Ak ste ako majiteľ domáceho miláčika zažili nepríjemné príznaky pálenia záhy alebo refluxu, presne viete, aké bolestivé a nepríjemné to môže byť. Bohužiaľ nielen my, ale aj náš pes môžeme trpieť chorobami spôsobenými žalúdočnou kyselinou. Najčastejšou príčinou problémov so žalúdočnou kyselinou u psov je príliš málo žalúdočnej kyseliny, tzv. hypochlorhydria, alebo refluxná choroba. Ako však tieto dva problémy rozpoznať a čo s nimi môžeme urobiť?

Pes Žalúdočná Kyselina

Má váš pes príliš veľa alebo príliš málo žalúdočnej kyseliny?

Je veľmi dôležité zistiť, o čo presne ide, a stojí za to vedieť, že psy majú častejšie problémy s príliš malým množstvom žalúdočnej kyseliny. Príliš málo žalúdočnej kyseliny sa diagnostikuje testovaním PH psieho zvratku. Ak sú zvratky alkalické, zrejme je v nich príliš málo žalúdočnej kyseliny. Je to potrebné aj preto, že pri hypochlórhydrii je podávanie napríklad antacíd škodlivé, pretože znižuje produkciu žalúdočnej kyseliny.

V oboch prípadoch je veľmi dôležitá cielená liečba, pretože dlhotrvajúce problémy môžu viesť k ďalším ochoreniam, napríklad k oslabeniu imunitného systému alebo k vzniku vredov. Pozrime sa, čo je typické pre rôzne problémy!

keramická miska pre psov

Keramická miska

K zdravému krmivu pre psov patrí kvalitná keramická miska. Prekvapte Vášho chlpatého kamaráta novou roztomilou keramickou miskou od spoločnosti PetChef, ktorá je ideálnou voľbou tak pre jeho obľúbené pochúťky, ako aj na vodu! Mnoho psíkov trpí alergiou spôsobenou kovovými miskami, preto je pre nich keramická miska tou najlepšou voľbou.

POZRIEM SI

Hypochlórhydria: príliš málo žalúdočnej kyseliny

Príliš málo žalúdočnej kyseliny je zvyčajne spôsobené nesprávnym kŕmením. Žalúdočná kyselina u psov je mimoriadne silná a v ideálnom prípade úplne nasiakne potravu. Ich tráviaci systém je zároveň evolučne prispôsobený na príjem potravy raz až dvakrát denne. Pri častejšom kŕmení sa medzi jedlami nevytvorí dostatok žalúdočnej kyseliny, takže požitá potrava sa nestrávi. Nestrávená potrava začne kvasiť, tvorí sa plyn a vplyvom vysokého tlaku sa potrava vracia späť do pažeráka.

K nedostatočnej produkcii žalúdočnej kyseliny môže viesť aj nevhodná a nevyvážená strava, ako aj zmeny v stravovaní. Nemožno dostatočne zdôrazniť význam správneho kŕmenia psa, aby sa predišlo týmto typom ťažkostí.

Ďalšou častou príčinou nedostatku žalúdočnej kyseliny je, že pes dostáva príliš veľa kostí.Trávenie kostí vyžaduje veľa žalúdočnej kyseliny, takže na strávenie zvyšku potravy už nezostane dostatok.Najlepšie je vyhnúť sa kŕmeniu kosťou, pretože to môže spôsobiť veľa problémov, napríklad upchatie alebo perforáciu čriev.
Okrem toho aj užívanie antibiotík, liekov alebo odčervovačov môže mať za následok nedostatok žalúdočnej kyseliny.

Príznaky nedostatočnej produkcie žalúdočnej kyseliny

 • Pes často zvracia a vo zvratkoch sa nachádzajú kúsky nestrávenej potravy.
 • Časté konzumovanie pôdy: humínová kyselina v pôde pomáha tráveniu, takže pes inštinktívne konzumuje pôdu.

Čo sa dá urobiť na obnovenie tvorby žalúdočnej kyseliny u psa?

Ako prvý krok sa vráťte ku kŕmeniu maximálne dvakrát denne. Vyberte si krmivo so správnou kombináciou prírodných zdrojov živín. Oplatí sa tiež pridať do jedla kyselinu humínovú a doplniť ju probiotickou kúrou.

Refluxné ochorenie u psov

Podobne ako ľudia, aj psy môžu trpieť refluxom. V tomto prípade sa žalúdočná kyselina a tráviace šťavy vyprodukované počas trávenia vracajú do pažeráka, čo sprevádza nepríjemný pocit pálenia. Neliečené ochorenie je nebezpečné: môže viesť k zápalu, stenčeniu pažeráka a dokonca k dlhodobému odumieraniu tkaniva.
Môže dôjsť aj k poškodeniu pľúc a k vzniku inhalačného zápalu pľúc. Preto je mimoriadne dôležité poradiť sa s veterinárom, ak sa u vás objavia príznaky refluxu!

Príčiny refluxného ochorenia u psov

Hiátová hernia: vrodená anomália

Častou príčinou refluxu je vrodená porucha nazývaná hiátová hernia. V takom prípade môžu brušné orgány tlačiť do hrudnej dutiny. Výsledkom nesprávnej polohy žalúdka môže byť nadmerná produkcia žalúdočnej kyseliny alebo nesprávna funkcia svalov zvierača. Hiátovú herniu možno diagnostikovať pomocou röntgenu a iných zobrazovacích metód a lieči sa chirurgicky. Operácia sa vykonáva pomocou minimálne invazívnych endoskopických techník a zotavenie je zvyčajne rýchle a úplné.

Porucha funkcie svalov zvierača medzi žalúdkom a pažerákom

Za normálnych okolností sa žalúdočná kyselina dostáva do žalúdka, ale ak sú svaly zvierača príliš slabé alebo nefungujú správne, žalúdočná kyselina sa môže vrátiť do pažeráka a spôsobiť podráždenie. U šteniat je zvierač nedostatočne vyvinutý, takže je u nich vyššia pravdepodobnosť vzniku refluxu.

Časté vracanie v dôsledku liekov, choroby, alergie na potraviny

Časté vracanie vedie k oslabeniu svalov zvierača. Chronické zvracanie môže byť dôsledkom viacerých ochorení, takže ak je príčina neznáma, je dôležité ju zistiť. Viac o zvracaní psov sme písali tu.

Preťaženie žalúdočnej kyseliny u psa v dôsledku nesprávneho kŕmenia

Preťaženie žalúdka kyselinou je spôsobené tým, že pes nie je kŕmený správnou potravou. Častou chybou je kŕmenie domáceho miláčika koreneným a mastným jedlom. Nerobme to! Tieto potraviny narúšajú prirodzenú rovnováhu žalúdka a dráždia ho. Takisto nie je dobré kŕmiť zviera neskoro večer, tesne pred spaním, pretože počas spánku sa uvoľňujú svaly zvierača a do pažeráka sa uvoľňuje žalúdočná kyselina.

Ďalšie príčiny psieho refluxu

 • Nadváha.
 • Vysoká hladina vápnika v krvi.
 • Nádor v pažeráku.
 • Choroby úst a hrdla.
 • Prejedanie sa

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Príznaky refluxu u psa

Existuje niekoľko príznakov, ktoré môžu naznačovať, že váš pes trpí refluxom. Je dôležité vedieť, že správanie psa je v podstate normálne, len v závažných prípadoch sa vyskytuje horúčka alebo pretrvávajúca letargia.

Pes zvracia žlč

Žlté zvratky sú príznakom zvracania žlče. Ak sa to opakuje, je dôležité vziať ho k veterinárovi. Zatiaľ čo 1-2 prípady sa považujú za normálne, častejšie výskyty môžu poškodiť pažerák.

Bolestivé jedenie, prehĺtanie, prestávka pri jedení

Ak má pes viditeľné problémy s prehĺtaním, kňučí alebo plače, je to varovný signál. Stáva sa tiež, že počas jedla a po ňom je pes viditeľne deprimovaný a má zníženú chuť do jedla v dôsledku zlého zážitku. Často sa zastaví pri jedení, dá si prestávku a po čase sa k jedlu vracia.

Petchef Domace Jahnacie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Domácim jahňacím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém. Žiaľ, skoro každá choroba súvisí s kvalitou krmiva, ktoré Váš domáci miláčik dostáva.

Spozorujete u Vášho psíka nasledovné príznaky: vypadávanie srsti, škrabanie, neustále hryzenie a olizovanie labiek alebo problémy s pachovými žľazami? V tom prípade si zvoľte naše Domáce jahňacie krmivo!

Starostlivo pripravené ragu obsahuje okrem jahňacieho mäsa aj pohánku, quinou, tekvicu, brokolicu a sladké zemiaky. Vedeli ste, že jahňacie mäso je vynikajúcim zdrojom bielkovín, je ľahko stráviteľné a má hypoalergénny účinok? Je ideálnou voľbou pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsiahnuté v jahňacom mäse, prispievajú k znižovaniu alergických príznakov.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Pravidelné olizovanie rôznych predmetov

Náš domáci miláčik sa snaží zmierniť bolesť zvýšenou produkciou slín, preto môže olizovať nábytok a iné predmety.

Ďalšie príznaky

Nasledujúce príznaky môžu tiež naznačovať refluxnú chorobu:

 • Časté grganie počas a po jedle.
 • Časté olizovanie okrajov úst.
 • Neustále prehĺtanie.
 • Kašeľ, ktorý sa nezhoršuje, ale je chronický.
 • Zvýšené slinenie.
 • Dýchavičnosť.

Diagnostika refluxného ochorenia u psov

Na stanovenie presnej diagnózy je potrebný veterinárny lekár. V tomto prípade sa pes uspí a vykoná sa endoskopické vyšetrenie. Počas vyšetrenia sa pažerák prezerá kamerou a hľadajú sa prípadné lézie alebo poškodenia. V prípade potreby môže byť endoskopické vyšetrenie doplnené o kompletný krvný obraz, vyšetrenie moču, prípadne biochemické laboratórium, CT alebo MRI.

Čo potrebuje veterinárny lekár?

Pred veterinárnym vyšetrením sa oplatí presne si zapísať, čo a kedy si všimneme. Je dôležité vedieť, čím kŕmime svojho domáceho miláčika a kedy sa príznaky objavujú. Zaznamenajme si, či pes schudol alebo zmenil svoje stravovacie návyky.

Liečba refluxu u psa

Cieľom liečby je samozrejme riešiť základné príčiny, nielen príznaky. Súčasťou liečby býva kŕmenie v malých dávkach niekoľkokrát denne po krátkom hladovaní, pričom treba dbať najmä na zloženie stravy. Ak má pes nadváhu, je nevyhnutné, aby mal pravidelný pohyb a stravu.

Liečba psa antacidami, antibiotikami a inými liekmi

Na odporúčanie lekára možno psom podať aj antacidum alebo liek na zníženie kyseliny, napríklad Quamatel, ktorý je inak určený na ľudskú spotrebu. O dávkovaní sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.
V prípade vredov môže byť potrebná aj antibiotická liečba, ktorá by sa mala doplniť probiotikami na obnovenie črevnej flóry.

Krmenie Psa Chlebom Cestovinami

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *