Domáca liečba zápalu kĺbov u psov, sama osebe nie je možná. Je však dôležité, aby sme terapiu predpísanú veterinárnym lekárom účinne podporovali aj doma.
Zápal kĺbov u psov (artritída) je veľmi rozšírené ochorenie: postihuje najmenej 20% dospelých psov a 65% psov starších ako 6 rokov.
Čo je to zápal kĺbov?
Mäkké tkanivo pokrývajúce konce kostí, chrupavka, chráni kosť a napomáha pohyblivosti daného kĺbu. V zdravých kĺboch sa medzi chrupavkami nachádza tzv. synoviálna tekutina (kĺbny maz), ktorá zabezpečuje hladký pohyb kĺbov, zabraňuje ich nadmernému treniu a opotrebovaniu.
V dôsledku nejakej traumy alebo zníženia množstva synoviálnej tekutiny môže dôjsť k poškodeniu chrupavky. Poškodené chrupavky nedokážu vykonávať svoje pôvodné funkcie a poloha kostí sa môže tiež abnormálne zmeniť. Nakoniec vznikne zápal, chrupavky sa ďalej deformujú a pohyb sa stáva pre psa čoraz bolestivejším.
Existuje niekoľko druhov zápalu kĺbov u psov. Jedným z nich je autoimunitné ochorenie, známe ako reumatoidná artritída. Oveľa častejšia je osteoartritída (osteoartróza, artróza), známa aj ako degeneratívne ochorenie kĺbov. Toto ochorenie predstavuje približne 90% všetkých ochorení kĺbov, s ktorými sa veterinári počas svojej praxe stretávajú. Artróza je vlastne opotrebovanie chrupavky: chronické, degeneratívne ochorenie kĺbov, pri ktorom sa chrupavka stenčuje a rozpadá oveľa rýchlejším tempom ako zvyčajne.
Okrem vyššie uvedeného, zápal kĺbov sa môže prejaviť aj ako dysplázia bedrového kĺbu a septická artritída.
Príčiny a predispozície zápalu kĺbov u psov
Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku tohto ochorenia. Nižšie uvedené rizikové faktory však neznamenajú, že ochorieť môžu len takéto psy. Bohužiaľ, zápal kĺbov sa môže vyskytnúť u ktoréhokoľvek z nich.
Zásobník na vrecká na psie exkrementy
Nový zásobník na vrecká na psie exkrementy od spoločnosti PetChef je štýlovým doplnkom na prechádzky a výlety. Vďaka karabíne na boku ho môžete ľahko pripnúť buď na vodítko, alebo na tašku, takže ho budete mať vždy po ruke, keď budete potrebovať po svojom psíkovi upratať.
Nemôže sa stať, že vrecko na exkrementy zostane doma alebo sa poškodí. Zásobník je vyrobený zo skutočne odolného materiálu, takže Vám bude verne slúžiť na mnohých prechádzkach. Materiál zásobníka na vrecká na psie exkrementy je bioplast, takže je nielen moderným doplnkom k vreckám na exkrementy, ale je aj šetrný k životnému prostrediu.
Dokonale sa doň zmestí rolka kompostovateľných vreciek na psie exkrementy.
POZRIEM SIHlavné rizikové faktory zápalu kĺbov u psov:
- Veľké plemeno – v prípade psov veľkých plemien ich vyššia hmotnosť viac zaťažuje kĺby.
- Pokročilý vek zvieraťa – čím je pes starší, tým viac sú aj jeho kĺby opotrebované. Množstvo synoviálnej tekutiny sa znižuje a opotrebovanie chrupaviek sa zvyšuje.
- Obezita – nadváha spôsobená sedavým spôsobom života a nadmerným príjmom kalórií znamená pre kĺby psa tiež veľkú záťaž.
- Dedičné faktory – niektoré plemená sú náchylnejšie na zápal kĺbov.
- Nevhodná strava – niektoré potraviny, ako napríklad príliš veľa obilnín alebo cukru, môžu viesť k zápalom. Iné zas majú protizápalové vlastnosti. Ak pes konzumuje veľké množstvo potravín z prvej skupiny a z druhej skupiny zase málo alebo takmer žiadne, pravdepodobnosť vzniku zápalu kĺbov je vyššia.
Význam stravy pri prevencii a liečbe zápalu kĺbov u psov
Kľúčom k prevencii zápalu kĺbov u psov je okrem pravidelného pohybu aj strava primeraná veľkosti, potrebám pohybu a veku psov.
V rámci prevencie ochorenia a pri kŕmení psa so zápalom kĺbov sa odporúča vyhýbať sa nasledujúcim potravinám:
- Konzumácia veľkého množstva obilnín,
- paradajka, paprika,
- baklažán,
- zemiaky (ale nie sladké zemiaky!).
Domáca príprava “liekov” pre psov s protizápalovým účinkom, žiaľ, nie je možná. Konzumácia niektorých potravín je však prospešná, pretože majú protizápalový účinok:
- Jednotlivé druhy zeleniny (napríklad zeler, cesnak, petržlen),
- zelenina bohatá na betakarotén (napríklad mrkva, tekvica, sladké zemiaky),
- brokolica výrazne podporuje ochranu kĺbov,
- z tohto hľadiska sú dôležité aj potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
Pri kŕmení psa so zápalom kĺbov je teda potrebné prihliadať na viacero vecí. Je to jednoduchšie, ak jeho krmivo pripravíme my sami. Ak to nie je možné, pokúsme sa nájsť také riešenie, ktoré obsahuje čo najmenej zbytočných, prázdnych kalórií a umelých prísad. Krmivo pre psa by malo byť vyrobené šetrným spôsobom z kvalitných a kontrolovaných čerstvých surovín.
Domáce jahňacie krmivo pre psov od spoločnosti PetChef je krmivo prémiovej kvality a spĺňa všetky tieto požiadavky. Toto krmivo sa odporúča pri prevencii zápalu kĺbov, respektíve pre psov trpiacich týmto ochorením, a to aj z viacerých aspektov.
Je veľmi dôležité, aby sme výber vhodného krmiva pre psa prekonzultovali aj s veterinárnym lekárom. Nesmieme zabudnúť ani na to, že poškodenie kĺbov psa nie je možné napraviť iba vhodnou stravou a výživovými doplnkami.
Výber žuvacích pochúťok
Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.
Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.
Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.
Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.
Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!
ObjednaťPríznaky zápalu kĺbov u psov
Zápal kĺbov je pre psov rovnako bolestivý ako aj pre ľudí. Preto sa pes snaží šetriť choré kĺby a vyhýbať sa namáhavým a bolestivým pohybom alebo ich aspoň minimalizovať. Napríklad nie je veľmi nadšený z prechádzok a odmieta aj hry, ktoré sú spojené s intenzívnym pohybom a do ktorých sa predtým nadšene zapájal. Spôsobuje mu ťažkosti naskočiť do auta, neochotne stúpa po schodoch.
Ďalšie možné príznaky:
- Pes sa pohybuje pomalšie, chôdzu má strnulejšiu.
- Pri pohybe sa rýchlejšie unaví a potrebuje viac oddychu.
- Leží viac ako obvykle a je viac ospanlivý.
- Ťažšie sa mu vstáva, pričom vrčí alebo kňučí.
- Zle znáša hladkanie, stáva sa podráždeným.
- Prudko reaguje na dotyk určitých častí tela a kĺbov a často ich olizuje.
- Dochádza k strate jeho svalovej hmoty.
- Príznaky sú intenzívnejšie ráno alebo pri zmenách počasia (napr. záťažový stupeň).
Ďalšie príznaky môžu byť strata chuti do jedla alebo horúčka pri septickej artritíde. Pri artritíde sa môžu vyskytnúť aj praskanie, zhrubnutie a opuch kĺbov.
Liečba zápalu kĺbov u psov
Zápal kĺbov, najmä v pokročilom štádiu, sa dá pomerne dobre diagnostikovať fyzikálnym vyšetrením. Veterinárny lekár posúdi, do akej miery sú kĺby stuhnuté a opuchnuté, či zviera pociťuje bolesť, atď. V prípade potreby môže zhotoviť aj röntgenovú snímku, respektíve môže vykonať aj ďalšie vyšetrenie (napríklad ak je potrebný chirurgický zákrok).
Počas liečby sú najdôležitejšie zmiernenie a odstránenie zápalu a bolesti. Vďaka protizápalovým liekom sa pes cíti lepšie, pretože sa príznaky zmiernia. Rovnako prospešné je podávať psovi lieky proti bolesti, samozrejme tie, ktoré sú podľa veterinárneho lekára pre neho najvhodnejšie.
Užívanie steroidných a nesteroidných protizápalových liekov, respektíve liekov proti bolesti pomôže, aby sa pes mohol opäť uvoľnene pohybovať. Zohráva to dôležitú úlohu pri prevencii obezity a zachovaní svalovej hmoty.
V závažných prípadoch môže byť potrebný aj chirurgický zákrok, napríklad odstránenie alebo nahradenie časti postihnutého kĺbu.
Zoznámte sa s Nebeským klokaním menu od PetChef!
Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.
Je Váš psík väčšieho vzrastu, starší, trpí artritídou, problémami s pankreasom a dyspláziou alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Nebeské klokanie krmivo!
Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem klokanieho mäsa aj proso, quinou, tekvicu, sladké zemiaky, čerstvé lesné čučoriedky, kurkumu a zázvor.
Klokanie mäso je mimoriadne bohaté na omega-3 mastné kyseliny, navyše má aj hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Vďaka zázvoru a kurkume poskytuje extra podporu pre zdravie kĺbov Vášho psíka. Zabezpečuje pružnosť chrupaviek, kĺbov, šliach a kostí a znižuje stuhnutosť kĺbov súvisiacu so starnutím.
Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!
Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!
ObjednaťDomáca liečba zápalu kĺbov u psov
Z vyššie uvedeného vyplýva, že nevyhnutnou súčasťou liečby zápalu kĺbov u psov sú veterinárna odborná znalosť, pomoc a medikamentózna liečba. Tie však môžu alebo by mali aj majitelia psov doplniť niekoľkými ďalšími dôležitými prvkami.
Vhodná denná pohybová rutina
Pravidelný každodenný pohyb je kľúčový pre psov trpiacich so zápalom kĺbov. Pomáha predchádzať nadváhe, ktorá je jedným z rizikových faktorov ochorenia, alebo ju odstrániť, ak sa už vyskytla. Ďalšou výhodou pohybu je, že stimuluje tvorbu synoviálnej tekutiny, ktorá podporuje hladký pohyb kĺbov. Príliš veľa pohybu však môže viesť k zhoršeniu stavu chorých kĺbov, preto sa obráťte radšej na svojho veterinárneho lekára, ktorý Vám poradí, ako správne nastaviť pohybovú rutinu Vášho psa.
Vytvorenie príjemných podmienok a domáceho pohodlia pre psa
Lieky sú, žiaľ, len symptomatickou liečbou, preto je veľmi dôležité, aby sme šetrili kĺby chorého zvieraťa. Námaha, väčšie skoky alebo napríklad vyliezť na pohovku, znamenajú pre psa veľkú záťaž a môžu kĺby ešte viac poškodiť. Existuje niekoľko jednoduchých, ale praktických riešení, ktoré chorému psovi uľahčia pohyb.
Zopár príkladov:
- vytvorenie a použitie rampy,
- nadvihnutie nádoby, misky na krmivo a vodu,
- špeciálny ortopedický pelech.
Okrem vyššie uvedeného dbajme na to, aby pes mal vždy dostatočné teplo, pretože teplo zmierňuje bolesť, zatiaľ čo vplyvom chladu dochádza k stuhnutiu kĺbov.
Ďalšie metódy na domácu liečbu zápalu kĺbov u psov
Stav nášho domáceho miláčika môžeme zlepšiť aj pomocou nasledujúcich metód:
- masáž,
- bylinkový kúpeľ s minerálnou soľou,
- hydroterapia,
- akupunktúra.
Je dôležité poznamenať, že tieto metódy neodstraňujú zápal kĺbov u psa, čiže nenahrádzajú veterinárnu liečbu, primeraný pohyb ani stravu.
Vitamíny, prípravky a výživové doplnky na kĺby pre psov
Častou otázkou je, či existuje nejaké prírodné analgetikum pre psov, respektíve vitamín na posilnenie kĺbov. Niektoré z nasledujúcich bylín, organických zlúčenín a látok majú takéto účinky alebo nepriamo podporujú mechanizmy na zmiernenie bolesti a zápalu v tele. Treba však myslieť na to, že nenahrádzajú lieky proti bolesti a zápalu, ktoré boli psovi predpísané.
Prinášame prehľad najdôležitejších prípravkov, vitamínov a výživových doplnkov na posilnenie kĺbov psov:
- glukozamín sulfát – chráni a udržiava kĺby, zabraňuje ich ďalšiemu poškodeniu;
- uhličitan vápenatý – je jednou z hlavných zložiek kostí, dopĺňa chýbajúci vápnik a zmierňuje zápal;
- chondroitín sulfát – je jednou z hlavných zložiek chrupavky, prispieva k jej elasticite a má mierny protizápalový účinok;
- kyselina hyalurónová – zložka synoviálnej tekutiny, má protizápalový a analgetický účinok;
- niektoré bylinky s protizápalovými alebo analgetickými účinkami (napr. lucerna, čertov pazúr, kurkuma, sladké drievko, petržlen, cesnak);
- prášok z novozélandskej zelenej mušle – obsahuje množstvo látok a antioxidantov podporujúcich kĺby, ako sú glukozaminoglykány a omega-3 mastné kyseliny. Účinne podporuje tvorbu maziva medzi chrupavkami a tvorbu chrupaviek, je jednou z najlepších látok na ochranu kĺbov pre psov;
- Vitamín C – nevyhnutný pre syntézu kolagénu nachádzajúceho sa v tkanivách, ktoré tvoria kĺby a ich okolie;
- Omega-3 mastná kyselina – vďaka obsahu EPA a DHA má protizápalové a analgetické účinky.
Článok je skvelý a naozaj poučný. Je fajn ak človek vie nájsť relevantné zdroje ak hľadá tie právne doplnky nábytok. Niečo z tejto tematiky nájdete aj napr. na http://www.zanada.sk