Gravidita je pre fenky tiež špeciálnym obdobím. A hoci počas tehotenstva nie je potrebná rovnaká úroveň lekárskej starostlivosti ako u ľudí, je dôležité vedieť, ako sa starať o svojho domáceho miláčika, keď čaká šteniatka. V tomto článku sa dozviete o príznakoch gravidity u psov, o tom, ako kŕmiť a starať sa o gravidnú fenku, ako aj o potratoch a falošnej gravidite. Na záver sa pozrieme na to, ako sa pripraviť na príchod šteniatok.

Psia Gravidita

Keďže pre psy neexistuje tehotenský test ako pre ľudí, musíte sa pri určovaní gravidity spoliehať na iné príznaky. V prvých týždňoch nemusíte zaznamenať žiadne zmeny, ale u niektorých psov sa môže zmeniť chuť do jedla a môžu byť pokojnejšie. Mliečna žľaza sa začne zväčšovať a žľazy sa budú množiť.

Kedy začne gravidnej fene rásť bruško?

Obvod bruška sa zvyčajne začína zväčšovať po 5. týždni, ale závisí to aj od toho, koľko plodov sa v brušku Vášho zvieratka vyvíja. V tomto prípade sa bruško začne v spodnej časti rozširovať a u mnohých plodov sa dutina vyplní.

V prípade psov s menším telom a voľnejšími brušnými stenami je to už 18-20. deň, u väčších psov tehotenstvo je cítiť cca. od 30. dňa, čo sa prejavuje takzvanou ampuláciou maternice. Od 50. dňa je možné nahmatať aj plody. Palpácia si však vyžaduje skúsenosti, často naráža na odpor suky a u psov s tvrdšou brušnou stenou predstavuje ďalší problém.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Ako sa dá s istotou určiť gravidita u fenky?

Jednoduchšie ako vyššie uvedené metódy je vziať svojho domáceho miláčika na ultrazvukové vyšetrenie, ktoré Vám môže s istotou povedať, či je gravidná od 21. do 25. dňa gravidity a dokonca aj počet plodov. Ultrazvuk tiež zobrazí srdcový tep a reflexné pohyby šteniatok.

Od 30. dňa sa dá tehotenstvo zistiť aj meraním hormónu relaxínu, ktorý sa meria krvným testom, ale ten Vám nepovie napríklad počet plodov, preto je lepšie podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie.

Falošná gravidita

Falošná gravidita je u psov veľmi častým javom a predpokladá sa, že je spôsobená hormonálnou nerovnováhou. Výsledkom sú príznaky, ako je opuch prsníkov a iné zmeny správania. Príznaky sa zvyčajne objavia 1 – 2 mesiace po háraní a môžu trvať až mesiac. Preto ak Váš psík vykazuje príznaky gravidity, oplatí sa navštíviť veterinára a skontrolovať, či nejde o falošnú graviditu.

Porod Psa

Ako dlho trvá gravidita a čo sa deje počas gravidity?

Priemerná doba gravidity psa je 63 dní od ovulácie, ale môže sa pohybovať od 58 do 68 dní. Napríklad u veľmi malých psov môže byť obdobie gravidity až o 3 – 5 dní kratšie. Ak je len 1 plod, obdobie gravidity sa môže predĺžiť o 2 – 3 dni. Veterinárne vyšetrenie sa odporúča naplánovať medzi 25. a 45. dňom.

Ako prebieha gravidita?

 • Po oplodnení migrujú oplodnené vajíčka vo vajíčkovodoch do maternice v podobe ostružiny.
 • V maternici sa ďalej delia a po niekoľkých dňoch sa usadia.
 • Tu sa začína vytvárať plodový obal a placenta, pretože embryá šteniatok sa ďalej vyvíjajú.
 • V období od 8. do 30. dňa sa v plode diferencujú a vyvíjajú rôzne orgány, preto je toto obdobie najkritickejšie.
 • K dozrievaniu pľúc dochádza v 50.-55. deň, hoci plný vývoj pľúc nastáva až po narodení, keď začne zviera dýchať.
 • Šteňatá sa rodia okolo 63. dňa

keramická miska pre psov

Keramická miska

K zdravému krmivu pre psov patrí kvalitná keramická miska. Prekvapte Vášho chlpatého kamaráta novou roztomilou keramickou miskou od spoločnosti PetChef, ktorá je ideálnou voľbou tak pre jeho obľúbené pochúťky, ako aj na vodu! Mnoho psíkov trpí alergiou spôsobenou kovovými miskami, preto je pre nich keramická miska tou najlepšou voľbou.

POZRIEM SI

Koľko šteniat môže mať pes?

Počet narodených šteniatok sa môže pohybovať od 1 do 20:

 • Malí psi majú zvyčajne 3-5 šteniatok
 • U stredne veľkých plemien je to v priemere 5-7 šteniat
 • Veľké psy môžu porodiť v priemere 8-12 šteniat

Počet šteniat, ktorý môžete očakávať, však závisí od plemena, zdravia a veku Vašej fenky, ako aj od kvality a vyváženosti stravy, ktorú svojmu domácemu miláčikovi dávate. Čerstvo uvarené, vysokokvalitné krmivo pre psov PetChef obsahuje všetko, čo potrebujete na to, aby ste svojmu domácemu miláčikovi podávali zdravú stravu a pomohli zabezpečiť, aby sa narodilo veľa zdravých šteniat.

Gravidna Fenka

Častým a nebezpečným omylom je, že gravidné fenky je potrebné kŕmiť oveľa viac ako zvyčajne. V skutočnosti v prvej polovici gravidity, do 4. týždňa, nie sú výživové požiadavky fenky vyššie ako zvyčajne. Kŕmenie by potom malo byť nasledovné:

 • V 5. až 6. týždni dávajte psovi o 10-20 % viac krmiva
 • V 6.-9. týždni by sa mal zvýšiť o ďalších 10-20 % a množstvo krmiva by sa malo rozdeliť na niekoľko porcií denne, pretože to pomôže ušetriť už tak namáhaný črevný trakt od rastúcej maternice.

Veľmi dôležité je aj krmivo, ktorým psa v tomto období kŕmite. Je dôležité vedieť, že sa neodporúča kŕmiť fenky surovým mäsom počas gravidity, pretože existuje oveľa vyššie riziko možných infekcií, ktoré by mohli poškodiť vyvíjajúci sa plod. Namiesto toho sa odporúča kŕmiť čerstvo uvarenou stravou pripravenou veterinárnym poradcom. Čerstvo uvarené krmivo pre psov PetChef, je tiež ideálne na kŕmenie Vašej fenky v tomto období, ale krmivo môžete doplniť o trochu vareného mäsa navyše.

A čo vitamíny a výživové doplnky?

Ak je Váš pes kŕmený jedálničkom z kvalitných surovín, nie je potrebné podávať ďalšie vitamíny alebo doplnky. Častou chybou je, že majitelia kŕmia svoje zvieratá v období laktácie stravou obohatenou o vápnik, čo je však skôr kontraproduktívne ako prospešné. Ak má Váš pes v organizme nadbytok vápnika, nebude schopný správne reagovať na nedostatok vápnika, ktorý vzniká po pôrode, čo môže viesť ku komplikáciám počas laktácie.

Na čo by ste si ešte počas gravidity mali dať pozor?

 • Váš pes stále potrebuje pravidelný pohyb, takže mu nezakazujte hrať sa alebo behať, len zvoľte šetrnejšiu aktivitu!
 • Počas posledných týždňov gravidity sa Vaša fena môže zdráhať ísť dole schodmi – je to spôsobené nepríjemnými pocitmi spôsobenými tlakom na vnútorné orgány maternice alebo dokonca dýchavičnosťou. Pomôžte jej v tomto období!
 • Očkovanie sa počas gravidity neodporúča, len vo veľmi odôvodnených prípadoch (napr. úplná absencia očkovania) a vtedy sa odporúčajú len vakcíny obsahujúce usmrtený vírus.
 • Odčervenie sa odporúča raz počas gravidity, ale len vtedy, ak sa v psom truse nájdu parazity. V takom prípade používajte len odčervovací prípravok predpísaný veterinárom, pretože niektoré prípravky môžu byť pre plod škodlivé!

Je dôležité poznamenať, že u mäsožravých zvierat je krvný obeh plodu oveľa menej oddelený od krvného obehu matky ako napríklad u ľudí. To tiež znamená, že lieky alebo infekcie sa oveľa ľahšie prenášajú na vyvíjajúci sa plod.

Doba Gravidity Psa

Aby ste zabezpečili hladký a pohodlný priebeh pôrodu, je vhodné sa naň vopred pripraviť. Najdôležitejšie je zabezpečiť pre fenku bezpečný a chránený priestor, ku ktorému sa môžete v prípade potreby aj Vy dostať! Chovatelia zvyčajne používajú špeciálne vysokostenné kŕmidlá s 10 cm okrajom vo vnútri. Účelom okraja je zabrániť tomu, aby matka šteňatá stlačila.

Neodporúča sa umiestňovať na dno debny prikrývky, uteráky alebo iný odev, pretože by absorbovali telesné tekutiny uvoľnené počas pôrodu. Zvyšuje sa tým riziko infekcie a okrem toho sa šteniatka môžu zamotať do štrbín zrolovanej látky a dokonca sa udusiť. Namiesto toho je oveľa lepšou voľbou hrubá lepenka alebo vlnitá lepenka.

Je dôležité, aby si Vaše zviera zvyklo na miesto, ktoré ste si vybrali, ešte pred dátumom pôrodu!

 • Prsia sa zväčšia, začne sa vylučovať mlieko
 • Pes sa inštinktívne začne vrtieť
 • Brušná stena sa uvoľní a klesá
 • Vaginálny výtok je sivý, lepkavý
 • Ak zmeriate telesnú teplotu Vášho šteňaťa (možno ju zmerať v konečníku), zistíte, že od 56. do 57. dňa gravidity normálna teplota 38-39 °C klesne na 37-37,5 °C, ale tesne pred pôrodom opäť stúpne.

Pozor! Ak telesná teplota prekročí 39 °C alebo klesne pod 36,6 °C, je to príznak abnormálneho stavu, preto sa poraďte s veterinárom!

Po začiatku pôrodu šteňatá prichádzajú v priemere každých 45-60 minút. Po 3-4 šteňat sa tento interval môže predĺžiť a môže nasledovať aj niekoľkohodinová prestávka. O pôrode a o tom, ako sa starať o šteniatka po pôrode, budeme písať v inom článku.

Petchef Slavnostne Bravcove Krmivo Pre Psov N 2 (1)

Zoznámte sa so Slávnostným bravčovým menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík citlivý žalúdok, je vyberavý, má cukrovku, trpí refluxom alebo žalúdočnou kyselinou? V tom prípade si zvoľte naše Slávnostné bravčové krmivo!?

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem bravčového mäsa aj pohánku, tekvicu, sladké zemiaky a mrkvu.

U psíkov s citlivým žalúdkom sa môžu objaviť také nepríjemné príznaky, ako nadúvanie, hnačka, občasné zvracanie alebo bolesti žalúdka. Naše Slávnostné bravčové krmivo je vďaka vysokému pomeru zeleniny s protizápalovým účinkom a obsahom antioxidantov, vynikajúcou voľbou pre psíkov s citlivým žalúdkom. Toto krmivo je navyše mimoriadne chutné, takže Váš psík trpiaci nechutenstvom vyprázdni svoju misku až do poslednej kvapky.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Neočakávaná gravidita: čo robiť?

Bohužiaľ je možné, že pes otehotnie aj proti vôli svojho majiteľa. Psy sú veľmi vynaliezavé, pokiaľ ide o rozmnožovanie – počuli sme o plodoch lásky počatých cez ploty a prerazené brány. Navyše, fenky môžu mať z nejakého dôvodu vášeň pre nezbedné, zatúlané psy. Čo by ste mali vtedy robiť?

Samozrejme, môžete sa rozhodnúť, že si šteniatka necháte. V takom prípade sa však budete musieť postarať o hľadaní majiteľa, ale aj o čipovanie, očkovanie a odčervenie šteniat. Ak sa narodí veľký počet šteniat, môžu to byť značné náklady, ktoré sa len málokedy podarí získať späť od budúcich majiteľov.

Ďalšou možnosťou je lekárske prerušenie gravidity, ktoré sa môže vykonať od 0 do 46 dní po párení. Odporúča sa však užiť liek čo najskôr, pretože potraty sa vyskytujú po 3. týždni.

Buďte zodpovedným majiteľom: ak nechcete šteniatka, radšej ich sterilizujte!

Sterilizácia je bohužiaľ jedinou dostupnou metódou antikoncepcie pre psy. Ak teda nechcete mať šteniatka, mali by ste sa o sterilizácii poradiť so svojím veterinárom. Sterilizácia má aj mnoho pozitívnych účinkov, napríklad zabraňuje veľmi nebezpečnému zápalu maternice a niektorým druhom rakoviny.

Na záver ešte jedna myšlienka alebo skôr prosba od nás. Buďte zodpovedným majiteľom a majte šteniatká len vtedy, ak je Váš miláčik úplne zdravý (v dnešnej dobe sú k dispozícii rôzne vyšetrenia za veľmi prijateľné ceny) a ak ste si istí, že sa pre narodené šteniatka nájde majiteľ! Chorých a opustených šteniat je príliš veľa, pomôžte nám s tým niečo urobiť!

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *