Naši domáci miláčikovia sa môžu ľahko nakaziť nejakým črevným červom, pretože radi všetko oňuchávajú a olizujú. Okrem toho existuje niekoľko druhov červov, ktoré ohrozujú nielen ich zdravie, ale môžu byť nebezpečné aj pre človeka. Črevné červy preto predstavujú hrozbu aj pre verejné zdravie. Povinnosťou zodpovedného chovateľa je preto pravidelné odčervovanie.

V tomto článku sa dozviete, ako často by ste mali svojmu psovi podávať liek na odčervenie a ako ho dávkovať. Dozviete sa v ňom aj to, ktoré druhy červov sú najčastejšie, aké choroby spôsobujú a aké opatrenia by ste mali prijať, aby ste seba a svoju rodinu, ako aj svojho psa ochránili.

Odcervovanie Psa

Prečo je potrebné pravidelné odčervovanie?

Psy všetko očuchávajú a olizujú. S radosťou sa váľajú po zemi, otierajú sa o zvieracie exkrementy alebo dokonca o mŕtve zvieratá. Keďže práve na týchto miestach sa najčastejšie nachádzajú vajíčka červov, veľmi často sa stáva, že sa pes nakazí nejakým druhom červa. Červy sa potom vyvíjajú v tele zvieraťa a spôsobujú rôzne ochorenia, pričom pes infikuje ďalšie zvieratá vo svojom okolí a dokonca aj človeka.

Keďže existuje mnoho rôznych druhov črevných červov, ktoré spôsobujú ochorenie, príznaky môžu byť veľmi rozmanité. Ak sa u Vášho psa vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov, okamžite kontaktujte svojho veterinára!

 • Najčastejším príznakom je hnačka, ktorá môže niekedy obsahovať krv
 • Môže sa vyskytnúť zvracanie, niekedy aj so samotnými červami
 • Náhly úbytok hmotnosti
 • Neustála dýchavičnosť
 • Zlý celkový stav
 • Časté žuvanie chvosta

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Ako možno diagnostikovať črevné červy?

Na zistenie infekcie je potrebná vzorka stolice alebo krvi. Výsledky jasne ukážu, či je pes nakazený.

Liečba črevných červov

Liečba črevných červov sa po zistení typu črevného červa vykonáva pomocou anthelmintika, zvyčajne v podobe tabliet alebo injekcie. Tieto lieky nie sú pre psa škodlivé a červy usmrtia.

Aj keď je napadnutie črevnými červami dobre liečiteľné, vajíčka červov sú veľmi odolné a zostávajú dlho životaschopné. To im umožňuje infikovať ďalšie zvieratá a ľudí. Preto je pri napadnutí črevnými červami rozhodujúca prevencia!

Tomuto všetkému sa dá predísť, ak pes dostáva v pravidelných intervaloch odčervovací prípravok, napríklad odčervovacie tablety. Ak je ťažké podávať odčervovacie tablety, sú dnes k dispozícii odčervovacie pasty alebo spot-on prípravky. Pozrime sa, ako používať lieky na odčervenie!

Dávkovanie antihelmintík u psov

Dávka odčervovacieho prostriedku sa určuje podľa telesnej hmotnosti. Presné dávkovanie vždy závisí od výrobku, preto si pozorne prečítajte návod na použitie.

Ako často sa majú podávať antihelmintiká?

Frekvencia podávania odčervovacích liekov psom závisí od veku psa a určitých životných situácií. V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté najdôležitejšie informácie.

Ako často by sa mali psom podávať lieky na odčervenie?
Šteňatá do veku 12 týždňov Každé 2 týždne: 2-4-6-8-10-12 týždňov veku
Šteňatá vo veku 12 týždňov – 6 mesiacov Mesačne
Po 6 mesiacoch a v dospelosti: Každé 3 mesiace
Fenka pred a počas gravidity: Pred párením a od 40. dňa tehotenstva a každé 2 týždne počas dojčenia
Lovecké psy (sú viac vystavené niektorým druhom pásomníc) Každých 6-8 týždňov

Ďalšou dôležitou vecou je, že ak ste si adoptovali zviera (ak nepoznáte históriu odčervovania), mali by ste ho odčervovať hneď pri adopcii a o dva týždne neskôr.

Tip: použite pripomienkovač v telefóne, aby ste nezabudli podať odčervovač!!

Odcervovanie Psov

Petchef Farmarske Hovadzie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Farmárskym hovädzím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Rýchlo sa Váš psík unaví, má vysokú potrebu pohybu, je vyberavý, má cukrovku, vysokú potrebu živín alebo je ešte šteniatko? V tom prípade si zvoľte naše Farmárske hovädzie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem hovädzieho mäsa aj hnedú ryžu, tekvicu, sladké zemiaky a čerstvé lesné čučoriedky. Je vynikajúcou voľbou pre vyberavých psov, ale má aj mnoho ďalších výhod. Hovädzie mäso má extra vysoký obsah bielkovín, vďaka čomu výrazne podporuje správny vývoj svalstva, kostí a zubov, navyše psíkom dodáva obrovské množstvo energie.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Ďalšie bezpečnostné opatrenia na prevenciu

Keďže vajíčka červov sa najľahšie zachytávajú ústami, z mŕtvych zvierat alebo výkalu, je dôležité naučiť psa, aby nič nejedol. Okrem toho by ste sa mali vyhýbať surovým vnútornostiam a surovému mäsu.

Čerstvé krmivo pre psov PetChef sa vyrába len zo surovín z kontrolovaných zdrojov, ktoré sú vhodné na ľudskú spotrebu a sú pripravené v čerstvom stave. Receptúry sú pripravené veterinárnym lekárom, takže Váš domáci miláčik dostáva všetky potrebné živiny a má silný imunitný systém, ktorý je dôležitý aj pri prevencii infekcií.

Hlísty

Dva najbežnejšie druhy hlístovcov sú Toxocara canis a Toxocara leonina. Tá môže infikovať nielen psy, ale aj mačky. Tieto druhy môžu spôsobiť závažné ochorenie najmä u mladých šteniat. Navyše v organizme nevznikne proti nim imunita a preto sa môžu vyskytovať u dospelých zvierat, v “spiacom” stave. U gravidných psov sa môžu znovu aktivovať a infikovať nenarodené šteniatka prostredníctvom materského mlieka, preto je dôležité šteniatka odčervovať.

Toxocary sú nebezpečné pre ľudí, najmä pre malé deti, ktoré ešte stále radi ochutnávajú a dávajú si všetko do úst. Osobitnú pozornosť treba venovať pieskoviskám na detských ihriskách, kde sa môžu cudzie zvieratá vyprázdňovať, pretože sú hlavným zdrojom nebezpečenstva. Larvy prechádzajú z úst do čreva, kde prerazia črevnú stenu a migrujú ďalej do vnútra tela. Najradšej kolonizujú centrálny nervový systém a v extrémnych prípadoch spôsobujú kómu alebo slepotu.

Larvy iného druhu hlístovcov sú schopné preniknúť do kože a usadiť sa v podkožných vrstvách, čo spôsobuje silný zápal a svrbenie.

Petchef Kakizacsko New Main

Kompostovateľný sáčok na exkrementy

Pri skorých ranných prechádzkach a večerných potulkách, psie exkrementy sú asi jednou z najväčších problémov, ktoré súvisia s našimi miláčikmi. Použite naše sáčky na exkrementy, aby ste znížili ekologickú stopu Vášho domáceho miláčika. Okrem toho, že sa to štandardne očakáva, je cool upratať po našom psovi. Tento roztomilý, fialový a vzorovaný sáčok na exkrementy, bude Vaším najlepším partnerom v tejto veci.

POZRIEM SI

Tenkohlavce

Najčastejším tenkohlavcom je Trichuris vulpis, ktorý môže spôsobiť hemoragickú apendicitídu alebo kolitídu. Výkaly infikovaného psa môžu byť slizké a abnormálne hlienovité. Ak sa nelieči, môže dôjsť k ťažkej dehydratácii, anémii a zviera môže dokonca zomrieť.

Pásomnice

Jedným z druhov pásomnice je Dipylidium caninum, ktorá sa tiež prenáša blchami a môže infikovať človeka. Tento druh sa šíri aj konzumáciou surového mäsa. Zvyčajne spôsobuje mierne hnačkové príznaky a jej larvy sa často nachádzajú vo výkaloch.

Druhým nebezpečným druhom pásomnice je Echinococcus granulosus, ktorý u ľudí spôsobuje rast pomaly rastúcich echinokokových cýst a môže spôsobiť život ohrozujúce klinické príznaky.

Háďatká

Ich významným predstaviteľom je Ancylostoma Caninum, ktorá sa špeciálnym ústnym orgánom prichytí na stenu tenkého čreva a potom sa živí krvou infikovaného zvieraťa. Môže spôsobiť anémiu, ktorej charakteristickým príznakom je bledá sliznica. Ak šteniatko prejde chorobou, získa imunitu, ale u starších psov sa môže vyvinúť chronické ochorenie s úbytkom hmotnosti, stratou chuti do jedla a anémia.

Antihelmintikum Pes

Keďže vajíčka červov môžu zostať životaschopné aj niekoľko rokov a je možné sa infikovať jednoduchým pohladením, je dôležité dodržiavať tieto opatrenia:

 • Čo najskôr pozbierajte psie výkaly na dvore a potom si dôkladne umyte ruky.
 • Nezabudnite si po hladení pred jedlom dôkladne umyť ruky!
 • Okúpte adoptované zviera!

Pravidelné odčervovanie a dodržiavanie preventívnych opatrení môže zabrániť vzniku nákazy červami.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *