Zvracanie u psa je bežným javom, s ktorým ste sa už ako majitelia domácich zvierat pravdepodobne stretli. Mnohých majiteľov okamžite prepadne strach, zatiaľ čo iní len pokrčia plecami. Aká je pravda? Ako dlho je normálne, ak pes zvracia? V tomto článku sa pozrieme na to, aké môžu byť príčiny zvracania u psa a na čo si treba dávať pozor. Pozrieme sa aj na to, kedy je potrebné navštíviť veterinára a ako predchádzať problémom správnym kŕmením.

Prečo pes zvracia?

Zvracanie u psa nemusí byť nevyhnutne príznakom problémov, najmä ak sa nevyskytujú žiadne iné sprievodné príznaky a zvracanie nie je pravidelné. Psy v skutočnosti zvracajú jednoduchšie, dokonca často zámerne, ako súčasť prirodzeného samočistiaceho procesu organizmu. U šteniat a starších zvierat nemusí byť abnormálne ani častejšie zvracanie.

V takýchto prípadoch je neatraktívnou úlohou majiteľa skontrolovať zvratky psa, a taktiež skontrolovať ďalšie príznaky. Podrobnejšie sa im budeme venovať neskôr.

Zvracanie Bielej Peny2

Príčiny zvracania u psa – vonkajšie príčiny

Pod vonkajšou príčinou rozumieme, keď dôvodom zvracania u psa nie je choroba, ale nervozita, “zjedenie” niečoho alebo príčina je spôsobená problémom so stravou.

 • Prejedanie sa, rýchle žranie
 • Napätie, nervozita
 • Náhly pohyb po jedle, beh
 • Zjedenie pokazených potravín alebo odpadkov
 • Zjedenie jedovatých rastlín alebo trávy
 • Nepravidelná alebo príliš náhla zmena stravy
 • Potravinová alergia alebo intolerancia
 • Čiastočné alebo úplné uzavretie žalúdka alebo čriev cudzími telesami, ako sú: kúsky hračiek, kostí alebo dreva
 • Otrava: môže sa objaviť vracanie, ale nie je hlavným príznakom

Často je ťažké určiť základné príčiny príznakov alergie. Ak existuje čo i len najmenšie podozrenie na potravinovú alergiu, je dôležité, aby ste svojho domáceho miláčika kŕmili len hypoalergénnym krmivom.

Veľmi častou chybou však je, že hoci jedlo je hypoalergénne, majiteľ zabudne na maškrty či odmeny. Bohužiaľ, väčšina odmien obsahuje nejaký druh alergénu, či už ide o obilniny alebo umelé zvýrazňovače chuti.

V ponuke spoločnosti PetChef sú dostupné už aj úplne prírodné hypoalergénne žuvacie maškrty bez prídavných látok vyrobené z islandskej tresky a sumca atlantického, ktoré môžete svojmu domácemu miláčikovi podávať aj v prípade alergie.

Vnútorné príčiny: ochorenia psa spojené s vracaním

Vnútorné príčiny môžu byť náhle vzniknuté alebo chronické ochorenia. Napríklad:

 • Zápal žalúdka alebo čriev
 • Ochorenia tráviaceho traktu, ako sú vírusové, bakteriálne infekcie alebo žalúdočné vredy
 • Zápal hrdla alebo mandlí
 • Črevné parazity
 • Úpal
 • Akútne ochorenie pečene alebo obličiek
 • Zápal pankreasu alebo žlčníka
 • Autoimunitné ochorenie
 • Nádorové ochorenia

Zvracanie Bielej Peny3

Kedy naznačuje zvracanie u psa problém?

Existuje teda mnoho možných príčin zvracania u psa, ale skôr ako prepadnete panike, musíte zvážiť sprievodné príznaky a určite pozorne preskúmať zvracanie psa.

Obsahujú zvratky psa cudzie telesá?

V prvom rade sa pozrite, či nevidíte nejaké cudzie teleso, napríklad obal alebo odpadky, pokazené zvyšky jedla vo zvratkoch psa alebo v mieste, kde pes možno chodil. Ak áno, pravdepodobne poznáte vinníka. Ak sa váš pes po zvracaní upokojí a stane sa z neho opäť šťastný a veselý psík, prekonali ste problém.

Ak je pes nepokojný, nevie nájsť svoje miesto alebo sa u neho objavia známky predmetu, ktorý by mohol pre neho byť nebezpečný, okamžite zavolajte lekára! Neodporúča sa vyvolať zvracanie u psa, pokiaľ vám to neodporučí veterinárny lekár, pretože požitie napríklad chemických látok by mohlo spôsobiť väčšie problémy!

Aké potraviny a látky môžu byť pre vášho psa nebezpečné?

 • Potraviny: čokoláda, zemiakové šupky, semená ovocia, hrozno alebo hrozienka, huby
 • Chemikálie pre domácnosť: čistiace prostriedky, nemrznúca zmes, strojový olej, motorový olej, záhradné chemikálie
 • Niektoré okrasné rastliny: tulipány (vrátane cibúľ), azalky, leandre, ricín, cyklámen, tis, amarilis, jesenné čičorky, brečtan, potosovec zlatý
 • Kúsky predmetov: kosti, triesky, hračky, nite, zubné nite, žuvačky bez cukru

Príznaky sprevádzajúce vracanie

Okrem toho je veľmi dôležité venovať pozornosť tomu, či je vracanie sprevádzané aj iným príznakom. Ak pes zvracia a neje, má hnačku, je letargický alebo často zvracia, je vhodné vziať svojho domáceho miláčika k veterinárnemu lekárovi.

Nasledujúce príznaky však môžu naznačovať otravu alebo iné vážne problémy, preto pri ich výskyte, nerozmýšľajte a urýchlene navštívte veterinára!

 • Zimnica
 • Triaška
 • Ťažkosti s dýchaním, sipot
 • Slintanie
 • Záchvaty
 • Krv vo zvratkoch aj v hnačke
 • Vysoká horúčka

Typy vracania u psa

Úlohou majiteľa je aj to, aby sa čo najlepšie oboznámil s typmi zvracaní, ktoré môže pes prežívať, aby bolo ľahšie určiť príčinu. Pozrime sa, na čo si treba dať pozor, keď váš pes zvracia!

protihltacia miska

Protihltacia silikónová miska

Psíky majú často sklon k hltaniu potravy, čo môže viesť k nadúvaniu a tráviacim problémom. Spoločnosť PetChef teraz ponúka protihltaciu silikónovú misku, ktorá zabraňuje príliš rýchlemu hltaniu potravy Vaším domácim miláčikom a prehĺtaniu prebytočného vzduchu. Miska s vrúbkami, poskytuje Vášmu psíkovi fyzickú aj mentálnu stimuláciu, pretože o každé sústo musí intenzívne "bojovať", čo je skvelý prostriedok na zahnanie nudy. Je tiež skvelým pomocníkom, ak chcete svojho chlpatého kamaráta zamestnať, napríklad počas strihania nechtov alebo úpravy srsti.

Protišmykový silikón zaisťuje stabilitu misky, takže ju neprevrátia ani tí najčipernejší psíkovia. Vyrába sa zo zdravotne nezávadných materiálov a ľahko sa čistí v umývačke riadu.

POZRIEM SI

Zvracanie alebo regurgitácia?

Je dôležité vedieť rozlíšiť zvracanie a regurgitáciu. Zvracanie je spojené so silným napínaním a svalovými kontrakciami. Zapácha kyslo, môže obsahovať nestrávené zvyšky jedla a môže sa objaviť po kŕmení.

Naopak, regurgitácia sa vyskytuje len po kŕmení. Potrava sa nedostane do žalúdka a prejde bez námahy pažerákom v nestrávenej podobe.

Zatiaľ čo zvracanie je väčšinou príznakom tráviaceho problému, pri regurgitácii ide skôr o poruchu pažeráka (napr. Megaesophagus). Ak je regurgitácia častá, poraďte sa so svojím veterinárom!

Vzhľad a charakter psích zvratkov

Charakter zvratkov vám napovie o možných príčinách. Ako môžu vyzerať zvratky vášho psa?

 • Husté: pes vyvráti jedlo vo forme hnedých zvratkov. Zvratky sú zväčša nestrávené, husté a odchádzajú krátko po jedle. Môže to byť spôsobené rýchlym žraním alebo náhlym pohybom po jedle
 • Zrnité: zvratky sú tekuté, s menšími časťami podobnými kávovým zrnám a malými nestrávenými kúskami potravy. Zvyčajne naznačuje problém súvisiaci so stravou
 • Tekuté: žlté, priesvitné, spenené alebo slizké zvratky, ktoré zvyčajne nesúvisia so stravovaním

Čo znamená, ak váš pes vracia bielu penu?

Jedným z najčastejších prípadov je, keď pes zvracia penu. Zvracanie bielej peny môže mať niekoľko príčin:

 • Aktívny pohyb, behanie s plným bruchom
 • Zápal hrdla: môže byť spôsobený pitím studenej vody alebo dlhým lapaním po dychu, najmä v lete.
 • Zápal hrdla s angínou: v tomto prípade venujte pozornosť sprievodným príznakom, ako je slabosť, znížená chuť do jedla, kašeľ, prípadne horúčka. V tomto prípade sa už oplatí navštíviť veterinára!

Zvracanie Bielej Peny4

Prečo dochádza k vracaniu žltej tekutiny?

Žlté zvratky naznačujú, že pes zvracia žlč. Za normálnych okolností je žlč zodpovedná za rozklad tukov, čo sa deje ich prechodom do dvanástnika. Žlté zvratky u vášho psa môžu naznačovať niekoľko vecí.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Syndróm zvracania žlče

Ak je váš pes na pohľad zdravý, má dobrý apetít a normálnu stolicu, ale ráno zvracia žltkastú, hlienovitú tekutinu, pravdepodobne ide o syndróm zvracania žlče. Stáva sa, že žalúdok psa sa počas spánku vyprázdňuje a stáva sa neaktívnym. To mu bráni vylučovať žlč do dvanástnika. Syndróm zvracania žlče nie je závažný problém. Ak budete venovať pozornosť nasledujúcim veciam, môžete tento problém zmierniť:

  Vždy kŕmte psa v rovnakom čase!
  Snažte sa kŕmiť radšej dvakrát denne a nie raz denne!
  Posuňte čas večerného kŕmenia, aby váš pes nestrávil noc s prázdnym žalúdkom!

Liečba psa antacidami by sa však mala vykonávať len na základe odporúčania veterinára!

Akútna pankreatitída

Zápal pankreasu je rýchlo postupujúce a nebezpečné ochorenie, ktoré môže spôsobiť šok a poškodenie iných orgánov. Sprievodnými príznakmi sú pretrvávajúce vracanie žlče, vysoká horúčka a charakteristická zapáchajúca hnačka. Ak sa u vás vyskytne táto kombinácia príznakov, čo najskôr vezmite svojho psa k lekárovi!

Akútnej pankreatitíde možno predísť tým, že psovi nebudete dávať príliš veľa mastného jedla a nebudete ho prekrmovať.

Čiastočná alebo úplná črevná obštrukcia

Zablokovanie čriev môže byť spôsobené uviaznutím cudzieho telesa v črevách. Môže ísť o život ohrozujúci stav, preto ak sa okrem žltých zvratkov objavia nasledujúce príznaky poraďte sa s veterinárom:

 • Pes pije znateľné množstvo vody
 • Neprijíma žiadne jedlo
 • Sedí v skrčenej, stiesnenej polohe
 • Stoná, lapá po dychu

Akútna enteritída

Akútna enteritída, teda zápal čriev spôsobuje príznaky podobné črevnej obštrukcii a na stanovenie správnej diagnózy je potrebné ultrazvukové alebo röntgenové vyšetrenie. Aj v tomto prípade je veľmi dôležité navštíviť veterinára včas.

Petchef Slavnostne Bravcove Krmivo Pre Psov N 2 (1)

Zoznámte sa so Slávnostným bravčovým menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík citlivý žalúdok, je vyberavý, má cukrovku, trpí refluxom alebo žalúdočnou kyselinou? V tom prípade si zvoľte naše Slávnostné bravčové krmivo!?

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem bravčového mäsa aj pohánku, tekvicu, sladké zemiaky a mrkvu.

U psíkov s citlivým žalúdkom sa môžu objaviť také nepríjemné príznaky, ako nadúvanie, hnačka, občasné zvracanie alebo bolesti žalúdka. Naše Slávnostné bravčové krmivo je vďaka vysokému pomeru zeleniny s protizápalovým účinkom a obsahom antioxidantov, vynikajúcou voľbou pre psíkov s citlivým žalúdkom. Toto krmivo je navyše mimoriadne chutné, takže Váš psík trpiaci nechutenstvom vyprázdni svoju misku až do poslednej kvapky.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Zvracanie psa a správne kŕmenie

Prvou dôležitou otázkou spojenou s kŕmením je, ako často by sme mali kŕmiť nášho domáceho miláčika? Zvyčajne stačí kŕmiť raz denne, ale v závislosti od plemena psa alebo zdravotného stavu môžu byť odôvodnené aj kŕmenie dvakrát denne. Nikdy však nekŕmte psa viac ako dvakrát denne, pretože tráviaci systém psov je prispôsobený len na prijímanie energeticky bohatého krmiva maximálne dvakrát denne.

Pozor! Častejšie kŕmenie je pre psa škodlivé! Príliš časté kŕmenie psa mení a oslabuje kvalitu žalúdočnej kyseliny, takže pes nie je schopný správne tráviť potravu, čo môže viesť k plynatosti a vracaniu.

A ešte jedna dôležitá vec, ktorú si treba zapamätať: neberte svojho psa na prechádzku ani sa nehrajte hneď po kŕmení. Pohyb po kŕmení, najmä u veľkých psov, môže spôsobiť nielen spenené biele zvratky, ale aj črevné ťažkosti!

Aké je ideálne krmivo pre psa?

Vyhnite sa kŕmeniu zvyškami jedla, pretože tráviaci trakt psa je iný ako ten náš! Mastné a korenené krmivo pre domáce zvieratá môže dráždiť črevný trakt a nevhodné zloženie živín môže spôsobiť ochorenia vyplývajúce z nedostatku živín.

Pozor si treba dávať aj na suché krmivá, pretože sa často stáva, že výrobok neobsahuje to, čo je uvedené na etikete. V prípade lacnejších krmív je základnou zložkou často nejaká obilnina alebo nekvalitná zložka, ktorá je pre psa atraktívna vďaka zvýrazňovačom chuti a umelým prísadám.

Najlepšie je podávať domácemu miláčikovi čerstvo uvarené krmivo pre psov vyrobené z vynikajúcich surovín podľa predpisov veterinára. Ak nemáte čas na varenie, pozrite si ponuku PetChef! V PetChef sa používajú len prírodné ingrediencie, ktoré vychádzajú z receptúr navrhnutých veterinárom a sú vhodné aj na ľudskú konzumáciu.

Diéta po zvracaní

Ak váš pes zvracal, oplatí sa venovať ešte väčšiu pozornosť jeho strave, rovnako ako u ľudí. PetChef má v ponuke rad krmív vyvinutých špeciálne pre psy s citlivým žalúdkom. Napríklad ľahko stráviteľné Hodové morčacie krmivo alebo Slávnostné bravčové krmivo.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

1 thoughts on “Zvracanie u psa: kedy môže naznačovať problém?

 1. Dušana says:

  ochutnali sme jahňacie, do 5 minút boli vyprázdnené misky a spali ako šteniatka. Ďakujem veľmi pekne, vďaka pet chef som našla pre mojich psíkov konečne jedlo ktoré vyhovuje ich bruškám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *