Bohužiaľ, srdcové červy, ktoré sa prenášajú uštipnutím komárom a pochádzajú z tropických a subtropických oblastí, sa na Slovensku vyskytujú čoraz častejšie. Liečba je náročná a riziková, preto by sa mal klásť väčší dôraz na prevenciu. Čo môžete urobiť, aby ste ochránili svojho domáceho miláčika pred ochorením, a čo môžete očakávať, ak nákaza už nastala? Preskúmali sme tento problém.

Čo je to srdcová červivosť?

Srdcová červivosť sa šíri bodnutím infikovaného komára a spôsobuje ju druh hlístu, Dirofilaria immitis. Nebezpečný je najmä pre psy a iných zástupcov čeľade Canidae (líšky, vlky), hoci zriedkavo sa s ním môžu nakaziť aj mačky, alebo dokonca ľudia. Človek našťastie nie je vhodným hostiteľom, takže červy sa nemôžu plne rozvinúť.

Najväčšie nebezpečenstvo ochorenia srdcovej červivosti spočíva v tom, že kým sa objavia prvé príznaky, pes je už vážne chorý. V pľúcnych a srdcových žilách môžu žiť až stovky 10-40 dlhých hlístov, ktoré sa navyše aj rozmnožujú. Červy sa z larválneho štádia vyvíjajú približne 7 mesiacov a môžu žiť až 5-7 rokov.

skladacia silikónová miska pre psov

Skladacia silikónová miska pre psov

Nová silikónová miska na pitie od spoločnosti PetChef je ideálna na prechádzky a výlety a vďaka nej nebudete mať určite žiadne problémy, keď Váš domáci miláčik vysmädne.

Miska je vyrobená zo skladateľného, zdravotne nezávadného silikónu a nezaberie veľa miesta. Vďaka karabíne ju môžete pripevniť na vodítko, kabelku alebo batoh. Môžete do nej vložiť vodu alebo aj krmivo PetChef.

POZRIEM SI

Dôsledky srdcovej červivosti psov

Srdcová červivosť môže spôsobiť vážne poškodenie viacerých orgánov. Vedie najmä k problémom obehového systému, ako sú nesprávne uzatváranie srdcových chlopní, zápal osrdcovníka, ateroskleróza, zúženie ciev a krvné zrazeniny. Z dlhodobého hľadiska však môžu ochorieť aj pľúca, pečeň a obličky.

Príznaky srdcovej červivosti

U aktívnych psov, ktorí sa veľa pohybujú, sa príznaky môžu prejaviť skôr, ale pri priemernej aktivite sa infekcia dlho neprejavuje. Okrem toho sa príznaky srdcového ochorenia nelíšia od bežných príznakov iných srdcových ochorení a srdcového zlyhania.

Príznaky sú nasledujúce:

 • Dýchavičnosť, kašeľ sprvu po namáhavej činnosti, ale neskôr aj v každodennom živote
 • Slabosť, únava
 • Zhoršenie húževnatosti
 • Šelesty srdca
 • Brušná vodnateľka (zväčšený žalúdok v dôsledku nahromadenia tekutiny v oblasti bruchu)

Ak zistíte takéto príznaky, mali by ste svojho psa okamžite vziať k veterinárovi, pretože ak sa nelieči, môžete očakávať rýchle zhoršenie stavu, ktoré môže viesť až k smrti Vášho domáceho maznáčika!

Srdcová Červivosť

Diagnostika srdcovej červivosti

Diagnostika ochorenia srdcovej červivosti je pomerne komplikovaná, preto sa na získanie definitívneho výsledku môže použiť kombinácia viacerých metód.

Petchef Hodove Morcacie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Hodovým morčacím menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík nadváhu, sklon k obezite, citlivé trávenie alebo cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Hodové morčacie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem morčacieho mäsa aj hnedú ryžu, mrkvu, zelený hrášok, sladké zemiaky a chia semienka. Naše Hodové morčacie krmivo je vďaka nízkemu obsahu tuku a ľahko stráviteľným sacharidom vynikajúcou voľbou pre tých psíkov, ktorí ľahko priberajú na váhe.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Detekcia lariev srdcových červov v krvi

Z natívneho alebo Knottovho výteru je možné zistiť larvy (mikrofilárie), ktoré samička srdcového červa uvoľňuje do krvi. Problémom je, že larvy iného druhu červa, Dirofilaria repens, ktorý je zodpovedný za kožné ochorenie, sú na nerozoznanie od srdcových červov, takže pozitívny test nemusí nevyhnutne znamenať, že pes trpí na srdcové červy. Okrem toho, ak pes dostal liek na ničenie lariev, tieto testy budú negatívne.

Rýchle testy

Existujú aj antigénové testy na preukázanie srdcovej červivosti psov, ktoré dokážu zistiť protilátky proti látke produkovanej samičkou hlísta. Bohužiaľ, výsledok nie je stopercentný: ak sa v tele psa nenachádza samičí hlíst, môže sa získať falošne negatívny výsledok, ale existujú aj falošne pozitívne výsledky.

PCR test

Takýto test sa zvyčajne používa, ak je jeden z vyššie uvedených testov pozitívny. Poskytuje oveľa presnejšie výsledky, ale robia ho len väčšie laboratóriá. Tento test je vhodný na preukázanie prítomnosti lariev, ale dokáže rozlíšiť medzi larvami srdcových a kožných červov. Bohužiaľ, aj keď sa nenájdu žiadne larvy, v srdci alebo tepnách sa môžu nachádzať dospelé jedinci.

Ultrazvuk srdca, röntgen hrudníka

Ak existuje silné podozrenie na ochorenie srdcovej červivosti, je potrebné vykonať aj tieto testy. Niekedy je možné hlísty vidieť pomocou zariadení na tvorbu obrazov, ale to, v akom štádiu je ochorenie, je možné zistiť podľa rozsahu rozšírenia srdca a tepien, ako aj pľúc.

Liečba srdcovej červivosti je nákladná a pre psa nebezpečná. Liečbou s mesačnou periodicitou proti srdcovej červivosti sa musí začať okamžite po potvrdení napadnutia srdcovými červami, ale vždy pod lekárskym dohľadom, pretože mŕtve larvy môžu spôsobiť problémy s krvným obehom psa.

Liečba ochorenia srdcovej červivosti u psov

Zničenie už dospelých jedincov je oveľa ťažšie a nebezpečnejšie. Takáto liečba je možná len za intenzívnych podmienok, pretože uvoľnenie mŕtvych červov do krvného obehu môže spôsobiť aj trombózu. Červy je možné odstrániť aj chirurgicky pomocou katétra, ale tým sa neodstránia červy v pľúcnych tepnách. Okrem toho je operácia veľmi nebezpečným, zákrokom.

Prevencia ochorenia srdcovej červivosti

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti by sme sa mali jednoznačne zamerať na prevenciu ochorenia srdcovej červivosti. Prevencia by mala začať najneskôr vo veku 8 týždňov.

Aké sú možnosti?

Repelentné prípravky

Súčasťou prevencie je používanie repelentov proti komárom (kvapky, obojky). Bohužiaľ, táto prevencia nie je stopercentne účinná, pretože môže len znížiť počet bodnutí, a tým znížiť pravdepodobnosť infekcie.

Proti Srdcovým Červom

Prípravky používané na ničenie lariev srdcových červov

Od veku 8 týždňov je vhodné podávať prípravky na usmrtenie lariev. Tie môžu byť vo forme tabliet alebo kvapiek. Ak má však Váš pes viac ako 7 mesiacov, nezačínajte s liečbou proti larvám na vlastnú päsť (bez konzultácie s veterinárom)! Silnejšie prípravky môžu totiž zabiť aj dospelé červy, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy, ak sa dostanú do krvného obehu. Preto sa pred začatím liečby oplatí absolvovať skríningové testy a požiadať o radu veterinára.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Skríningové testy

Skríningový test sa odporúča vykonať každý rok v máji (teda 6 mesiacov po sezóne komárov), pretože vtedy sa dá infekcia s istotou odhaliť.

Srdcová červivosť je infekcia, pri ktorej platí príslovie “radšej sa báť, ako sa zľaknúť”. Stojí za to sa proti nej aktívne chrániť, aby náš domáci miláčik mohol žiť dlhý a kvalitný život.

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *