbu a pozrieme sa aj na to, čo znamená kŕmiť psa s dyspláziou.

Choroby spojené s moderným mestským životným štýlom sú medzi psami čoraz bežnejšie. Medzi takého ochorenia u psov patrí aj dysplázia, keďže výskyt dysplázie nie je u divých psov (napr. vlkov, šakalov) známy. Rovnako ako sa nevyskytuje ani u psov pohybujúcich sa v prírodných podmienkach, ako sú napríklad pastierske psy a salašnícke psy.

V posledných desaťročiach sa však podmienky chovu psov zmenili. Väčšina zvierat sa pohybuje oveľa menej ako predtým. Kvôli tomu je aj pre psov typický nadmerný príjem kalórií, obezita a používanie nekvalitného krmiva pre psov a suchého krmiva. K rozšíreniu choroby kĺbov prispeli aj selektívne, „rodokmeňové“ a neadekvátne šľachtenie. To všetko viedlo k prudkému nárastu počtu psov s dypláziou.

Význam a pojem dysplázie

Dysplázia je geneticky podmienené ochorenie pohybového aparátu u psov. Slovo gréckeho pôvodu (dysplasia) znamená abnormálny vývoj. Ochorenie postihuje kĺby bedier, lakťov a ramien. Konce kostí, ktoré tvoria kĺby psa s dyspláziou a chrupavka, ktorá ich pokrýva, do seba správne nezapadajú.

Dysplazia2

V prípade miernej dysplázie nemusí pes vykazovať žiadne príznaky ochorenia. Závažnejšie štádiá tohto ochorenia však môžu byť spojené s výraznými poruchami pohyblivosti a inými ochoreniami a príznakmi.

Tu je niekoľko príkladov:

 • opotrebovanie chrupavky,
 • bolesť kĺbov,
 • krívanie,
 • degeneratívne poškodenie kĺbov, tvorba chrupavky (artróza),
 • neúplné vykĺbenie (subluxácia).

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Príčiny a vznik dysplázie

Dysplázia je dedičná, polygénna (spôsobená viacerými génmi) vývojová porucha. Ochorenie je spôsobené takzvanými recesívnymi, latentnými génmi, ktoré sa zvyčajne prvýkrát objavia u šteniatok vo veku 6 mesiacov.

Choroba začína akumuláciou kĺbovej tekutiny. Po niekoľkých týždňoch alebo 1-2 mesiacoch nasleduje tvorba kĺbových puzdier. Nakoniec sa kĺb uvoľní, čo vedie k nepresnému uloženiu kĺbových plôch, ktoré sú vo vzájomnom kontakte. Od tohto momentu sa môžu kedykoľvek vyskytnúť problémy, pretože voľne zapadajúce kĺby sú pravdepodobnejšie poškodené alebo choré. Okrem už spomínaného opotrebovania a vyvrtnutia chrupavky sa môže vyskytnúť aj artritída a ochabovanie svalov.

Na dyspláziu sú náchylné predovšetkým veľké psy, obľúbené plemená psov, prešľachtené plemená psov. Niektoré príklady:

 • Kaukazský ovčiak,
 • Nemecký ovčiak,
 • Belgický ovčiak,
 • Rotvajler,
 • Bernardín,
 • Boxer,
 • Mastiff,
 • Írsky seter.

Príznaky dysplázie

Určenie diagnózy komplikuje skutočnosť, že dysplázia nemá špecifické príznaky, ktoré by boli špecifické pre toto ochorenie. Pri nasledujúcich príznakoch môže vzniknúť podozrenie na dyspláziu, preto je vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom.

Dysplazia3

Príznaky dysplázie v mladom veku:

 • znížená potreba pohybu,
 • pes sa rýchlo unaví, veľa odpočíva,
 • pes ťažko vstáva,
 • zvláštna chôdza zadnými nohami (nohy má bližšie k zemi ako zvyčajne alebo ďalej od seba),
 • pri behu sa zadné nohy odrážajú od zeme a dopadajú na zem súčasne (a nie striedavo, ako je zvyčajným spôsobom),
 • slabosť zadných nôh psa,
 • bolesť, kŕče v zadných nohách psa,
 • po chvíli pes kríva alebo sa potáca,
 • zadné nohy psa sa zložia,
 • kĺby psa pri chôdzi vydávajú „klikavý“ zvuk,
 • v pokročilom štádiu ochorenia sa zadné stehná psa stenčujú.

V staršom veku dokáže pes s dyspláziou vstať len s vynaložením námahy, ale po krátkom čase sa jeho kĺby zahrejú a pohyb sa približne normalizuje. Postupom času sa krívanie psa a poruchy hybnosti v dôsledku choroby zhoršujú a môžu sa objaviť problémy s chrbticou.

Stupne dysplázie

Dyspláziu možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • Dysplázia z hľadiska chovu – choroby prenášajúce, dedičné, ale bezpríznakové zvieratá.
 • Psy s klinickou dyspláziou – psy vykazujú príznaky, pri ktorých je potrebné podstúpiť liečbu.

Stupne dysplázie sú diferencované u psov z chovu. Zvieratá, ktoré prešli vyšetrením na dyspláziu, môžu získať nasledujúce hodnotenia podľa noriem Medzinárodnej Kynologickej Federácie (FCI) platných v Európe, vrátane Slovenska:

 • bez príznakov dysplázie, normálny kĺb
 • hraničný stupeň, takmer normálny kĺb, hraničná dysplázia
 • mierna dysplázia
 • stredná dysplázia
 • ťažká dysplázia

Podľa predpisov možno zaradiť do chovu psy v prvých troch kategóriách, no chovať zvieratá so stredne ťažkou až ťažkou dyspláziou je neetické.

protihltacia miska

Protihltacia silikónová miska

Psíky majú často sklon k hltaniu potravy, čo môže viesť k nadúvaniu a tráviacim problémom. Spoločnosť PetChef teraz ponúka protihltaciu silikónovú misku, ktorá zabraňuje príliš rýchlemu hltaniu potravy Vaším domácim miláčikom a prehĺtaniu prebytočného vzduchu. Miska s vrúbkami, poskytuje Vášmu psíkovi fyzickú aj mentálnu stimuláciu, pretože o každé sústo musí intenzívne "bojovať", čo je skvelý prostriedok na zahnanie nudy. Je tiež skvelým pomocníkom, ak chcete svojho chlpatého kamaráta zamestnať, napríklad počas strihania nechtov alebo úpravy srsti.

Protišmykový silikón zaisťuje stabilitu misky, takže ju neprevrátia ani tí najčipernejší psíkovia. Vyrába sa zo zdravotne nezávadných materiálov a ľahko sa čistí v umývačke riadu.

POZRIEM SI

Dysplázia bedrového kĺbu

Najčastejšou formou ochorenia je dysplázia bedrového kĺbu (DBK). V prípade, že hovoríme o dysplázii, väčšinou myslíme práve na DBK. Dysplázia bedrového kĺbu je dedičná porucha bedrového kĺbu, pri ktorej hlavica stehennej kosti, ktorá je súčasťou bedrového kĺbu, nepresne zapadá do panvy, ktorá tvorí panvový kĺb.

Opotrebenie chrupavky, degenerácia chrupavky, artritída a artróza bedrového kĺbu sa vyskytujú v nepretržite – čiastočne alebo úplne – namáhanom bedrovom kĺbe. A tie spôsobujú:

 • pohybovú poruchu,
 • bolesť,
 • krívanie.

Ako sme už spomenuli, aj pri dysplázii bedrových kĺbov platí, že malé psy nie sú ohrozené. Naproti tomu náhly, rýchly rast a obezita sú rizikové faktory.

Okrem dysplázie bedrového kĺbu existujú aj dysplázia lakťového kĺbu (DLK) a dysplázia ramenného kĺbu (DRK). Dysplázia ramena je však málo známa, no dysplázia lakťového kĺbu je čoraz rozšírenejšia.

Liečba dysplázie

Liečba dysplázie začína určením diagnózy. To zvyčajne zahŕňa röntgenové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva v anestézii. Na základe výsledkov je možné určiť závažnosť ochorenia.

Dysplazia3

Pohybovanie psa s dyspláziou

V miernejších prípadoch je dostatočnou podmienkou pre uzdravenie zvieraťa pohybovanie psa, teda vhodná pohybová terapia spolu so správnou stravou. Pri vývoji pohybovej terapie, ktorá je vhodná pre plemeno a vek vášho psa, je dobré vyhľadať odbornú pomoc. O to viac, že ​​pravidelný a správny pohyb pomáha predchádzať aj dysplázii.

Lieky na dyspláziu

Liečba sa zameriava na tri oblasti u psov s dyspláziou:

 • úľava od bolesti spojená s dyspláziou,
 • zníženie a odstránenie zápalu v kĺboch,
 • a aplikácia liekov proti opotrebovaniu chrupavky.

Je dôležité, aby sa psovi nikdy nepodávali humánne lieky, respektíve aby sa liek proti dysplázií používal pod veterinárnym dohľadom.

Keďže liekmi je možná len liečba príznakov, v závažných prípadoch, tj. v pokročilých štádiách ochorenia môže byť potrebná operácia. Je však dôležité si uvedomiť, že ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri dysplázií sa oplatí predchádzať samotnému vzniku. Pomocou už spomínanej pohybovej terapie a správnej stravy.

Kŕmenie psa s dyspláziou

Hoci nie je nesprávne kŕmenie hlavnou príčinou dysplázie, je jedným z hlavných rizikových faktorov, ktorý môže výrazne zhoršiť klinické príznaky ochorenia. Dva najdôležitejšie aspekty, ktoré je potrebné zvážiť pri kŕmení psa s dyspláziou je vyhnúť sa predávkovaniu vápnikom a krmivám s nízkym obsahom bielkovín.

Čo môžeme urobiť, aby sme sa vyhli predávkovaniu vápnikom v strave dysplastického psa?

Ak budete kŕmiť svojho miláčika neplnohodnotným krmivom alebo suchým krmivom pre psov, môže byť potrebné použiť vitamíny na posilnenie kĺbov. Nikdy však nepoužívajte na posilnenie kostí lieky určené pre ľudí, iba prípravky a vitamíny, ktoré psovi odporučí veterinár. V prípade používania plnohodnotných potravín je možné vitamíny pre psov na kĺby vynechať.

Petchef Lesne Kralicie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Lesným králičím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Trpí Váš psík ochorením pečene a obličiek, problémami s pankreasom, ide o staršieho psíka, je alergický alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Lesné králičie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem králičieho mäsa aj kukuričnú krupicu, chia semienka, sladké zemiaky, tekvicu a čerstvé lesné čučoriedky. Naše Lesné králičie krmivo má tiež hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Znížený obsah bielkovín podporuje filtračnú funkciu obličiek, preto ho vyslovene odporúčame pre psov trpiacich ochorením pečene alebo obličiek.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Kŕmenie psa s dyspláziou krmivom s nízkym obsahom bielkovín

Nadmerný príjem vápnika a bielkovín môže spôsobiť dyspláziu a iné muskuloskeletálne poruchy (napr. oddelenie chrupavky, artróza). Obsah bielkovín vo väčšine krmív pre psov a v suchých krmivách dostupných v obchode je bohužiaľ príliš vysoký pre psa s dyspláziou.

Ak hľadáte nízkobielkovinové, kvalitné krmivo pre vášho miláčika trpiaceho dyspláziou, čerstvo uvarené Lesné Králičie krmivo pre psov od Petchef je na tento účel ideálne. Je vyrobené zo surovín, ktoré sú vhodné aj na ľudskú konzumáciu. Obsah bielkovín v tomto produkte zabezpečuje králičie mäso a pečeň. Toto je najnižšií obsah medzi krmivami Petchef, obsahuje iba 17%, vďaka čomu je Lesné Králičie krmivo pre psov vhodné pri diéte pečene aj obličiek.

Prvotriedne králičie mäso od domácich farmárov a rôzne superpotraviny ako chia semienka, sladké zemiaky, tekvice či čučoriedky, sa postarajú o to, aby sa váš pes dostal ku všetkým potrebným živinám. Králičie mäso má hypoalergénne účinky, preto toto krmivo možno zaradiť do špeciálnej stravy zvierat trpiacich alergiou.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *