Napadnutie našich domácich miláčikov blchami je veľmi časté, navyše s nepríjemnými príznakmi a ďalšími nebezpečenstvami. V tomto článku Vám predstavíme tohto nepríjemného parazita: preberieme jeho rozmnožovanie, životný cyklus a to, či je pre človeka nebezpečný. Samozrejme, dozviete sa aj to, a v prípade akých príznakov je pravdepodobný výskyt bĺch, ako aj to, ako liečiť blchy a predchádzať im a či sú domáce prostriedky účinné.

Ničenie Bĺch Doma

Čo je to blcha?

Blchy patria do triedy hmyzu a zahŕňajú celý rad s približne 2000 známymi druhmi. Jedná sa o bezkrídly hmyz s veľkosťou 1 – 4 mm, ktorý sa špecializuje na sanie krvi pomocou silných žihadlových ústnych častí. Ich zadné nohy sú silné, skákavé, telo je po stranách sploštené a ich farba sa pohybuje od svetlej po tmavohnedú.

Hoci sa blchy zvyčajne pomenúvajú podľa druhu, na ktorom sa zvyčajne vyskytujú, nenechajte sa oklamať: blchy nie sú špecifické podľa hostiteľa, takže s radosťou žijú aj vo viacerých druhoch.

Dobrým príkladom je, že u psov sa najčastejšie nie vyskytuje blcha psia (Ctenocephalides canis), ale blcha mačacia (Ctenocephalides felis). Okrem toho u psov môžete nájsť aj:

 • Pulex irritans a tiež Pulex simulans (blchy ľudské)
 • Echidnophaga gallinacea (blcha kuracia)
 • Archaeopsylla erinacei (blcha ježovka)

Rozmnožovanie a vývoj bĺch

Na účinnú kontrolu bĺch je dôležité pochopiť ich životný cyklus. Ak sú vhodné podmienky, z vajíčka sa za 2 až 4 týždne vyvinie dospelý parazit.

 1. Keď sa samička blchy dostane na hostiteľa, okamžite sa začne živiť jeho krvou
 2. V priebehu 24-48 hodín začne klásť vajíčka bĺch, ktoré sa rozptýlia do prostredia v mieste spánku hostiteľského zvieraťa. Samička blchy počas 50 až 100 dní svojho života môže naklásť 30 vajíčok denne.
 3. Larvy sa tak liahnu vo vonkajšom prostredí a živia sa nestrávenou krvou v blších výkaloch, ktoré sa rozptýlia spolu s vajíčkami. Larválne štádium pozostáva z 3 vývojových štádií. V interiéri je spodná strana kobercov, vankúšov a medzier v podlahe ideálnym prostredím pre larvy.
 4. Potom sa vykoná zakuklenie. Ak vonkajšie podmienky nie sú vhodné, napríklad ak je príliš chladno, blcha sa z kukly nevyvinie, kým sa podmienky prostredia nezmenia. Kukla môže zostať životaschopná až 50 týždňov.
 5. Nakoniec sa z kukly vyliahne dospelá blcha a presunie sa na najbližšieho hostiteľa – nech sa jedná o psa, mačku alebo iné zviera.

Z vyššie uvedeného je teda zrejmé, že napadnutie blchami nemožno odstrániť ošetrením zablšeného zvieraťa, ale že je potrebná aj dezinfekcia prostredia.

Ako sa pes môže nakaziť blchami?

Najčastejším zdrojom infekcie je kontakt s iným infikovaným zvieraťom, ale k nákaze môže dôjsť aj iným spôsobom. Nezriedka sa stáva, že sami nazbierame vajíčka bĺch a prinesieme si ich domov na podrážkach topánok, ktoré sa potom v domácnosti vyliahnu a ocitnú sa v ideálnom prostredí. Preto je dobré zabezpečiť, aby bol Váš domáci miláčik chránený proti blchám počas celého roka.

Aké príznaky sa môžu vyskytnúť, ak má Váš pes blchy?

Blchy uprednostňujú oblasť ucha a zadku, chvostovú a chrbtovú časť a vnútornú stranu stehien a brucha. Preto sa v týchto oblastiach najčastejšie prejavujú vyššie uvedené príznaky:

 • Svrbenie – ktoré môže viesť k tomu, že sa Váš domáci miláčik začne hrýzť, škrabať sa alebo sa možno bude váľať na chrbte, aby si upokojil nepríjemné pocity
 • V postihnutých oblastiach sa môžu objaviť lokálne kožné reakcie: v miernych prípadoch červené bodky obklopené bielym lemom, v závažných prípadoch vyrážky podobné pupienkom, krusty, začervenanie kože.
 • V ešte závažnejších prípadoch môže dôjsť aj k zvýšenému vypadávaniu srsti a k vzniku plešatých oblastí.
 • Na koži sa môžu dokonca objaviť vlhké, hnisavé ekzematické vyrážky

Môžete tiež zistiť bodnutia neznámeho pôvodu na vlastných nohách alebo členkoch.

Diagnostika zamorenia blchami

V závažnejších prípadoch sa môžete stretnúť s parazitmi, ktoré sa pohybujú po tele Vášho psa, alebo dokonca s blchami, ktoré vyskakujú z podlahy a hryzú Vás.

Môžete tiež pri česaní srsti hrebeňom na blchy vidieť čierne výkaly bĺch, samotné blchy alebo aj podráždenú kožu.

Hrebeň na blchy

Situácia je oveľa zložitejšia v prípade FAD, alergickej reakcie na blchy, ktorá môže byť spôsobená trebárs aj jediným uhryznutím: vôbec nie je isté, či sa na tele psa nachádzajú blchy alebo blší trus. V tomto prípade je riešením aj zabitie blchy nejakým prípravkom a ak príznaky zmiznú, s určitosťou musela byť príčinou alergie.

Iné choroby spôsobené blchami

Podobne ako väčšina krv cicajúcich parazitov, aj blchy môžu spôsobovať alebo šíriť iné choroby. Smutným historickým príkladom je blcha morová (Xenopsylla cheopis), ktorá šírila bubonický mor.

Bohužiaľ, blchy aj dnes môžu šíriť choroby, ktoré sú nebezpečné aj pre človeka:

 • Šíria pásomnicu s názvom Dipylidium caninum
 • Choroba z mačacieho škrabnutia, ktorá je spojená s opuchom v oblasti škrabnutia alebo uhryznutia, neskôr s opuchom lymfatických uzlín, niekedy s miernou horúčkou
 • Brušný týfus (ktorý sa u nás našťastie nevyskytuje často)

FAD – alergická dermatitída spôsobená blchami

Treba zdôrazniť alergickú reakciu precitlivenosti spôsobenú alergénmi v blších slinách, ktorá je jedným z najčastejších typov alergie. V tomto prípade môže alergickú reakciu vyvolať jediné blšie uhryznutie a môže mať za následok mimoriadne silné svrbenie a kožné reakcie.

Zásobník na sáčky na exkrementy

Zásobník na vrecká na psie exkrementy

Nový zásobník na vrecká na psie exkrementy od spoločnosti PetChef je štýlovým doplnkom na prechádzky a výlety. Vďaka karabíne na boku ho môžete ľahko pripnúť buď na vodítko, alebo na tašku, takže ho budete mať vždy po ruke, keď budete potrebovať po svojom psíkovi upratať.

Nemôže sa stať, že vrecko na exkrementy zostane doma alebo sa poškodí. Zásobník je vyrobený zo skutočne odolného materiálu, takže Vám bude verne slúžiť na mnohých prechádzkach. Materiál zásobníka na vrecká na psie exkrementy je bioplast, takže je nielen moderným doplnkom k vreckám na exkrementy, ale je aj šetrný k životnému prostrediu.

Dokonale sa doň zmestí rolka kompostovateľných vreciek na psie exkrementy.

POZRIEM SI

Anémia u šteniat

U chorých zvierat alebo mladých šteniat môže silnejšie napadnutie blchami spôsobiť chudokrvosť v dôsledku straty krvi z dôvodu sania krvi, čoho príznakmi môžu byť bledé sliznice.

Liečba napadnutia blchami u psov

Liečba už vytvoreného zamorenia blchami je postupný proces, zahrňujúci viaceré etapy:

 1. Prvým krokom je ošetrenie postihnutého zvieraťa a všetkých ostatných zvierat, ktoré s ním žijú, prípravkami proti blchám, o ktorých si budete môcť prečítať viac neskôr.
  • Následne je potrebné dezinfikovať prostredie:
  • Všetko, čo môžete, perte pri 60 °C! Môže ísť o vankúše, prikrývky, psie lôžko a všetko, s čím psík prišiel do kontaktu.
  • Čo nemôžete vyprať, dôkladne povysávajte! Potom vrecko na prach z vysávača vyhoďte alebo ho vložte do mrazničky, kde sa blšie vajíčka zničia!
  • Postihnuté povrchy je vhodné ošetriť parným čističom.
  • Nakoniec použite nejaký repelent proti blchám!
 2. Keďže blchy môžu šíriť pásomnice, nezabudnite ani na odčervnenie!

Podráždenie spôsobené blchami môže byť pre pokožku a srsť Vášho psa náročné, preto sa oplatí dodržiavať vyváženú, zdravú stravu aj po liečbe. Šetrné, čerstvo pripravené krmivá PetChef sú presne prispôsobené nutričným potrebám Vášho psa, takže nech si vyberiete ktorékoľvek menu, rýchlo si všimnete pozitívne zmeny nielen na srsti Vášho domáceho miláčika, ale aj v mnohých iných oblastiach.

Ako môžete vidieť, liečba zablšených zvierat môže byť veľmi komplikovaná, preto je oveľa jednoduchšie venovať sa prevencii. V ďalšej časti sa budeme venovať prípravkom proti blchám.

Prípravky proti blchám

Na boj proti blchám si môžete vybrať z celého radu prípravkov.

Spot-on prípravky (kvapky)

Spot-on prípravky sú čoraz obľúbenejšie vďaka svojej vysokej účinnosti. Ak však chcete zabezpečiť skutočne účinnú ochranu, musíte si uvedomiť niekoľko vecí:

 • Prípravok používajte tak, že psovi roztiahnete srsť a tekutinu nanesiete priamo na kožu!
 • Bezprostredne pred a po kúpaní spot-on prípravky nepoužívajte, pretože sa nemôžu vstrebať!
 • Väčšina spot-on prípravkov je účinná 30 dní, hoci u veterinárnych lekárov sú k dispozícii aj prípravky poskytujúce 12-týždňovú ochranu. Dávajte si pozor na dĺžku trvania, nastavte si pripomienkovač na opätovné nanesenie!
 • Oplatí sa vybrať kombinovaný prípravok, ktorý je účinný aj proti kliešťom.

Petchef Farmarske Hovadzie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Farmárskym hovädzím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Rýchlo sa Váš psík unaví, má vysokú potrebu pohybu, je vyberavý, má cukrovku, vysokú potrebu živín alebo je ešte šteniatko? V tom prípade si zvoľte naše Farmárske hovädzie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem hovädzieho mäsa aj hnedú ryžu, tekvicu, sladké zemiaky a čerstvé lesné čučoriedky. Je vynikajúcou voľbou pre vyberavých psov, ale má aj mnoho ďalších výhod. Hovädzie mäso má extra vysoký obsah bielkovín, vďaka čomu výrazne podporuje správny vývoj svalstva, kostí a zubov, navyše psíkom dodáva obrovské množstvo energie.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Obojok proti blchám

Obojok proti blchám môže poskytnúť ochranu až na 7-8 mesiacov. Je však dôležité uistiť sa, že ste zvolili správnu veľkosť, a v prípade šteniat pravidelne kontrolovať, či sa obojok nestal príliš tesným. Počas prvých dní používania je normálne, že sa objaví začervenanie a mierne škrabanie, ale ak pokožka príliš sčervená alebo sa na nej vytvoria pľuzgiere, nástroj odstráňte, pretože by mohlo ísť o vážnu alergiu!

Tabletky

Tablety proti blchám sú v posledných rokoch čoraz obľúbenejšie, pretože poskytujú veľmi účinnú ochranu proti parazitom. Je účelné podávať tabletu, ktorá zodpovedá hmotnosti psa, pretože ak tabletu pre väčšieho psa rozdelíte na viac častí, účinná látka sa nemusí rovnomerne rozdeliť.

Existuje verzia tabliet, ktorá zabíja aj larvy srdcových alebo kožných červov. Pozor! Takýto prípravok by sa mal podávať až po negatívnom výsledku testu na srdcové červy, pretože úhyn srdcových červov môže upchať cievy a spôsobiť smrť psa.

Šampóny, spreje

Tieto prípravky sú určené hlavne na príležitostnú, rýchlu liečbu na rýchle zmiernenie príznakov. Neposkytujú však dlhodobú ochranu proti blchám.

Prípravky na dezinfekciu prostredia

Ako už bolo spomenuté, v prípade výskytu bĺch je veľmi dôležité dezinfikovať aj prostredie! Môžete si na to zaobstarať niekoľko sprejov alebo striekacích prípravkov. Pozor! Niektoré výrobky nie sú toxické pre psy, ale môžu byť toxické pre mačky, preto si ohľadom toho vyžiadajte informácie!

Boj proti blchám pomocou domácich prostriedkov – sú naozaj účinné?

V dávnych dobách, keď neexistovali chemické prípravky proti blchám, sa proti blchám používali rôzne prírodné látky:

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Ošetrenie psov proti blchám octom

Potrebujete 1 diel octu, 1 diel citrónovej šťavy a 2 diely vody. Skúsenosti ukázali, že zmes funguje, ale kvôli jej dráždivému účinku ju nestriekajte priamo na psa, iba na jeho okolie! Ako preventívne opatrenie alebo v menej závažných prípadoch by sa malo prostredie pravidelne dezinfikovať zmesou. V závažnejších prípadoch sa odporúča použiť silnejší prípravok.

Výhodou tejto metódy je, že je lacná, prírodná a vyrobená z materiálov, ktoré nájdete aj doma. Nevýhodou je, že jeho účinnosť nie je preukázaná a vôňa nie je veľmi príjemná.

Sóda bikarbóna proti blchám

Sódu bikarbónu môžete použiť pred vysávaním, a nastriekať ju na všetky postihnuté povrchy, ako sú pohovky a iný čalúnený nábytok. Pomocou nej sa stáva vysávanie efektívnejším. Zároveň nesypte sódu bikarbónu na srsť Vášho domáceho maznáčika, pretože môže spôsobiť ďalšie podráždenie!

Ak je napadnutie blchami vážnejšie, nespoliehajte sa len na domáce prostriedky na ochranu Vášho domáceho maznáčika, seba a Vašej rodiny! Používajte ich skôr ako preventívne opatrenie!

Je blcha psia nebezpečná pre ľudí?

Blchy môžu uhryznúť aj človeka a spôsobiť mu nepríjemné, dokonca alergické príznaky. Uštipnutie blchou je podobné uštipnutiu komárom, ale v prípade alergie môže uštipnutie opuchnúť až do veľkosti dlane. Nehovoriac o tom, že pásomnice, ktoré šíria blchy, môžu infikovať aj človeka. Takže áno, v tomto zmysle sú blchy nebezpečné aj pre ľudí.

Holé ľudské telo bez chlpov však nie je pre blchy vhodným prostredím pre ich pobyt. To znamená, že sa nemusíte obávať, že sa na Vás usadí predstaviteľ iného druhu, ako je blcha ľudská.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *