Je pomerne častým javom, že náš miláčik nemá chuť do jedla alebo neje. Je za tým niekoľko dôvodov: takými sú napríklad nesprávne kŕmenie, určité faktory vonkajšieho prostredia alebo nejaká choroba. V tomto článku sa dozviete, čo presne môže spôsobovať, že pes neje, na čo by ste mali dávať pozor a kedy je už potrebné navštíviť veterinára.

Pes Neje

Ako dlho je normálne, že pes neje?

V prípade psa trpiaceho nechutenstvom je potrebné všímať si nasledujúce veci:

 • Ako dlho pes nejedol? Je úplne normálne, ak pes neprijíma potravu 24 hodín (najmä ak nie sú žiadne iné príznaky). Ak však pes nejedol už niekoľko dní, mali by ste vyhľadať pomoc veterinára.
 • Sú aj iné sprievodné príznaky? Ak Váš štvornohý priateľ je rovnako veselý a aktívny ako zvyčajne, pravdepodobne nie je za tým žiadna choroba, ale vplyv vonkajšieho prostredia, prípadne nesprávne kŕmenie. Naopak, ak je pes letargický, bezvládny, má horúčku alebo zvracia, je potrebné bezodkladne navštíviť veterinára!
 • Pes neje vôbec alebo odmieta len krmivo pre psa? Dostáva aj iné maškrty za odmenu a v akom množstve? Ak okrem krmiva prijíma inú potravu, problémom bude nesprávne kŕmenie.

Oplatí sa neustále sledovať stravovacie návyky psa a v prípade zmien si robiť poznámky. Neskôr to môže byť veľmi užitočné pri stanovení diagnózy počas prípadnej veterinárnej konzultácie.

Nesprávne kŕmenie: to je často dôvod, prečo pes neprijíma potravu

Za nechutenstvom psa často stoja nesprávne stravovacie návyky. Ak pes odmieta iba svoju vlastnú potravu a s radosťou zje akúkoľvek inú maškrtu, v tom prípade je takmer isté, že problémom bude nesprávne kŕmenie psa.

Nie je jedno, čím kŕmite svojho psa

Na mnohých miestach sa dočítame, že základom správneho kŕmenia je kŕmiť psa vždy zhruba v rovnakom čase a ak potravu neprijíma, misku mu po 5 minútach odoberieme. Okrem potravy určenej pre neho mu celý deň nedávame nič iné. Na druhý deň vyhladovaný pes s najväčšou pravdepodobnosťou zožerie potravu položenú pred neho.

Vyššie uvedená predstava je naozaj užitočná, no zároveň nezaškodí skontrolovať, čo svojmu miláčikovi dávame.

Príčinou nechutenstva u psa je totiž často to, že dostáva potravu, ktorú vôbec nechce. Niet divu, že pes neprijíma suchú potravu. Granule ani zďaleka nepripomínajú skutočné jedlo a dokonca môžu mať škodlivé účinky. Konzervy sú v tomto smere možno o niečo lepšie. Ale veď týmto robíme pre nášho chlpatého člena rodiny to najlepšie, nie? No vlastne, bohužiaľ nie.

Pes Neje Suche Krmivo

Výrobcovia krmiva pre psov si robia reklamu tým, že produkty, ktoré vyrábajú, obsahujú všetky zložky, ktoré pes potrebuje. Realita však ukazuje, že často pracujú s nekvalitnými surovinami a používajú spracovateľské postupy, pri ktorých potravina naďalej stráca svoj nutričný obsah.

Pre svojho psa robíte najlepšie vtedy, ak mu budete variť sám na základe predpisu veterinára alebo ak mu objednáte čerstvo uvarené krmivo pre psov. Čerstvo uvarené krmivo pre psov PetChef je vyrobené podľa veterinárnej receptúry a obsahuje len kvalitné suroviny vhodné aj na ľudskú spotrebu. Mimochodom, sú lahodné, takže ich psy milujú: pri väčšine psov trpiacich nechutenstvom je zmena okamžite viditeľná.

keramická miska pre psov

Keramická miska

K zdravému krmivu pre psov patrí kvalitná keramická miska. Prekvapte Vášho chlpatého kamaráta novou roztomilou keramickou miskou od spoločnosti PetChef, ktorá je ideálnou voľbou tak pre jeho obľúbené pochúťky, ako aj na vodu! Mnoho psíkov trpí alergiou spôsobenou kovovými miskami, preto je pre nich keramická miska tou najlepšou voľbou.

POZRIEM SI

Na čo by ste ešte mal dávať pozor?

 • Pamlsky, maškrty: Častou chybou je, že rodinní príslušníci sa oddávajú prosebným pohľadom psa a dávajú mu chutné maškrty počas jedla. Je však dôležité, aby ste vedeli a ujasnili si s ostatnými členmi rodiny, že to psovi viac škodí ako prospieva. Ľudské krmivo je príliš mastné alebo obsahuje príliš veľa sacharidov, čo nespĺňa nutričné potreby psov, sladké alebo príliš korenené jedlá sú pre nich vyslovene škodlivé.
 • Krmivo je dostupné celý deň: Veľmi často sa stáva tiež, že majitelia nechávajú psovi misku vonku na celý deň a k jedlu sa dostane, kedy sa mu zachce. Tento prístup naozaj nie je dobrý: nakŕmte psa vždy v rovnakom čase a po jedle misku odlož!
 • Nenechávaj psa vyberať si: ak je kvalita potravy v poriadku, ale pes by aj tak radšej hlasoval za rodinnú večeru, tak potom odolávajte!
 • Ktoré choroby môžu byť príčinou, ak pes neprijíma potravu?

  Nechutenstvo u psa je často spôsobené nejakou inou chorobou. Pozrime sa, ktoré sú najčastejšie príčiny nedostatku chuti u psa!

  Žalúdočné ťažkosti alebo iné črevné problémy

  Zvláštnosťou našich chlpatých kamarátov je, že majú tendenciu ochutnať všetko, aj to, čo by naozaj nemali. Ak pes neje, iba pije a popritom začne žrať trávu, môžete mať podozrenie na tráviace ťažkosti. Okrem toho sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

  • Pes zvracia a neje
  • Objaví sa hnačka
  • Bolesti žalúdka
  • Podozrivé zvuky čriev
  • Skľúčenosť

  Žalúdočnú nevoľnosť môže spôsobiť niektorá jedovatá rastlina, ale môžu ju vyvolať aj niektoré potraviny vhodné na ľudskú spotrebu. Takými sú napríklad niektoré chuťovky, ale aj koláče obsahujúce cukrový alkohol (napr. xylitol, erytritol), ktoré môžu byť pre psa dokonca toxické. Ak chcete vedieť, čo psy nesmú jesť, prečítajte si náš článok.

  Pri podozrení na žalúdočnú nevoľnosť bezodkladne skontrolujte, čo pes mohol zjesť a v prípade potreby (napr. pri požití toxických látok alebo chemikálií) kontaktujte veterinára! Po niekoľkých dňoch diéty alebo lekárskeho ošetrenia bude Váš štvornohý miláčik opäť ako predtým.

  Objaví Sa Hnačka

  Iné črevné problémy

  Okrem žalúdočnej nevoľnosti príčinou nechutenstva môžu byť aj iné črevné problémy.

 • Zápcha: môže byť sprevádzaná ťažkým vyprázdňovaním, bolesťami v podbrušku a dokonca aj dehydratáciou. Pomôcť môže vláknitejšia strava a v prípade potreby aj lieky podporujúce zmäkčenie stolice.
 • Zápal čriev: príznaky sú riedka, až krvavá stolica, vracanie, bezvládnosť.
 • Črevné parazity: môžu byť sprevádzané vracaním, hnačkou a vypuklým bruškom.
 • Choroby ústnej dutiny

  Nechutenstvo u psa môže byť spôsobené aj problémami ústnej dutiny, akými sú napríklad zápal ďasien alebo opotrebovanie zubov. Jedným zo symptómov ochorení ústnej dutiny je, ak Váš štvornohý miláčik ťažko žuje potravu, zrejme je mu nepríjemné jesť.

  V prípade psov, ktorí radi maškrtia, prvým krokom je kontrola, či do ústnej dutiny neprenikli nejaké triesky alebo črepiny. Ak nezbadáte nič neobvyklé, určite sa oplatí zájsť k veterinárovi, aby skontroloval stav ďasien a zubov.

  Zozbierali sme niekoľko tipov na udržiavanie zdravej ústnej dutiny Vášho psa:

 • Nezanedbávajte pravidelné zubné prehliadky ani u svojho psa! Zápal ďasien sa môže ľahko rozšíriť do žalúdka alebo čriev a spôsobovať vážne ochorenia.
 • Ak Váš pes rád maškrtí, vyberte mu loptičku alebo žuvaciu kosť špeciálne vyrobenú pre psov. Málokto vie, ale plstený obal tenisovej loptičky zvyšuje riziko opotrebovania zubov.
 • V starobe sú zuby už viac opotrebované, preto im doprajte jemnejšie, ľahko žuvateľné maškrty!
 • V mladom veku môže spôsobovať bolesť aj prerezávanie zubov.
 • Výber maškŕt

  Výber žuvacích pochúťok

  Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

  Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

  Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

  Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Iné choroby

  Bohužiaľ, nechutenstvo u psa môže byť sprevádzané aj mnohými ďalšími chorobami. Vždy si všímajte a zapisujte sprievodné príznaky a skontrolujte výkaly psa, v prípade zvracania aj jeho zvyšky.

  Ďalšie príčiny nechutenstva u psa:

  • Otrava
  • Alergia
  • Depresia
  • Ochorenie pažeráka
  • Ochorenie obličiek alebo pečene
  • Autoimunitné ochorenie
  • Nádorové ochorenie
  • Vírusová infekcia

  Podávanie liekov alebo očkovanie

  Ak je Váš maznáčik po očkovaní malátny, bezvládny, nemá chuť do jedla, prípadne má hnačku, do 48 hodín je to úplne normálny jav. Ak však príznaky pretrvávajú aj po tomto, kontaktujte svojho veterinára.

  Okrem toho aj podávanie liekov môže vyvolať nechutenstvo. Zároveň v prípade už chorého psa v žiadnom prípade nie je cieľom nejesť, preto v tomto prípade vždy požiadajte o radu svojho veterinára!

  Pes Zvracia A Neje

  Zmeny prostredia môžu tiež spôsobiť nechutenstvo

  Ak nepociťujete žiadne sprievodné príznaky a kŕmenie je tiež v poriadku, je možné, že nechutenstvo u psa spôsobuje zmena prostredia.

  Počasie

  Ľuďom sa tiež stáva, že v dusnom, horúcom počasí odmietajú jesť. Nie je tomu inak ani u psov. V takýchto prípadoch sa vždy uistite, či Váš miláčik má vždy čerstvú vodu, nikdy mu však nedávajte ľadovo studenú vodu. Ak však pes neprijíma potravu ani po 1-2 dňoch, môže byť za tým iný dôvod.

  Petchef Slavnostne Bravcove Krmivo Pre Psov N 2 (1)

  Zoznámte sa so Slávnostným bravčovým menu od PetChef!

  Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

  Má Váš psík citlivý žalúdok, je vyberavý, má cukrovku, trpí refluxom alebo žalúdočnou kyselinou? V tom prípade si zvoľte naše Slávnostné bravčové krmivo!?

  Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem bravčového mäsa aj pohánku, tekvicu, sladké zemiaky a mrkvu.

  U psíkov s citlivým žalúdkom sa môžu objaviť také nepríjemné príznaky, ako nadúvanie, hnačka, občasné zvracanie alebo bolesti žalúdka. Naše Slávnostné bravčové krmivo je vďaka vysokému pomeru zeleniny s protizápalovým účinkom a obsahom antioxidantov, vynikajúcou voľbou pre psíkov s citlivým žalúdkom. Toto krmivo je navyše mimoriadne chutné, takže Váš psík trpiaci nechutenstvom vyprázdni svoju misku až do poslednej kvapky.

  Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Zmeny v živote psa

  Citlivejšie psy často reagujú na zmenu odmietaním potravy. Nasledujúce zmeny ich môžu ovplyvniť obzvlášť ťažko. Pozrime sa, čo sa dá urobiť v jednotlivých prípadoch!

 • U šteniatok odlúčenie od matky: v takýchto prípadoch je dobré tráviť so šteniatkom čo najviac času, nenechávajte ho samo dlhé hodiny. Len si postupne zvykajte na samotu!
 • Neprítomnosť majiteľa niekoľko dní: vyber si opatrovateľku, ktorá sa s Vaším miláčikom bude určite veľa zaoberať!
 • Do rodiny pribudol ďalší pes: v tomto prípade venujte svojmu psíkovi zvláštnu pozornosť, choďte na dlhé prechádzky, hrajte sa spolu čo najviac
 • Cestovanie: veľa prechádzok a známych predmetov (pelech, miska na kŕmenie a pitie, hračky) môžu veľmi pomôcť
 • Životné situácie

  Okrem vyššie uvedeného môžu nechutenstvo psa spôsobovať aj určité životné situácie. Ak starý pes nežerie, najčastejšie to naznačuje ochorenie ústnej dutiny, ale keďže riziko rôznych ochorení je v tomto prípade oveľa vyššie, oplatí sa čo najskôr kontaktovať veterinára.

  Špeciálnou životnou situáciou je aj obdobie ruje, ktoré sa vyskytuje spravidla dvakrát do roka, na jar a na jeseň. V tomto prípade môže nastať nielen nechutenstvo, ale aj zvýšená chuť do jedla. Ak ste psíka nekupovali na chov, oplatí sa ho nechať vykastrovať, dá sa tak predísť nielen nepríjemnostiam spojeným s rujou, ale aj niektorým ochoreniam.

  Stručne povedané, existuje viacero dôvodov, prečo pes neprijíma potravu. V prvom rade stojí za to sledovať, či sa uňho nevyskytujú nejaké sprievodné príznaky, pretože v tomto prípade môže ísť o nejaké ochorenie. Ak nie sú žiadne sprievodné príznaky, nechutenstvo u psa môžu spôsobovať aj zmeny prostredia. Nech už je dôvod akýkoľvek, vždy sa oplatí skontrolovať, či svojho miláčika kŕmite správne a či sa mu skutočne dostáva tá najlepšie potrava.

  Kŕmenie Psa Trpiaceho Nechutenstvom

  Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Jozsi Doboz Badge New Small 1

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Krmivá pre psov

  Farmárske hovädzie

  Od  16,49 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Hodové morčacie

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Slávnostné bravčové

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Domáce jahňacie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Lesné králičie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Nebeské klokanie

  Od  19,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Atlantické lososové

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *