Rovnako ako ľudia, aj naši štvornohí kamaráti môžu mať vážne problémy s obličkami, ktoré sa môžu prejavovať v akútnej alebo chronickej forme. Aký je medzi nimi rozdiel? Čo môže viesť k zlyhaniu obličiek u psov? Ktoré príznaky by sme si mali všímať a čo môžeme urobiť pre zlepšenie zdravotného stavu psa s ochorením obličiek? V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie o tejto téme.

Zlyhanie obličiek u psov: čo to presne znamená?

Rovnako ako u ľudí, oblička u psov je párový orgán, uložený v brušnej dutine. Obličky vykonávajú viacero dôležitých funkcií:

 • Filtrujú krv a vylučujú z tela škodlivé odpadové látky močom
 • Zodpovedajú za celkové hospodárenie organizmu s vodou a elektrolytmi
 • Udržiavajú správnu acidobázickú rovnováhu
 • Produkuje hormóny, ktoré sú zodpovedné za správny krvný tlak a tvorbu červených krviniek

Ak sa funkcia obličiek z nejakého dôvodu výrazne zníži, môže to viesť k závažným následkom, dokonca aj k ohrozeniu života. Znížená funkcia obličiek je teda zlyhanie obličiek, ktoré sa môže prejaviť v akútnej alebo chronickej forme.

Príznaky a príčiny zlyhania obličiek u psov

Akútne zlyhanie obličiek

Akútne zlyhanie obličiek u psov môže byť spôsobené samostatným ochorením obličiek, ale často je sprevádzané aj inou chorobou alebo stavom. Medzi najčastejšie príčiny tohto ochorenia patria:

 • Vonkajšie príčiny, napríklad závažná strata krvi, popálenie alebo ochladenie
 • Akútne zvracanie a hnačka
 • Vírusové alebo bakteriálne ochorenia, ako napríklad babezióza
 • Choroby vnútorných orgánov, napríklad zápal pankreasu, ochorenie pečene alebo hnisavý zápal maternice
 • Otrava, napríklad otrava nemrznúcou zmesou
 • Črevná obštrukcia
 • Problémy s močovými cestami, napríklad kameň v močovom mechúre alebo zväčšenie prostaty
 • Pes S Ochorenim Obliciek

  Akútne zlyhanie obličiek si vyžaduje okamžitú liečbu, a preto pri objavení prvých príznakov neváhajte, ale čím skôr sa obráťte na veterinárneho lekára! Po odstránení život ohrozujúceho stavu je potrebná komplexná liečba, adekvátna príčine ochorenia.

  Medzi príznaky akútneho zlyhania obličiek patria:

  • Malátnosť
  • Zvracanie/hnačka
  • Znížené množstvo moču alebo úplné zastavenie vylučovania moču
  • Kŕče, sťažené dýchanie
  • Dych páchnuci močom

  Kendo Lila Elol

  Šatka pre psa PetChef

  Šatka zo 100 % bavlny od spoločnosti PetChef je ideálnou voľbou na prechádzky, hru, výlety, do školy pre psov alebo dokonca aj na slávnostné príležitosti. Vďaka nej bude Váš domáci miláčik vyzerať naozaj štýlovo. Vyberte si model, ktorý najviac vyhovuje osobnosti Vášho psíka! V ponuke PetChef nájdete teraz okrem charakternej fialovej aj romantickú ružovú verziu.

  Šatky sú dostupné v dvoch veľkostiach, a to pre malých i veľkých psov, takže ani väčšia veľkosť krku nie je problém. Vďaka týmto roztomilým šatkám navyše môžete dať celému svetu najavo, že Váš domáci miláčik je milovníkom super zdravého a kvalitného krmiva PetChef. Tieto moderné šatky sú šetrné k pokožke a možno ich prať v práčke.

  POZRIEM SI

  Chronické zlyhanie obličiek u psov

  Chronické zlyhanie obličiek znamená, že obličky nedokážu trvalo vykonávať svoju funkciu. Ide o zákerné ochorenie, pretože nemusia sa prejaviť vôbec žiadne príznaky, až pokiaľ nie je zhruba 75% tkaniva obličiek zničených.

  Nedostatočné fungovanie obličiek môže mať za následok, že v tele sa začnú hromadiť toxické odpadové látky, výrazne sa zvyšuje krvný tlak a v dôsledku nízkeho počtu červených krviniek, vzniká anémia (chudokrvnosť).

  Čo môže urobiť majiteľ psa, aby ochorenie rozpoznal včas?

  Mnohí z nás si myslia, že je dobré, ak pes veľa pije a močí. Nie je to tak! Nadmerný príjem tekutín a nadmerné močenie môžu byť tiež signálmi toho, že obličky už nie sú schopné udržiavať primeranú hladinu tekutín, takže môže ísť o skorý príznak ochorenia obličiek u psa!

  Okrem toho sa vo vyššom veku psíka odporúčajú pravidelné skríningové vyšetrenia, pretože včasné odhalenie ochorenia obličiek je kľúčové!

  Výber maškŕt

  Výber žuvacích pochúťok

  Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

  Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

  Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

  Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Príznaky chronického zlyhania obličiek u psov

  Intenzívny pocit smädu a veľký objem moču sú včasnými varovnými signálmi. V závažnejších prípadoch sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

 • Znížená chuť do jedla, úbytok hmotnosti
 • Znížená aktivita
 • Nelesknúca srsť, ochabnuté svaly
 • Nevoľnosť, zvracanie, hnačka
 • Nepríjemný zápach z úst, vredy v ústnej dutine, uvoľnené zuby
 • Bledosť sliznice
 • Veľkosť a palpácia obličiek sa líši od normálu
 • Zlyhanie Obliciek U Psov

  Aké vyšetrenia sú potrebné na stanovenie diagnózy?

  Na základe laboratórnych výsledkov psa, t. j. vyšetrením krvi a moču, je možné toto ochorenie diagnostikovať. Výsledky testov moču odhalia, či je množstvo odpadových látok, napríklad fosforu, príliš vysoké, respektíve či je množstvo vody a niektorých elektrolytov, napríklad draslíka, príliš nízke. Prekyslenie krvi a nízky počet červených krviniek môžu byť tiež varovnými signálmi.

  Okrem laboratórnych vyšetrení sa môžu použiť aj ďalšie techniky, ako napríklad röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie.

  Petchef Lesne Kralicie Krmivo Pre Psov N 1

  Zoznámte sa s Lesným králičím menu od PetChef!

  Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

  Trpí Váš psík ochorením pečene a obličiek, problémami s pankreasom, ide o staršieho psíka, je alergický alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Lesné králičie krmivo!

  Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem králičieho mäsa aj kukuričnú krupicu, chia semienka, sladké zemiaky, tekvicu a čerstvé lesné čučoriedky. Naše Lesné králičie krmivo má tiež hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Znížený obsah bielkovín podporuje filtračnú funkciu obličiek, preto ho vyslovene odporúčame pre psov trpiacich ochorením pečene alebo obličiek.

  Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Liečba zlyhania obličiek u psov

  Je celkom prirodzené, ak prvá otázka majiteľa psíka je, dokedy žije pes s ochorením obličiek. Ak sa ochorenie podarí včas diagnostikovať a liečiť, náš domáci miláčik môže žiť roky. Hoci zlyhanie obličiek je nezvrátiteľné, správnou liečbou možno zmierniť záťaž na obličky a zabrániť ďalšiemu poškodeniu tkanív. Cieľom liečby je znížiť nepríjemné príznaky, spôsobené nesprávnou funkciou obličiek a zlepšiť kvalitu života nášho domáceho miláčika.

  Základom liečby je správna výživa, úplné vylúčenie liekov poškodzujúcich obličky a medikamentózna liečba na zvládnutie ochorenia.

  Zlyhanie obličiek je v každom prípade trvalý stav, s ktorým sa treba naučiť žiť. Aké sú povinnosti majiteľa psíka?

  • Je veľmi dôležité sledovať priebeh ochorenia, čo znamená nasledovné
  • Pravidelná kontrola telesnej hmotnosti
  • Sledovanie apetítu, spotreby vody, objemu moču
  • Absolvovanie kontrolných laboratórnych vyšetrení
  • Prísne dodržiavanie diéty po konzultácii s veterinárnym lekárom
  • Pravidelné zabezpečovanie veľkého množstva čerstvej vody
  • Presné dávkovanie predpísaných liekov

  Aj keď pozorujeme zlepšenie zdravotného stavu psa, v terapii je potrebné pokračovať aj naďalej! Ak sa stav psíka zhorší, mali by ste bezodkladne navštíviť veterinárneho lekára.

  Hospitalizácia psa je nevyhnutná v tom prípade, ak ide o vážne dehydratovaného psa s ochorením obličiek, pretože v nemocnici sa môže infúziou obnoviť elektrolytová, vodná a acidobázická rovnováha. Rovnako v závažných prípadoch môže choré zviera z času na čas dostať infúziu, ktorú môže podať buď veterinárny lekár, alebo po zaškolení majiteľ psa.

  Kŕmenie psa s ochorením obličiek:

  Liečba zlyhania obličiek u psov je možná iba zavedením a prísnym dodržiavaním vhodnej diéty, na ktorej sa dohodnete s veterinárnym lekárom. Cieľom je, aby obličky boli čo najmenej zaťažované, preto je potrebná vysoko kvalitná strava, s nízkym obsahom fosforu a močoviny. Lesné králičie krmivo pre psov od PetChef, je šetrné k pečeni a obličkám, takže je ideálne pre psov s ochorením obličiek. Samozrejme, aj v tomto prípade je dôležité poradiť sa s veterinárnym lekárom.

  Predpísané množstvo krmiva by sa malo rozdeliť na niekoľko porcií, napríklad na 5 až 6 porcií, aby sa jeho skonzumovaním zabránilo náhlemu zvýšeniu množstva toxických látok v organizme.

  V takomto prípade je prísne zakázané podávať psovi veľké množstvo potravy naraz!

  Čo robiť, ak pes s ochorením obličiek neje?

  Aj keď budú chvíle, kedy by sme nášmu psíkovi dopriali jeho obľúbené pochúťky, musíme však odolať pokušeniu, pretože práve to zvyšuje množstvo škodlivých látok v jeho organizme, čo môže spôsobiť toxický šok.

  Zmena stravy je možná len s pomocou veterinárneho lekára. Mali by ste spoločne zistiť, čo je ochotný Váš pes zjesť. V prípade potreby sa odporúča podať prípravok na stimuláciu chuti do jedla!

  Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Jozsi Doboz Badge New Small 1

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Krmivá pre psov

  Farmárske hovädzie

  Od  16,49 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Hodové morčacie

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Slávnostné bravčové

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Domáce jahňacie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Lesné králičie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Nebeské klokanie

  Od  19,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Atlantické lososové

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *