Krmivo pre psov – jedno slovo, viacero významov. Podľa nášho chápania je krmivo pre psov kompletná a zdravá strava pre našich domácich miláčikov, zatiaľ čo podľa ostatných krmivo pre psov je viac-menej spôsob, ako zabrániť tomu, aby pes zomrel od hladu. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako silné tvrdenie, ale žiaľ, je to smutná realita: značná časť komerčne dostupných priemyselných suchých krmív je mimoriadne nekvalitná a dokonca škodlivá.

Ak chcete vidieť obrovský rozdiel medzi kvalitným krmivom pre psov a granulami, oplatí sa ich porovnať. V tomto článku to urobíme s prihliadnutím na nasledujúce body:

 • Zloženie krmiva – na základe zložiek, prídavných látok, škodlivých látok pre psov
 • Aký postup sa používa na prípravu daného krmiva a ako dobre sa pri ňom zachovávajú živiny v zložkách?
 • Fyziologické účinky
 • Vhodnosť pre psov
 • Kritériá majiteľov: cena, komfort

Prečo porovnávame granule s krmivom pre psov?

Kŕmenie psov suchým krmivom je jednou z najrozšírenejších foriem kŕmenia, pretože je pohodlné, rýchle, jednoduché a v neposlednom rade lacné. Bohužiaľ, vďaka dobrému marketingu sú majitelia presvedčení, že kŕmenie suchým krmivom je pre ich zvieratko dobré. To všetko napriek tomu, že človek vidí na vlastné oči, že psie krmivo sa ani zďaleka nepodobá na skutočné jedlo.

To však nie je najväčší problém. Od nástupu priemyselných krmív, ktorý sa datuje približne od 70. rokov minulého storočia, sa výskyt rakoviny u našich domácich miláčikov zvyšuje. Ide ruka v ruke s ochorením obličiek a pečene a alergiami. Samozrejme, mnohí výrobcovia tvrdia, že tieto choroby sú spôsobené znečistením ovzdušia, nadmerným chovom a sedavým spôsobom života. Je na tom trochu pravdy, ale my veríme v príslovie: ste to, čo jete.

Čo môžeme nazvať kvalitným krmivom pre psov?

Podľa nášho chápania je vysokokvalitné prémiové krmivo pre psov vyrobené z kontrolovaných surovín vhodných na ľudskú spotrebu, pričom sa používa šetrný proces prípravy, aby obsahovalo čo najviac cenných živín. Ingrediencie sú zostavené príslušným veterinárnym lekárom alebo dietológom tak, aby spĺňali nutričné potreby psov.

Najlepšie je, ak svojho psa kŕmite starostlivo pripravenou domácou stravou podľa veterinárneho receptu. Je však úplne pochopiteľné, ak nemáte energiu alebo čas variť pre svojho domáceho miláčika. Našťastie existuje riešenie: môžete si objednať čerstvo uvarené krmivo pre psov od spoločnosti PetChef.

Ale stojí to naozaj za to? Je čerstvo pripravené krmivo pre psov naozaj oveľa lepšie ako granule?
Pozrime sa na porovnanie!

skladacia silikónová miska pre psov

Skladacia silikónová miska pre psov

Nová silikónová miska na pitie od spoločnosti PetChef je ideálna na prechádzky a výlety a vďaka nej nebudete mať určite žiadne problémy, keď Váš domáci miláčik vysmädne.

Miska je vyrobená zo skladateľného, zdravotne nezávadného silikónu a nezaberie veľa miesta. Vďaka karabíne ju môžete pripevniť na vodítko, kabelku alebo batoh. Môžete do nej vložiť vodu alebo aj krmivo PetChef.

POZRIEM SI

Porovnanie krmiva pre psov a suchého krmiva

Aký je rozdiel medzi krmivom pre psov a suchým krmivom?

Charakteristickým znakom kvalitného krmiva pre psov je, že ingrediencie krmiva zostávajú rozpoznateľné, takže máte lepšiu predstavu o tom, čo krmivo obsahuje. Samozrejme, veľmi dôležité je aj to, aby ingrediencie boli čerstvé a kvalitné, z kontrolovaných zdrojov. Do potravín SA NEMÔŽU pridávať aditíva, látky zlepšujúce štruktúru, farbivá a iné úplne zbytočné (niekedy škodlivé) veci. Krmivá PetChef sú:

 • Vyrobené výlučne z ingrediencií vhodných na ľudskú spotrebu
 • PPochádzajú z overených zdrojov, najlepšie priamo od maďarských výrobcov
 • Obsahujú čerstvú zeleninu a superpotraviny
 • Všetky menu sú bez GMO a bezlepkové

Vyššie uvedené tvrdenia berieme vážne: vlastníme certifikáty ISO 9001 a ISO 22000, licenciu HACCP a samozrejme licencie vydané úradom NÉBIH (Národný úrad pre bezpečnosť potravín).

Krmivo Pre Psa

A ako je to so suchými krmivami?

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať
Obsah mäsa

Vďaka platnej potravinovej legislatíve sa vedľajšie živočíšne produkty môžu označovať ako mäso v krmive. To znamená, že do krmiva sa môže dostať takmer všetko okrem srsti, peria a trusu zvieraťa – zobák, kosti, koža, chrupavky. Okrem toho sa často používa mäsová múčka, čo nie je nič iné ako múčka z tiel zvierat, ktoré uhynuli na chorobu.
Bohužiaľ, vy, nič netušiaci majiteľ psíka, nemôžete skontrolovať zloženie. Kvalitné živiny sú však v dostatočnom množstve obsiahnuté len v chudom mäse.

Zelenina, Obilniny

Obilniny sú hlavnou zložkou mnohých krmív pre psov – ale v skutočnosti potrebujú len malé množstvo tejto zložky. Častým trikom je, že na prvé miesto v zozname zložiek sa uvedie mäso, ale pri výrobe sa použije niekoľko rôznych obilnín, ktoré spolu prevyšujú podiel mäsa a hodnotnej zeleniny.

Prídavné látky

V čerstvo uvarenom krmive pre psov nie sú žiadne prídavné látky – jednoducho to nie je potrebné. Veď všetky ingrediencie sú čerstvé, skutočné a žiaduce, na rozdiel od tej hmoty, ktorú nazývajú krmivo pre psov. Aj keď v súčasnosti existuje niekoľko výrobcov, ktorí sa snažia vynechať škodlivé prídavné látky, väčšina krmív pre psov bohužiaľ stále obsahuje niektoré z týchto hrôz:

 • Konzervačné látky: je ich viacero, ale obzvlášť škodlivý je bežne používaný E-324, etoxychín, o ktorom je dnes známe, že je škodlivý pre pečeň, obličky a má karcinogénne účinky,
 • Farbivá, ktoré nie sú určené pre psa, ale pre oči majiteľa – Blue1 – Blue2 farbivo, ktoré sa používa dodnes, je jednou z 12 najnebezpečnejších prídavných látok v potravinách
 • Tvrdidlá stolice: áno, bohužiaľ, aj to je potrebné – ak pes nie je správne kŕmený, prejaví sa to na konzistencii stolice. Pokiaľ aj to výrobca nezabezpečí prísadou: napríklad bentonitom, červenou repou, repnou dužinou, repnou šťavou.
Toxické látky

Granule často obsahujú zložky, ktoré nie sú vhodné na ľudskú spotrebu. Niekedy sa napríklad do krmiva pridávajú plesnivé obilniny, ktoré boli vyradené z dôvodu plesňových infekcií. Problémom je, že huby produkujú tzv. mykotoxíny, ktoré sú vysoko karcinogénne a hepatotoxické a môžu spôsobovať aj potravinové alergie.

Aká je pravdepodobnosť, že sa to stane? Americká poľnohospodárska holdingová spoločnosť Alltech odobrala vzorky krmív na trhu a zistila, že 98 % z nich obsahuje mykotoxíny.

Suche Krmivo

Výroba suchých krmív a čerstvo uvarených krmív

Produkciu veľkého množstva priemyselných krmív umožňuje priemyselný proces nazývaný extrúzia. Čo to však znamená v praxi?
Suroviny sa najprv zmiešajú do hmoty a potom sa nalejú do extrudéra, kde sa pri vysokom tlaku a vysokej teplote zlisujú. Teplota hmoty sa môže zoahriať na 120-200°C. Keď hmota opúšťa zariadenie, jej obsah vody vrie pri nižšom tlaku a vytvorí sa veľmi ľahký penivý produkt.

Čo je na tom zlé? Kým varenie pri bežnej teplote zlepšuje stráviteľnosť bielkovín, pri extrémne vysokých teplotách sa už značná časť pre telo dôležitých aminokyselín, vitamínov a minerálov odbúrava. Aby sa to niečím nahradilo, zvyčajne sa potom používajú syntetické potravinové doplnky, čo však zďaleka nie je ideálne.

Aj keď na výrobu granul už existujú šetrnejšie procesy ako extrúzia, používajú sa len u malej časti krmív.

Ako sa vyrába čerstvo uvarené krmivo pre psov PetChef?

Čerstvo uvarené krmivo pre psov sa vyrába tradičným pomalým varením pri nízkej teplote, ktoré je oveľa šetrnejšie k nutričnému obsahu už aj tak kvalitných surovín. Po uvarení sa potraviny vákuovo zabalia a potom sa zmrazia na teplotu -23 °C pomocou procesu známeho ako rýchle šokové zmrazenie. Potraviny tak vydržia čerstvé až jeden rok a uchovávajú si cenné živiny bez použitia akýchkoľvek konzervačných látok.

Petchef Nebeske Klokanie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Nebeským klokaním menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Je Váš psík väčšieho vzrastu, starší, trpí artritídou, problémami s pankreasom a dyspláziou alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Nebeské klokanie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem klokanieho mäsa aj proso, quinou, tekvicu, sladké zemiaky, čerstvé lesné čučoriedky, kurkumu a zázvor.

Klokanie mäso je mimoriadne bohaté na omega-3 mastné kyseliny, navyše má aj hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Vďaka zázvoru a kurkume poskytuje extra podporu pre zdravie kĺbov Vášho psíka. Zabezpečuje pružnosť chrupaviek, kĺbov, šliach a kostí a znižuje stuhnutosť kĺbov súvisiacu so starnutím.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Fyziologické účinky

Bohužiaľ, vzhľadom na nízku kvalitu suchých granúl nemožno očakávať veľmi pozitívne fyziologické účinky z dlhodobého hľadiska:

 • Môžu vzniknúť choroby z nedostatku, ktoré môžu ovplyvniť stav srsti
 • Úroveň energie psa klesá
 • Obezita je častá
 • Často sa vyvíjajú alergické ochorenia
 • Nie sú zriedkavé ani žalúdočné ťažkosti a ťažkosti tráviaceho systému

Naopak, akonáhle prejdete na kvalitné krmivo pre psov alebo profesionálne zostavenú domácu stravu, situácia sa zvyčajne okamžite zlepší a môžete zažiť nasledovné:

 • Energetická hladina psíka sa zvyšuje
 • Srsť sa stáva lesklejšiou
 • Zlepšuje sa trávenie
 • Zdravá telesná hmotnosť sa začína vracať
 • Alergické príznaky sa zmiernia alebo vymiznú
 • Psí organizmus sa stáva odolnejším voči chorobám

Jedlo Pre Psov A Krmivo Pre Psov

Ako žiadúce a chutné je krmivo pre vášho psíka?

Nie je ťažké uhádnuť, že umelé suché krmivo, ktoré sa nepodobá na skutočné jedlo, väčšine psov veľmi nechutí. Zvyčajne sú k tomu nútení, kým neochutnajú, aké je skutočné jedlo. Samozrejme, existuje na to riešenie: výrobcovia odporúčajú, aby ste okrem krmiva nedávali psovi ničiné , a tak pes nikdy nebude vedieť, že existuje aj iné jedlo. Ale ak naozaj považujete svojho psa za priateľa alebo člena rodiny, naozaj ho chcete do konca života kŕmiť umelým krmivom a pripraviť ho o pôžitok z chutnej pochúťky?

Je zaujímavé, že väčšina psov zje čerstvo uvarené jedlo bez rozmýšľania. Dokonca aj tanier zostáva čistý. Aj keď ste mu už dali iné jedlo. Prečo? Pretože je to skutočné jedlo a je naozaj chutné.

Komfort a cena

Áno, v týchto bodoch sa zdá, že suché krmivo víťazí nad kvalitným krmivom pre psov. Veď je také jednoduché kúpiť 5-10-20 kg granúl za zlomok ceny prémiového krmiva a potom ho pohárom odmerať psovi do misky. Pozrime sa však na tieto aspekty trochu podrobnejšie!

Je suché krmivo naozaj oveľa lacnejšie?

Ak sa pozriete len na nákupnú cenu, v regáloch nájdete množstvo granúl za centy a presne rovnakej kvality. Z dlhodobého hľadiska sa však oplatí zamyslieť sa nad tým, koľko nás to bude stáť, ak budeme musieť vziať svojho domáceho miláčika k veterinárovi kvôli zlému kŕmeniu a chorobám? A koľko nepríjemností a smútku, ktoré sa nedajú vyjadriť v peniazoch, kvôli tomu zažijeme?

Netvrdíme, že neexistujú suché krmivá, ktoré sú prijateľnej kvality , a ktoré nemajú vyššie opísané negatívne fyziologické účinky. Šetrná výroba a kvalitné ingrediencie však majú svoju cenu: tieto krmivá nie sú oveľa (ak vôbec) lacnejšie ako čerstvo uvarené krmivá. A ak budete svojho psa počúvať, určite si vyberie tú druhú možnosť.

Je naozaj oveľa pohodlnejšie kŕmiť suchým krmivom?

Suché krmivo si tiež musíte zaobstarať, musíte si preň zájsť – ak kúpite veľké 10-20 kg vrece, môže to byť trochu náročné. A to veľké vrece treba niekam položiť a jeho vôňa často nie je príjemná – takže ani život so suchým krmivom nie je úplne jednoduchý.

Samozrejme, varenie kvalitných jedál je pomerne pracné a časovo náročné. Musíte si zaobstarať čerstvé suroviny, spracovať ich, uvariť ich a nakoniec vymerať porcie. Ak varíte malé porcie, budete musieť proces zopakovať o niekoľko dní, a ak uvažujete o veľkých porciách, budete sa musieť postarať o skladovanie a zmrazovanie potravín.

Prípadne si môžete objednať čerstvo pripravené krmivo PetChef, ktoré vám poskytne pohodlie podobné suchému krmivu:

 • Krmivo PetChef si môžete nechať doručiť až domov, aby ste ho nemuseli ísť vyzdvihnúť
 • Krmivá sa dodávajú zmrazené a porciované
 • Pri kŕmení stačí jedlo zohriať a je hotové!

Nehovoriac o tom, koľko radosti robíte svojmu miláčikovi chutnými maškrtami – a cesta k psím srdciam ide cez ich žalúdok.
Ak to teda zhrnieme, na prvý pohľad je suché krmivo lepšie z hľadiska ceny a pohodlia, ale ak ste zodpovedný majiteľ psíka a uvažujete dlhodobo, výhody sú veľmi diskutabilné.

Súhrn

V článku sme uviedli množstvo informácií, ktoré môžu byť na prvý pohľad ťažko stráviteľné. Preto sme pre jednoduchší prehľad pripravili súhrnnú tabuľku.

Suché krmivo Krmivo pre psov
Zdroj bielkovín Mäsová múčka, vedľajšie mäsové výrobky a zriedkavo chudé mäso Kvalitné chudé mäso vhodné na ľudskú spotrebu
Zdroj sacharidov Často obilniny nevhodné na ľudskú spotrebu, málo zeleniny Veľa zeleniny, superpotravín
Bezlepkové obilniny, ako je proso, hnedá ryža
Prídavné látky Áno: konzervačné látky, texturanty, zvýrazňovače chuti, prísady na zahustenie stolice Nie sú
Škodlivé látky Prítomnosť toxických mykotoxínov je bežná Nie sú
Postup prípravy Väčšinou extrúzia, ktorá zničí značnú časť živín Šetrné varenie pri nízkej teplote, ktoré zachováva živiny
Chutné pre psa? Nie celkom Vylíže aj tanier 🙂
Fyziologické účinky Často znížená hladina energie, obezita, alergie, choroby z nedostatku Zvýšená hladina energie, normalizácia telesnej hmotnosti, zníženie príznakov alergie, lesklá srsť
Cena Nižšia, ale kvalitné suché krmivá už nie sú lacné
Oplatí sa myslieť vopred a zohľadniť aj výdavky spojené s návštevami u veterinára
Pri kŕmení domácou stravou – stredná Vyššia cena ak si objednávate , ale z dlhodobého hľadiska sa oplatí kvôli lepšiemu zdravotnému stavu
Komfort Pohodlné Nepohodlné, ak ho varíte vy Pohodlné, ak si ho objednáte
Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

7 thoughts on “Krmivo pre psov vs. suché krmivo: je rozdiel naozaj taký veľký?

 1. Katarina says:

  Dobrý deň mali sme veľký problém z jedením skoro každodenné chodenie po veterinaroch z našim pomeranianom no od kedy sme vyskúšali jedlo od petchef úplne sa nám psík zmenil hlavne zdravotné nevie sa dojest každému psikovi odporúčam

   • petchefh says:

    Dobrý deň, je možné si objednať mix balíček, v ktorom si môžte namixovať rôzné príchute podľa Vášho výberu. Mix balik si viete objednať telefonicky alebo mailom. Ďakujeme.

 2. Lubica says:

  Dobry den, mam fenku ktora ma potravinovu alergiu – nevie stravit molekuly zivocisneho proteinu a teda potrebuje hydrolyzovanu bielkovinu. Mate prosim v ponuke podobne krmivo, pls? Dakujem Lubka

 3. Kristina says:

  Dobrý deň, vyskúšala som krmivo petchef, psíkov stravujem zhruba 3 mesiace týmto krmivom. Jeden psík mával pravidelne črevné parazity. Ako sme prešli na stravu petchef, parazity nemal ani raz. Som veľmi spokojná a aj psíky si zvykli na kvalitné krmivo. Niektoré chuti viac, iné menej, treba vyskúšať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *