Hnačka u psa, podobne ako zvracanie u psa, je prirodzený spôsob detoxikácie organizmu. Príčinou môže byť bakteriálna alebo vírusová infekcia, stres, zápalové ochorenie čriev alebo potravinová alergia. V prípade chronického stavu môže byť vo väčšine prípadov na vine nekvalitné krmivo a riešením je prechod na správnu stravu. Zároveň, v závažných prípadoch je potrebné samotnú liečbu vracania a hnačky u psa zveriť do rúk veterinárnemu lekárovi.

V normálnom prípade dochádza k vyprázdňovaniu psa 1-2 krát denne, zvyčajne v rovnakej dobe počas dňa. Textúra zdravej stolice psa je tvarovaná, farba stolice je tmavá, povrchovo hladká, valcovitá a homogénna. Ak pes prijíma viac bielkovín, môže byť stolica psa tvrdšia, ak sa príjem potravy prikláňa viac k sacharidom, je stolica psa riedkejšia.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Možné príčiny hnačky u psa

O hnačke a tráviacich problémoch môžeme hovoriť vtedy, keď pes má potrebu na vyprázdňovanie častejšie ako zvyčajne a stolica je koláčovitá, riedka, mäkká, prípadne vodnatá, v horšom prípade krvavá.

Hnačka u psov sa zvyčajne neobjavuje samostatne, ale skôr ako príznak nejakého iného ochorenia. Vzhľadom na to môže mať hnačka u psa rôzne príčiny:

 • bakteriálna alebo vírusová infekcia,
 • prítomnosť nejakého parazita,
 • rakovina,
 • pankreatitída,
 • črevné ochorenia,
 • poruchy trávenia,
 • potravinová alergia alebo intolerancia.

Vo väčšine prípadov je príčinou hnačky zvyčajne miernejšia infekcia. U citlivejších zvierat môže hnačku vyvolať aj stres. Napríklad pri cestovaní alebo keď sa zviera presťahuje na nové miesto. Ale niektoré „pochúťky“ zjedené počas prechádzky môžu spôsobiť ťažkosti rovnako ako náhla zmena krmiva alebo príliš korenené či mastné jedlo.

Infekcie spôsobené parazitmi môžu tiež spôsobiť hnačku, ale tá je oveľa zriedkavejšia a vyskytuje sa hlavne u šteniatok.

Príznaky žalúdočnej nevoľnosti u psa a iné ťažkosti sprevádzajúce hnačku

Hnačku môžu sprevádzať aj ďalšie príznaky, ktoré môžu byť spôsobené aj závažnejším ochorením:

 • nechuť do jedla,
 • bolesť brucha, nafúknuté brucho,
 • horúčka,
 • skľúčenosť,
 • pretrvávajúce zvracanie,
 • krvavá stolica psa,
 • a riedka stolica, ktorá postupuje do želatínovej hmoty.

Farba Stolice2

Pri vážnejších ťažkostiach, ako je horúčka, alebo ak sa objaví krvavá hnačka u psa, je potrebné bezodkladne navštíviť veterinárnu ordináciu.

V prípade psa tiež platí, že hnačka môže byť príznakom žalúdočných problémov. Žiaľ, aj pri najväčšej opatrnosti sa môže stať, že na tanieri domáceho miláčika skončí príliš korenené či mastné jedlo. Avšak ešte častejšie je, že zjedia príliš veľa. Kedy však môžeme mať podozrenie na pokazený žalúdok?

Príznaky pokazeného žalúdka u psa môžu zahŕňať:

 • stratu chuti do jedla,
 • bacuľaté bruško,
 • nadúvanie,
 • hnačku,
 • zvracanie.

Okrem vyššie uvedených príznakov sa môže stať aj to, že pes žerie trávu, no spadnutý chvost môže naznačovať aj pokazený žalúdok.

Pôst a správna strava sú obzvlášť dôležité pri žalúdočnej nevoľnosti alebo zvracaní psa – tým sa budeme podrobnejšie zaoberať v ďalšej časti článku.

Petchef Kakizacsko New Main

Kompostovateľný sáčok na exkrementy

Pri skorých ranných prechádzkach a večerných potulkách, psie exkrementy sú asi jednou z najväčších problémov, ktoré súvisia s našimi miláčikmi. Použite naše sáčky na exkrementy, aby ste znížili ekologickú stopu Vášho domáceho miláčika. Okrem toho, že sa to štandardne očakáva, je cool upratať po našom psovi. Tento roztomilý, fialový a vzorovaný sáčok na exkrementy, bude Vaším najlepším partnerom v tejto veci.

POZRIEM SI

Liečba vracania u psa a hnačky u psa

Cieľom liečby hnačky je:

 • obnova a ochrana črevnej sliznice,
 • nahradenie straty tekutín a vyčerpaných minerálov,
 • rekonštrukcia črevnej flóry,
 • viazanie a vyprázdňovanie škodlivých látok prítomných v tráviacom systéme.

Ak príznaky trvajú len krátko, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o jednorazové žalúdočné problémy. Pôst môže byť v takýchto prípadoch riešením, aj keď väčšina psov v takomto stave nemá chuť do jedla.

V závislosti od závažnosti hnačky sa odporúča 12- alebo 14-hodinová hladovka s úplným pôstom. Po pôstnom dni začíname postupne opäť kŕmiť malými porciami. Okrem odpočinku žalúdka a čriev dbajte na pravidelný príjem tekutín, aby ste predišli dehydratácii. To je obzvlášť dôležité v prípade šteniatok menších plemien, pretože menší pes je v tomto smere obzvlášť zraniteľný v prípade hnačky.

Ak má váš pes hnačku, zvyčajne prejde bez pomoci, stačí ak zvieraťu nasadíte správnu diétu. Ak však hnačka u psa pretrváva, platí zlaté pravidlo v závislosti od intenzity hnačky po 24-48 hodinách, určite sa oplatí s problémom kontaktovať veterinára. Ak sa objavia aj brušné kŕče alebo krvavá stolica či iné, závažnejšie príznaky, možno sa oplatí navštíviť veterinárnu ambulanciu skôr. V prípade šteniatok je tento časový interval kratší: určite ich vezmite k veterinárovi po 6 hodinách.

V závislosti od závažnosti a povahy ochorenia sa môže veterinárny lekár rozhodnúť vykonať krvný test alebo ultrazvuk brucha. Na zistenie príčiny hnačky prichádza do úvahy aj endoskopické vyšetrenie a laboratórne vyšetrenie stolice. Po stanovení diagnózy môže nasledovať vhodná liečba. Pri tom môže veterinár predpísať aj rôzne lieky proti hnačke, antibiotiká či probiotiká proti hnačke psov.

Je dôležité, aby ste psovi nikdy nepodávali lieky bez konzultácie s odborníkom.

Stravovacie odporúčania na prevenciu hnačky u psov

Žiaľ, chronická hnačka sa môže vyskytnúť aj u psov. V takýchto prípadoch by sme sa mali určite poradiť s veterinárom, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí prebiotiká a probiotiká.

Ak hnačka pretrváva a veterinár vylúči možnosť rakoviny a problémov s pankreasom, potom za príznakmi určite môže byť zápalové ochorenie čriev, potravinová alergia či potravinová intolerancia. Z dlhodobého hľadiska môžeme tieto problémy vedľa/namiesto liekov riešiť len prirodzenou cestou, t.j. zmenou stravy nášho psa.

Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste predišli poruchám trávenia, je úplne vyradenie suchého krmiva zo stravy psa. Takmer vo všetkých prípadoch má vyradenie priemyselne vyrábaných krmív s obsahom nekvalitného obilia a iných alergénnych látok pozitívny vplyv na trávenie psa. Stojí za to vymeniť krmivo nášho domáceho miláčika na čerstvo uvarené krmivo vyrobené z prírodných surovín vrátane mäsa a zeleniny.

Petchef Slavnostne Bravcove Krmivo Pre Psov N 2 (1)

Zoznámte sa so Slávnostným bravčovým menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík citlivý žalúdok, je vyberavý, má cukrovku, trpí refluxom alebo žalúdočnou kyselinou? V tom prípade si zvoľte naše Slávnostné bravčové krmivo!?

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem bravčového mäsa aj pohánku, tekvicu, sladké zemiaky a mrkvu.

U psíkov s citlivým žalúdkom sa môžu objaviť také nepríjemné príznaky, ako nadúvanie, hnačka, občasné zvracanie alebo bolesti žalúdka. Naše Slávnostné bravčové krmivo je vďaka vysokému pomeru zeleniny s protizápalovým účinkom a obsahom antioxidantov, vynikajúcou voľbou pre psíkov s citlivým žalúdkom. Toto krmivo je navyše mimoriadne chutné, takže Váš psík trpiaci nechutenstvom vyprázdni svoju misku až do poslednej kvapky.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Aké jedlo dávať psovi pri žalúdočných problémoch?

V každom prípade sa oplatí dbať na správny jedálniček psa a to platí najmä v prípade hnačky. Z hľadiska príjmu bielkovín je chudé mäso vhodným zdrojom bielkovín pre psa s hnačkou. Mnoho štvornohých zvierat je však alergických na kuracie mäso, takže odporúčame radšej:

 • králičie mäso,
 • morčacie mäso,
 • a chudé časti hovädzieho mäsa,
 • samozrejme vo varenej forme.

Okrem mäsa sa oplatí zaradiť do jedálnička aj veľa zeleniny, taktiež vo varenej forme.

Napríklad:

 • hnedá ryža,
 • zemiaky,
 • batáty,
 • mrkva,
 • brokolica,
 • pohánka.

Výhodou hnedej ryže je, že je výborným zdrojom draslíka v porovnaní s bielou ryžou. Batáty sú nízkokalorická zelenina bohatá na vitamíny. Dobrými priateľmi v boji proti hnačke je aj mrkva bohatá na vlákninu. Varená mrkva je ešte výživnejšia, než surová.

Brokolica sa odporúča pre vysoký obsah vlákniny a pravidelnou konzumáciou pohánky možno predchádzať črevným nádorom.

Za vyskúšanie stoja aj niektoré bylinky. Napríklad červený brest alebo silybum lekársky, ktorý patrí do čeľade slezovitých, je dostupný aj vo forme kapsúl alebo prášku a obe bylinky jemne upokojujú tráviaci systém.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *