Epilepsia je jedným z najčastejších neurologických ochorení u psov. Príznaky epilepsie psov môžu byť rôzne, keďže existuje viacero druhov ochorenia.

Čo je epilepsia?

Epilepsia je čoraz častejším ochorením psov. V súčasnosti patrí medzi najčastejšie diagnostikované neurologické ochorenia u psov. Epilepsia je mozgová dysfunkcia, pri ktorej dochádza k zvýšenej elektrickej aktivite v určitých oblastiach mozgu. Táto zvýšená mozgová aktivita narúša rovnováhu excitačných a inhibičných procesov nervových buniek a má za následok rozrušenie.

Petchef Hodove Morcacie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Hodovým morčacím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík nadváhu, sklon k obezite, citlivé trávenie alebo cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Hodové morčacie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem morčacieho mäsa aj hnedú ryžu, mrkvu, zelený hrášok, sladké zemiaky a chia semienka. Naše Hodové morčacie krmivo je vďaka nízkemu obsahu tuku a ľahko stráviteľným sacharidom vynikajúcou voľbou pre tých psíkov, ktorí ľahko priberajú na váhe.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Stravovacie návyky psa s epilepsiou

Pri kŕmení psa s epilepsiu sa oplatí uprednostňovať potraviny bohaté na vitamín C. Tento vitamín je mimoriadne účinný antioxidant, ktorý účinne neutralizuje voľné radikály prítomné v tele. Tieto karcinogénne látky poškodzujú nervový systém, vitamín C však pomáha jeho správnemu fungovaniu. Okrem toho podporuje regeneráciu buniek, čím bráni vzniku kŕčov.

Ďalšou dôležitou látkou na prevenciu a kontrolu epilepsie je omega-3 esenciálna mastná kyselina. Táto látka pomáha nervovým vláknam, bunkám mozgu a miechy, katalyzuje ich fungovanie a obnovu.

Najlepším krmivom pre psa s epilepsiou je, ak mu varíte krmivo z čerstvých surovín vhodných aj na ľudskú spotrebu. Ak na to nemáme možnosť, oplatí sa kŕmiť domáceho miláčika kvalitným krmivom bohatým na vitamíny a živiny – ako je napríklad krmivo pre psov PetChef.

Z našej ponuky odporúčame dva typy krmív pre psa s epilepsiou. Jednou z nich je Hodové Morčacie krmivo, ktorá vďaka chia semienkam obsahuje značné množstvo omega-3 mastných kyselín. Okrem toho toto krmivo je tiež bohaté na vitamín C obsiahnutý v mrkve, sladkých zemiakoch a zelenom hrášku, ktoré sa nachádzajú v krmive. Vďaka šetrnej tepelnej úprave použitej pri príprave nášho krmiva pre psov Hodová Morčacia Zmes si zelenina zachováva veľkú časť obsahu vitamínov.

Ďalšou výhodou krmiva pre psov Hodová Morčacia Zmes je, že je ľahko stráviteľná. Vďaka tomu sa pri rozklade krmiva neprodukuje v dôsledku nedokonalého trávenia toľko škodlivých produktov látkovej premeny, ako pri konzumácii ťažko stráviteľných krmív. Vďaka tomu sa výrazne zníži množstvo látok v krvnom obehu, ktoré môžu stimuláciou nervových buniek prispievať k rozvoju kŕčovitého stavu.

Ďalším krmivom PetChef, ktoré odporúčame pre psov s epilepsiou, je Lesné Králičie krmivo. Toto krmivo je bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tekvica, sladké zemiaky a čučoriedky v krmive dodajú potrebné množstvo vitamínu C. Krmivo Lesná Králičia Zmes má navyše znížený obsah bielkovín, preto chráni pečeň a obličky. Keďže ochorenia týchto orgánov sú rizikovými faktormi epilepsie, krmivo Lesná Králičia Zmes môže tiež pomôcť predchádzať vzniku tohto ochorenia.

Dôležité je poznamenať, že tieto informácie by nemali nahrádzať veterinárnu diagnózu a v žiadnom prípade nenahrádzajú liečbu. Strava domáceho miláčika s epilepsiou by mala byť vždy zostavená v súlade s radami veterinárneho lekára.

Petchef Lesne Kralicie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Lesným králičím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Trpí Váš psík ochorením pečene a obličiek, problémami s pankreasom, ide o staršieho psíka, je alergický alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Lesné králičie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem králičieho mäsa aj kukuričnú krupicu, chia semienka, sladké zemiaky, tekvicu a čerstvé lesné čučoriedky. Naše Lesné králičie krmivo má tiež hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Znížený obsah bielkovín podporuje filtračnú funkciu obličiek, preto ho vyslovene odporúčame pre psov trpiacich ochorením pečene alebo obličiek.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Druhy epilepsie

Primárna (idiopatická) epilepsia

Histologické vyšetrenie mozgu ani EEG neukáže žiadnu zmenu alebo príčinu, ktorá by odôvodňovala epileptické záchvaty. Podľa predpokladov môže mať tento druh epilepsie psa dedičné príčiny.

Sekundárna (symptomatická) epilepsia

Príčina epileptických záchvatov a mozgovej dysfunkcie je možné určiť.

Niekoľko možných príčin:

 • niektoré toxické chemikálie (napr. xylitol);
 • ohnisko zápalu;
 • mozgový nádor;
 • trauma mozgu;
 • poranenie hlavy;
 • mŕtvica atď.

Druhy epileptických záchvatov

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Fokálna epilepsia

Elektrická porucha, ktorá spôsobuje epilepsiu, postihuje iba jednu časť mozgu psa. V tomto prípade nedochádza k strate vedomia ani k mdlobám. Príznaky môžu byť rôzne, podľa toho, ktorá oblasť mozgu je v stave rozrušenia.

Generalizovaná epilepsia

Porucha pokrýva obe hemisféry mozgu, má vplyv na celý mozog. V ľahších prípadoch (tzv. absencia alebo petit mal záchvaty) sa zviera len zamyslí.

Pri záchvatoch clonusos a myoclonusos sa telo psa šklbe a trasie bez straty vedomia.

Najzávažnejším z generalizovaných záchvatov je takzvaný tonicko-klonový záchvat (známy aj ako grand mal záchvat). V tomto prípade pes úplne stratí vedomie a objavia sa aj zášklby, kŕče a celé telo psa je stuhnuté.

Príčiny epilepsie psov

Epileptické záchvaty môžu byť vyvolané mnohými faktormi, okolnosťami a látkami, ktoré môžu viesť k patologickým, záchvatom podobným poruchám funkcie mozgu:

 • poškodenie mozgu pri narodení spôsobené nedostatkom kyslíka;
 • niektoré poranenia mozgu, traumy;
 • otravy, chemikálie, látky toxické pre psa (napr. jed na potkany, xylitol, veľké množstvo čokolády atď.);
 • metabolické ochorenia (napr. cukrovka);
 • ochorenia obličiek a pečene;
 • niektoré infekcie;
 • malformácie mozgu;
 • mozgový nádor.

Príznaky epilep

Sie psa Príznaky epilepsie psa pri generalizovanej epilepsii sme už opísali, teraz sa pozrieme na príznaky fokálnej epilepsie. Ako sme už spomenuli, tie môžu byť rôzne v závislosti od toho, ktorá oblasť mozgu je postihnutá chorobou.

Príznaky fokálnej epilepsie psa:

 • náhle slintanie psa bez zvláštneho dôvodu;
 • halucinácie, ktoré môžu ovplyvniť viacero zmyslov (napr. pes vyzerá, akoby chytal muchy, sledovanie neviditeľných vecí, intenzívne čuchanie, svrbenie atď.);
 • psychické poruchy spôsobujúce zmeny v správaní (napr. bezdôvodná zmätenosť, strach, agresivita, nepokoj);
 • nepokojná chôdza, krúženie alebo bezcielne chodenie;
 • trasenie hlavy, zášklby jednej alebo viacerých končatín,
 • ježenie chlpov,
 • rozšírené zreničiek;
 • zvracanie;
 • prehĺtanie, žuvanie, mlaskanie;
 • škrípanie zubov;
 • krútenie hlavou.

Kendo Lila Elol

Šatka pre psa PetChef

Šatka zo 100 % bavlny od spoločnosti PetChef je ideálnou voľbou na prechádzky, hru, výlety, do školy pre psov alebo dokonca aj na slávnostné príležitosti. Vďaka nej bude Váš domáci miláčik vyzerať naozaj štýlovo. Vyberte si model, ktorý najviac vyhovuje osobnosti Vášho psíka! V ponuke PetChef nájdete teraz okrem charakternej fialovej aj romantickú ružovú verziu.

Šatky sú dostupné v dvoch veľkostiach, a to pre malých i veľkých psov, takže ani väčšia veľkosť krku nie je problém. Vďaka týmto roztomilým šatkám navyše môžete dať celému svetu najavo, že Váš domáci miláčik je milovníkom super zdravého a kvalitného krmiva PetChef. Tieto moderné šatky sú šetrné k pokožke a možno ich prať v práčke.

POZRIEM SI

Priebeh epilepsie psa

1. Úvodná fáza pred záchvatom (pocit prichádzajúceho záchvatu)

Vyskytuje sa 24-48 hodín pred samotným záchvatom a môže mať mnoho znakov, ktoré sa prejavujú zmenami nálady a správania zvieraťa.

Niekoľko príkladov:

 • pes sa stáva nepokojným;
 • hľadá úkryt;
 • pes sa pociká alebo pokaká;
 • chvenie, triaška;

2. Epileptický záchvat, kŕč

Epilepsia2

Sekundy bezprostredne predchádzajúce epileptickému záchvatu sa nazývajú aura. To môže byť sprevádzané aj rôznymi príznakmi, podľa toho, z ktorej časti mozgovej kôry záchvat pochádza.

Samotný záchvat je indikovaný čiastočnými alebo úplnými kŕčmi a zášklbmi svalov hlavy a tela. Epileptické záchvaty môžu byť sprevádzané stratou vedomia a penením z úst.

3. Fáza upokojenia sa po epileptickom záchvate

Tento zmätený stav môže trvať niekoľko minút až hodín, dokonca až dní a môže byť sprevádzaný zmätenosťou a množstvom vážnych príznakov.

Príznaky môžu byť:

 • amnézia;
 • dočasné poškodenie zraku;
 • bezcieľne blúdenie, útek;
 • agresivita;
 • poruchy koordinácie pohybu;
 • správanie naznačujúce bolesť (napr. kňučanie);
 • intenzívne hryzenie predmetov.

Liečba epilepsie psa

Epilepsia psa – čo robiť v prípade záchvatu?

Pri výskyte epileptického záchvatu odstráňte z blízkosti psa všetky predmety, ktoré by mohli spôsobiť zranenie. Snažte sa položiť mäkký vankúš pod psa ležiaceho na podlahe. Ak má pes epileptický záchvat pri skrini alebo stene, tlmte aj stranu, ktorá sa dotýka zvislej plochy.

Nesiahajte psovi do tlamy a nesnažte sa mu vytiahnuť jazyk. Ľahko sa môže stať, že vám zahryzne do ruky, no môže si zahryznúť aj do vlastného jazyka.

Po skončení záchvatu, sa snažte zviera upokojiť, pretože nevie, čím si prešlo. Je dôležité, aby ste sa správali čo najpokojnejšie, pretože váš pokoj, rovnako ako váš nepokoj sa môže preniesť na psa.

Snažte sa mu poskytnúť čo najpokojnejšie podmienky, kým sa úplne nezotaví. Najlepšie je, ak ho vezmete do tichého kútika, kde na neho nepôsobia žiadne stresory z vonkajšieho sveta. Aby ste to dosiahli, mali by sme ho čo najviac chrániť pred silnými zvukmi, hlukom detí, blízkosťou iných domácich zvierat, nezvyčajnými a neočakávanými vplyvmi a okolnosťami.

Snažte sa zapamätať si všetko od fázy pred záchvatom až po koniec záverečnej fázy. Najlepšie je, ak si zapíšete informácie hneď, ako ich spozorujete, ako je začiatok záchvatu, trvanie, priebeh atď. Ak máme telefón po ruke, môžete nahrať aj video. Tieto informácie budú veľmi užitočné pre ošetrujúceho veterinára.

Liečba epilepsie psa

Bohužiaľ, definitívna liečba epilepsie psov je z hľadiska medicíny stále nezodpovedanou otázkou. Našťastie sa choroba dá liečiť: pes môže byť dokonca úplne bez príznakov pri užívaní antiepileptických liekov. Liekom na epilesiu je napríklad Phenobarbitone alebo Bromid. Väčšina humánnych liekov na epilepsiu nielenže nefunguje, ale niektoré sú vyslovene škodlivé.

Epilepsia u psov predstavuje veľkú výzvu aj pre veterinárov. Žiaľ, sú prípady, kedy záchvaty neustávajú. V niektorých prípadoch je skreslenie správania zvieraťa, napríklad jeho agresivita, neliečiteľná a jediným riešením je uspatie, tj. eutanázia psa s epilepsiou.

Vo väčšine prípadov sa však epileptické záchvaty vďaka liečbe stávajú zriedkavejšie, majú miernejší priebeh alebo dokonca úplne ustanú. Existuje mnoho príkladov, keď môže pes s epilepsiou žiť plnohodnotný život, podobne ako jeho zdraví spoločníci.

Epilepsia3

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *