Alergia na kuracie mäso u psov sa medzi majiteľmi psíkov stala takmer pojmom. Mnohým ľuďom to napadne takmer okamžite, keď vidia, že sa ich pes škriabe alebo mu začne vypadávať srsť. Nakoľko však majú pravdu? Sú alergie na kuracie mäso naozaj také časté? V tomto článku sa dozviete o príznakoch spojených s alergiou na kuracie mäso, ako ju diagnostikovať a liečiť a ako správne kŕmiť.

Alergia Na Kuracie Maso U Psov

Alergia na kuracie mäso u psov: nie je taká častá, ako si myslíte

V prvom rade je veľmi dôležité vedieť, že alergia na kuracie mäso vôbec nie je taká častá, ako sa všeobecne predpokladá. Samotná alergia na kurča je potravinová alergia a potravinové alergie predstavujú len 10 % všetkých alergických ochorení. Ale aká alergia je tých zvyšných 90 %?

 • Atopia alebo alergia horných dýchacích ciest: alergická reakcia na peľ alebo iné faktory prostredia (plesne, výkaly roztočov).
 • Alergia na blšie uhryznutie, v tomto prípade sú alergénom blšie sliny.
 • Kontaktná dermatitída: látka v priamom kontakte s kožou psa môže spôsobiť alergické reakcie, napríklad textil, plasty atď.

Ako už bolo spomenuté, potravinové alergie predstavujú len 10 % všetkých alergických prípadov a len zlomok z nich sú alergie na kurčatá. Ktoré potraviny najčastejšie spôsobujú alergie?

 • Hydinové mäso: kuracie mäso je skutočne najčastejšie, ale morčacie mäso (hlavne na Blízkom východe) a kačacie mäso spôsobujú alergie menej často.
 • Hovädzie mäso.
 • Menej často králičie mäso, niektoré ryby.
 • Mliečne výrobky: pomerne často spôsobujú alergie a u väčšiny dospelých psov sa vyvinie intolerancia laktózy (neschopnosť tráviť laktózu).
 • Vajcia: keďže štruktúra bielkovín vo vajciach je podobná bielkovinám v kuracom mäse, existuje vysoká pravdepodobnosť alergie na vajcia u zvierat alergických na kuracie mäso.
 • Obilniny.

Žiaľ, je pravda, že alergie nie sú jediným problémom. Ak je váš psík alergický na jednu zložku, je veľká pravdepodobnosť, že trpí viacerými alergiami. V mnohých prípadoch sú príznaky spôsobené kombináciou peľovej a potravinovej alergie.

Ako vzniká alergia na kuracie mäso?

Alergia je ochranná reakcia imunitného systému na aminokyselinu špecifickú pre určitú potravinu. Je ťažké ju rozpoznať, pretože príznaky sa neobjavia hneď pri prvom kŕmení. Počas takzvaného expozičného obdobia je organizmus psa neustále vystavený alergénu (v tomto prípade kuracím bielkovinám), ktorý sa dostane až do štádia, keď je rozpoznaný ako cudzia látka. Vtedy dochádza k tzv. alergickej reakcii, ktorá zahŕňa produkciu histamínu a spúšťa zápalové procesy a imunitnú reakciu.

Potravinová alergia nie je to isté ako potravinová intolerancia

Potravinová intolerancia znamená, že telo nedokáže niečo stráviť. Nedochádza k produkcii histamínu, čo je úplne iný proces ako alergia. Je však dôležité si uvedomiť, že ak si nevšimnete, že máte potravinovú intoleranciu, nespracované bielkoviny v dôsledku zlého trávenia môžu po určitom čase vyvolať vážnu alergiu! Preto sa oplatí venovať pozornosť aj príznakom potravinovej intolerancie, ako je stolica inej konzistencie alebo farby.

Priznaky Alergie Na Kuracie Maso U Psov

skladacia silikónová miska pre psov

Skladacia silikónová miska pre psov

Nová silikónová miska na pitie od spoločnosti PetChef je ideálna na prechádzky a výlety a vďaka nej nebudete mať určite žiadne problémy, keď Váš domáci miláčik vysmädne.

Miska je vyrobená zo skladateľného, zdravotne nezávadného silikónu a nezaberie veľa miesta. Vďaka karabíne ju môžete pripevniť na vodítko, kabelku alebo batoh. Môžete do nej vložiť vodu alebo aj krmivo PetChef.

POZRIEM SI

Príznaky alergie na kuracie mäso u psov

Vzhľadom na to, že príznaky nie sú špecifické, je veľmi ťažké rozpoznať alergiu na kuracie mäso alebo akúkoľvek alergiu. To znamená, že len na základe príznakov nie je možné určiť, či ide o alergiu na kuracie mäso, a je ťažké zistiť, či vôbec ide o potravinovú alergiu. Príznaky často dokonca vyvolávajú otázku, či je pes skutočne alergický.

Podozrenie na potravinovú alergiu môžete mať na základe nasledujúcich príznakov:

 • Ušné infekcie, niekedy sprevádzané nepríjemnými pachmi.
 • Škrabanie, žuvanie na zmiernenie svrbenia.
 • Zápal kože, najmä medzi prstami na nohách, pod pazuchami a v slabinách.
 • Možná hnačka, vracanie, nadúvanie.

Diagnostika alergie na kuracie mäso u psov

Identifikácia alergie na kuracie mäso je určite viacstupňový proces. V prvom kroku sa často robí cytológia kožných buniek, aby sa zistilo, či sú príznaky spôsobené zákožkou svrabovou alebo kvasinkami.

Pri podozrení na alergiu existuje krvný test na alergie, ktorý dokáže odhaliť 60 až 80 typov alergií. Náklady na to sú však veľmi vysoké, takže mnohí ľudia tento krok vynechajú a okamžite sa vzdajú hydiny vo svojom jedálničku. Žiaľ, tento prístup je chybný, pretože ak hydina nebola vinníkom, existujúca alergia sa môže zhoršiť a môžu sa objaviť nové alergie na iné zložky. Aké je teda riešenie?

Eliminačno-provokačná diéta

Eliminačná diéta je špeciálna diéta, ktorá síce môže od majiteľa psíka vyžadovať veľa času a energie, ale stojí za to ju vyskúšať, pretože môže pomôcť identifikovať skutočnú príčinu alergie. Eliminačná diéta prebieha nasledovne:

Eliminačné obdobie: ide o potravinovú alergiu?

Prvým krokom je radikálna zmena stravy vášho psa: smiete mu dávať len jedlo vyrobené zo zložiek, ktoré obsahujú zdroje bielkovín a sacharidov, ktoré sa nikdy predtým nepodávali. Bohužiaľ, ak je psí organizmus čo i len trochu vystavený alergénu, diéta nebude účinná. Preto je dôležité vynechať nielen jedlo, ale aj obvyklé odmeny alebo, ak ich používate, ochutené zubné pasty, ochutené hračky či žuvačky! Ak sa príznaky alergie po prvom kroku výrazne zlepšia, môže ísť o potravinovú alergiu.

Alergia Na Kuracie Maso U Psov

Provokačné obdobie: ktoré potraviny sú alergénne?

Druhým krokom je testovanie podozrivých alergénov. V tomto prípade by sa mali do stravy opätovne zaradiť všetky alergizujúce potraviny (v prípade alergie na kuracie mäso práve kuracie mäso). Ak sa príznaky alergie objavia znova, môžete si byť istí, že na vine je skutočne kuracie mäso.

Liečba alergie na kuracie mäso

Príznaky alergie možno zmierniť rôznymi antihistaminikami, glukokortikosteroidnými protizápalovými liekmi, nesteroidnými protizápalovými liekmi. V prípade závažných kožných príznakov môže lekár predpísať aj antibiotiká, aby sa zabránilo nadmernej infekcii kože.

Je však veľmi dôležité, aby sa tento typ liečby nepodával počas eliminačnej diéty, pretože to môže viesť k falošným výsledkom. A ešte jedna dôležitá vec: nikdy nezačnite svojmu psovi podávať antihistaminiká alebo antibiotiká, pokiaľ vám ich nepredpíše veterinárny lekár!

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Kľúčom je správne kŕmenie

Ak sa ukáže, že je váš pes alergický na kuracie mäso (alebo iné krmivo), správna strava môže problém vyriešiť sama. Odporúča sa však úplne sa vyhnúť priemyselne vyrábaným konzervovaným a suchým krmivám, pretože sú plné zvýrazňovačov chuti, prísad a farbív, ktoré sú samy o sebe alergénne. Okrem toho väčšina krmív v obchodoch obsahuje určité množstvo kuracieho mäsa a odrezkov.

Najlepšie, čo môžete so psíkom s alergiou urobiť, je pripraviť si plnohodnotné domáce krmivo podľa receptúry veterinára sami, prípadne si objednať čerstvo uvarené krmivo pre psov. V spoločnosti PetChef sme pripravili aj dve krmivá, ktoré sú špeciálne vyrobené pre psov s alergiou.

Často je ťažké určiť základné príčiny príznakov alergie. Ak existuje čo i len najmenšie podozrenie na potravinovú alergiu, je dôležité, aby ste svojho domáceho miláčika kŕmili len hypoalergénnym krmivom.

Veľmi častou chybou však je, že hoci jedlo je hypoalergénne, majiteľ zabudne na maškrty či odmeny. Bohužiaľ, väčšina odmien obsahuje nejaký druh alergénu, či už ide o obilniny alebo umelé zvýrazňovače chuti.

V ponuke spoločnosti PetChef sú už dostupné úplne prírodné hypoalergénne maškrty a odmeny bez prídavných látok vyrobené z islandskej tresky a sumca atlantického, ktoré môžete svojmu domácemu miláčikovi podávať aj v prípade alergie.

Domáce jahňacie krmivo

Naše monoproteínové hypoalergénne čerstvo uvarené Domáce jahňacie krmivo pre psov bolo pripravené špeciálne na kŕmenie alergických psov. Jeho zložky sú vytvorené tak, aby zmierňovali a dokonca stopercentne odstraňovali príznaky alergie. Vysoký obsah vlákniny podporuje trávenie a znižuje riziko vzniku zápalov v tele.

Monoproteínové Domáce jahňacie krmivo obsahuje brokolicu, tekvicu, sladké zemiaky a pohánku.

Nebeské klokanie krmivo

A ak by ste namiesto nášho jahňacieho krmiva chceli radšej iné 100 % hypoalergénne krmivo, Nebeské klokanie krmivo je skvelou voľbou vďaka svojim gurmánskym príchutiam a superzdravým zložkám, ktoré sú ideálne na odstránenie alergií vášho psíka.

Vďaka pridanej kurkume a zázvoru má aj ďalšiu výhodu – chráni kĺby!

Monoproteínové Nebeské klokanie krmivo od spoločnosti PetChef sa okrem iných ingrediencií vyrába z tekvice, sladkých zemiakov, lesných čučoriedok a prosa.

Petchef Nebeske Klokanie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Nebeským klokaním menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Je Váš psík väčšieho vzrastu, starší, trpí artritídou, problémami s pankreasom a dyspláziou alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Nebeské klokanie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem klokanieho mäsa aj proso, quinou, tekvicu, sladké zemiaky, čerstvé lesné čučoriedky, kurkumu a zázvor.

Klokanie mäso je mimoriadne bohaté na omega-3 mastné kyseliny, navyše má aj hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Vďaka zázvoru a kurkume poskytuje extra podporu pre zdravie kĺbov Vášho psíka. Zabezpečuje pružnosť chrupaviek, kĺbov, šliach a kostí a znižuje stuhnutosť kĺbov súvisiacu so starnutím.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať
Petchef Domace Jahnacie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Domácim jahňacím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém. Žiaľ, skoro každá choroba súvisí s kvalitou krmiva, ktoré Váš domáci miláčik dostáva.

Spozorujete u Vášho psíka nasledovné príznaky: vypadávanie srsti, škrabanie, neustále hryzenie a olizovanie labiek alebo problémy s pachovými žľazami? V tom prípade si zvoľte naše Domáce jahňacie krmivo!

Starostlivo pripravené ragu obsahuje okrem jahňacieho mäsa aj pohánku, quinou, tekvicu, brokolicu a sladké zemiaky. Vedeli ste, že jahňacie mäso je vynikajúcim zdrojom bielkovín, je ľahko stráviteľné a má hypoalergénny účinok? Je ideálnou voľbou pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsiahnuté v jahňacom mäse, prispievajú k znižovaniu alergických príznakov.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Dôležitá je aj podpora imunitného systému a trávenia

Silný imunitný systém a správne trávenie zohrávajú dôležitú úlohu pri zmierňovaní príznakov alergie a pri prevencii vzniku ďalších príznakov alergie. Preto sa oplatí zvoliť krmivo bohaté na omega-3 mastné kyseliny (napríklad Nebeské klokanie krmivo), ale pomôcť môže aj podávanie probiotických doplnkov.

Ak teda zhrnieme vyššie uvedené, je veľmi dôležité uvedomiť si, že alergia na kuracie mäso u psov nie je taká častá, ako mnohí ľudia tvrdia. Predtým, ako svojmu domácemu miláčikovi odoberiete hydinu zo stravy, sa oplatí zistiť, či príznaky vášho domáceho miláčika skutočne spôsobuje alergia, potravinová alergia. Určite sa oplatí absolvovať aj eliminačnú diétu. Potom prichádza správne kŕmenie!

Alergia Na Kuracie Maso U Psov

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *