V prípade psov môžu análne žliazky spôsobiť mnoho ťažkostí, ako napríklad zápal análnych žliazok. Ako sa dá toto ochorenie liečiť a je dobré vytlačenie pachových vačkov doma?

Čo sú pachové vačky a aká je ich funkcia?

Pachové vačky alebo paraanálne pachové vačky sú veľkosti fazule a sú umiestnené na oboch stranách konečníka psa. Vo vnútri análnych žliaz sa nachádzajú špeciálne bunky, ktoré produkujú charakteristický, silný, nepríjemne zapáchajúci, mastný sekrét. Ak pachové vačky psa fungujú dobre, tento sekrét sa vylučuje spolu s výkalmi pri defekácii.

Pachové vačky psa pravdepodobne zohrávajú úlohu akéhosi „preukazu totožnosti“ v sociálnej interakcii psov. Pes si prostredníctvom exkrementov, moču a výlučkov vačkov označuje svoje územie a ostatným ukazuje hranice svojho územia.

Ďalšie funkcie pachových vačkov:

 • Vyprázdnením sekrétov z pachových vačkov na ulici a v parkoch môže pes poslať správu ostatným psom zanechaním jedinečnej pachovej stopy. Ostatné zvieratá dokážu podľa pachu identifikovať, ktorý pes tam už bol.
 • Pachové vačky uľahčujú defekáciu tým, že robia oblasť okolo análneho otvoru klzkým.
 • V núdzovej situácií môže poslúžiť ako „chemická zbraň“ a zmiasť tak protivníka.

Zásobník na sáčky na exkrementy

Zásobník na vrecká na psie exkrementy

Nový zásobník na vrecká na psie exkrementy od spoločnosti PetChef je štýlovým doplnkom na prechádzky a výlety. Vďaka karabíne na boku ho môžete ľahko pripnúť buď na vodítko, alebo na tašku, takže ho budete mať vždy po ruke, keď budete potrebovať po svojom psíkovi upratať.

Nemôže sa stať, že vrecko na exkrementy zostane doma alebo sa poškodí. Zásobník je vyrobený zo skutočne odolného materiálu, takže Vám bude verne slúžiť na mnohých prechádzkach. Materiál zásobníka na vrecká na psie exkrementy je bioplast, takže je nielen moderným doplnkom k vreckám na exkrementy, ale je aj šetrný k životnému prostrediu.

Dokonale sa doň zmestí rolka kompostovateľných vreciek na psie exkrementy.

POZRIEM SI

Aké sú príznaky problémov s pachovými vačkami u psov?

Sťažnosti súvisiace s pachovými vačkami (napr. zápal pachových vačkov) sú sprevádzané množstvom príznakov. Najviditelnejšie je tzv. trenie alebo sánkovanie, kedy sa pes trie zadkom po podlahe. Toto správanie sa môže zdať smiešne, no je to jasný znak toho, že s pachovou žľazou nie je niečo v poriadku.

Ďalšie možné príznaky:

 • opuch a začervenanie okolo konečníka,
 • pes sa pri vyprázdňovaní namáha, v horšom prípade trpí silnými bolesťami,
 • olizuje a hryzie oblasť konečníka,
 • sedenie je pre psa nepohodlné,
 • naháňanie chvosta,
 • začervenanie a škrabanie ohybov a uší,
 • v závažnejších prípadoch zápaly vyskytujúce sa v celom tele,
 • ako aj ekzematózna dermatitída so začervenaním a vypadávaním chlpov.

Možné príčiny problémov s pachovými vačkami psov: zápal pachových vačkov

Ak sú vývody pachových vačkov upchaté, vzniknutý sekrét sa len čiastočne alebo vôbec nevyprázdni. V tomto prípade kvapalina ďalej hustne a nakoniec úplne zablokuje výstupné priechody. V takomto prípade sa objavia prvé príznaky, podráždenie žliaz a začervenanie okolo konečníka.

Ak sa problém nerieši a pes stále viac trpí príznakmi, vzniká zápal paraanálnych pachových vačkov. Baktérie sa môžu množiť v sekrétoch žliaz a môžu sa ľahko infikovať. Pri absencii liečby sa telo zvieraťa pokúša obmedziť infekciu: obklopuje ju ochrannou škrupinou. V tomto prípade sa vytvorí absces (vred na konečníku). Hnisavý výtok sa hromadí, ale nedá sa vyprázdniť kvôli upchatiu vačkov. Výsledné abscesy je možné cítiť vo forme citlivých uzlín pod kožou.

Analny Otvor2

Nakoniec absces praskne a výtok steká cez kožu. Zápach zdurenej pachovej žľazy, presnejšie povedané hnisavej tekutiny, ktorá z nej vyteká, je obzvlášť nepríjemný, dokonca smradľavejší ako zvyčajne. Táto fáza je pre zviera obzvlášť bolestivá a mučivá, preto sa v tejto chvíli určite poraďte s lekárom! V opačnom prípade sa zápal môže rozšíriť aj do tkanív okolo konečníka a môže ich vážne poškodiť.

Faktory predisponujúce k ochoreniu pachových vačkov u psov:

 • ak je výstupný otvor pachových vačkov psa príliš úzky,
 • nadváha,
 • pretrvávajúca mäkká stolica alebo hnačka,
 • iná infekcia alebo poranenie postihujúce oblasť konečníka,
 • abnormálne fungovanie svalov zvierača,
 • infekcia kožným roztočom,
 • dysfunkcia štítnej žľazy,
 • výrazná nadváha,
 • potravinové a iné alergie,
 • čím menšie plemeno, tým väčšia pravdepodobnosť výskytu porúch pachových žliaz.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Liečba zápalu a upchatia pachových vačkov

Vytláčanie pachových vačkov doma

Ak majiteľ spozoruje upchatie pachových vačkov včas, skôr ako sa objavia ďalšie príznaky, problém sa dá pomerne ľahko odstrániť. V takýchto prípadoch môže pomôcť aj teplý obklad, no riešením je väčšinou vytlačenie pachových vačkov psa.

Analny Otvor

Ako vytlačiť pachové vačky psa?

1. Pohľadajte pachové vačky psa.
Ak konečník berieme ako stred hodín, vačky sa nachádzajú cca pri 8. a 4. hodine.

2. V gumených rukaviciach jemne, ale pevne zatlačte vačky mäkkou handričkou alebo vatovým tampónom namočeným v teplej vode.
Látka zabraňuje vystreknutiu zapáchajúcej tekutiny. Dôležité je, že ak vo vačkoch ostane nejaká tekutina, nestláčajte ich viackrát!

3. Utrite zadnú časť psa a odmeňte ho chutným pamlskom.

Je dôležité, aby postup trval čo najkratší čas. Najdôležitejšie však je, že sa do toho pustite len vtedy, ak presne viete, čo a ako máte robiť, inak si môžete narobiť väčšie problémy, ako je počiatočná situácia. Aby ste to dosiahli, mali by ste sa najskôr naučiť techniku ​​od svojho veterinára a vyskúšať ju až vtedy, keď si budete istí. Najistejšie je zveriť vytlačenie pachových vačkov odborníkovi.

Kedy vyhľadať veterinára?

Liečba zápalu pachových vačkov podomácky sa neodporúča. Ak vznikol zápal, najmä ak sa vytvoril aj absces, určite navštívte veterinára. Ak má pes pri vyprázdňovaní veľké bolesti, objaví sa krv v stolici u psa alebo ekzém, či zápal na ušiach a koži, ihneď sa poraďte s lekárom.

Veterinár najskôr zvyčajne ručne vyčistí pachové vačky psa. V závislosti od závažnosti ochorenia môže nasledovať medikamentózna liečba protizápalovými liekmi, antibiotikami a liekmi proti bolesti. V závažnejších prípadoch môže lekár použiť aj protizápalovú injekciu a ak si to stav abscesu vyžaduje, môže sa vykonať aj chirurgický zákrok.

Ak je ochorenie pachových vačkov v prípade zvieraťa chronické alebo recidivujúce, treba preskúmať aj možnosť odstránenia pachových vačkov. To však nesie so sebou mnohé riziká (možné poškodenie sfinkterových svalov, neskoršie ťažkosti so zadržiavaním stolice, riziko infekcie a pod.). Preto by ste pred konečným rozhodnutím mali dôkladne prediskutovať výhody a možné nevýhody odstraňovania pachových vačkov so svojím veterinárom.

Petchef Atlanticke Lososove Krmivo Pre Psov N 2

Zoznámte sa s Atlantickým lososovým menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík oslabený imunitný systém, často sa škriabe, vypadáva mu srsť, bojuje jeho telo s nejakým zápalom alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Atlantické lososové krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem lososového mäsa aj pohánku, quinou, sladké zemiaky, brokolicu a tekvicu. Losos má mimoriadne vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín, čo prispieva k lesklej srsti, zdravej koži a navyše pôsobí protizápalovo. Krmivo má tiež hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Správne stravovanie

Správne krmivo môže zabrániť ochoreniu pachových vačkov a opätovnému výskytu choroby. Môže pomôcť aj pri prevencii obezity, ktorá je jedným z rizikových faktorov ochorení análnych žliazok psa.

Strava pozostávajúca z prírodných a čerstvých surovín bez konzervantov, umelých aróm a farbív zároveň predchádza vzniku alergických reakcií, ktoré sú katalyzátorom aj porúch pachových vačkov. (To je jeden z dôvodov, prečo sa oplatí vyhýbať suchému krmivu pre psov.) Dôležité je, aby jedlo obsahovalo primerané množstvo vlákniny. To je nevyhnutné pre zdravé trávenie a podporuje tvorbu správneho množstva a konzistencie stolice.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *