Nie je náhoda, že výraz “prašivý pes” je v ľudovej reči veľmi živý. Svrab u psa je skutočným a pomerne častým problémom, ktorý spôsobuje, že pre infikované zviera (a bohužiaľ niekedy aj pre človeka) má za následok strašné svrbenie. V tomto článku sa dozviete, čo presne je ochorenie svrab u psov, ako sa choroba svrab u psov prenáša a ako sa lieči svrab u psov.

Čo je to svrab u psov?

Čo spôsobuje svrab u psov? Vinníkom je mikroskopický druh roztoča Sarcoptes Scabiei var Canis z čeľade Sarcoptes. Drobné parazity, ktoré sú veľké len 0,2-0,4 mm, strávia celý svoj život na hostiteľskom zvierati, pričom sa zavŕtavajú hlboko do jeho kože a živia sa zvyškami kože. Na povrch kože vyliezajú len za účelom rozmnožovania sa, a vajíčka kladú tiež do vyvŕtaných chodieb. Zákožky svrabové sú tak úzko naviazané na hostiteľské zviera, že bez nich nie sú životaschopné a na voľnom vzduchu v priebehu niekoľkých hodín zahynú.

Svrab Pes

Ako sa šíri svrab u psov?

Svrab u psov sa vždy šíri priamym kontaktom s infikovaným zvieraťom. Keďže svrab u psov sa vyskytuje najmä u voľne žijúcich zvierat, ako sú líšky, ktoré tiež patria do čeľade psovitých, rizikové sú najmä psy, túlavé zvieratá a poľovnícke psy, ktoré s nimi prichádzajú do kontaktu. Ochorenie sa šíri roztočmi infikovanými srsťou alebo kúskami kože.

Je dôležité poznamenať, že hoci takmer každý druh zvierat má svoje vlastné roztoče spôsobujúce svrab, tie nie sú obmedzené len na tento druh. Zákožky svrabové sa totiž môžu dočasne usadiť aj v iných hostiteľských zvieratách, hoci nie vo všetkých zvieratách dokážu prežiť dlho. Zákožka svrabová, ktorá spôsobuje svrab u psov ,však infikuje aj mačky, u ktorých spôsobuje príznaky v menšej miere, ale infikovaná mačka chorobu stále prenáša a šíri.

Zásobník na sáčky na exkrementy

Zásobník na vrecká na psie exkrementy

Nový zásobník na vrecká na psie exkrementy od spoločnosti PetChef je štýlovým doplnkom na prechádzky a výlety. Vďaka karabíne na boku ho môžete ľahko pripnúť buď na vodítko, alebo na tašku, takže ho budete mať vždy po ruke, keď budete potrebovať po svojom psíkovi upratať.

Nemôže sa stať, že vrecko na exkrementy zostane doma alebo sa poškodí. Zásobník je vyrobený zo skutočne odolného materiálu, takže Vám bude verne slúžiť na mnohých prechádzkach. Materiál zásobníka na vrecká na psie exkrementy je bioplast, takže je nielen moderným doplnkom k vreckám na exkrementy, ale je aj šetrný k životnému prostrediu.

Dokonale sa doň zmestí rolka kompostovateľných vreciek na psie exkrementy.

POZRIEM SI

Aké sú príznaky má svrab u psov?

Príznaky, ktoré spôsobuje svrab u psov, sú podobné príznakom alergie. Bielkoviny obsiahnuté v truse, slinách a iných telesných tekutinách roztočov totiž vyvolajú silnú imunitnú reakciu, ktorá môže spôsobiť príznaky veľmi podobné alergii. Príznaky sú nasledujúce:

 • Neznesiteľné svrbenie, ktoré sa môže objaviť náhle a kedykoľvek počas roka. Svrbenie je také silné, že infikovaný pes nie je schopný prestať hrýzť a škrabať sám seba, preto je na začiatku liečby často potrebný golier na krk. Svrbenie sa môže vyskytnúť v týchto oblastiach:
 • Okraj uší (na rozdiel od alergií, ktoré majú tendenciu napádať vstupy do zvukovodov).
 • Lakte, členky.
 • Tvár, okolie očí.
 • Menej často podbruško alebo dokonca celé telo.
 • Pes sa stále škriabe a hryzie sa.
 • Môžu sa objaviť červené rany (papuly), pustuly.
 • Srsť sa môže zriediť alebo úplne vypadnúť.
 • Neustále škrabanie môže spôsobiť zápal kože a môže sa vyskytnúť aj sekundárna infekcia baktériami alebo plesňami.

Hoci telo po infikovaní začne okamžite produkovať aktívne protilátky a ak je imunitný systém zdravý, dokáže sa s parazitmi vysporiadať za 1 až 2 mesiace, liečba svrabu je mimoriadne dôležitá z viacerých dôvodov. Na jednej strane je to pekelné obdobie pre nakazeného psa a na druhej strane je to vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré nešetrí ani iné zvieratá a dokonca ani majiteľa.

Nórsky svrab

Je dôležité vedieť, že staršie psy alebo psy s oslabeným imunitným systémom môžu mať aj inú formu svrabu, nazývanú scabies alebo nórsky svrab. Na koži postihnutého zvieraťa sa vytvorí hrubá, žltobiela vrstva šupiniek pripomínajúca cement, ktorá môže obsahovať viac ako 1000 roztočov.

Ako sa diagnostikuje svrab u psov

Hoci sa uvedené príznaky môžu zdať dostatočne zrejmé, len na základe týchto príznakov si nemôžete byť istí, že Váš pes má svrab. Totiž často spôsobujú silné svrbenie aj alergie. Preto je na stanovenie diagnózy potrebná anamnéza psa: u psov adoptovaných z ulice, prinesených zo zlých podmienok alebo stretávajúcich sa s divými zvieratami je pravdepodobnosť výskytu svrabu oveľa vyššia. Stojí tiež za to, aby ste svojmu veterinárovi oznámili, či Váš pes podstúpil nejakú antiparazitárnu liečbu, a ak áno, presne akú.

Mimo základného testu sa môže vykonať aj:

 • Test zoškrabaním kože: existuje veľa falošne negatívnych výsledkov, pretože v chorom zvierati sa nachádza zvyčajne len 10 – 15 roztočov, takže je veľká pravdepodobnosť, že v škrabanci sa nenachádzajú žiadne roztoče
 • Sérologický test (test na protilátky): ide o krvný test, ktorým možno zistiť protilátky proti roztočom v krvi infikovaného psa. V tomto prípade však môže byť výsledok falošne pozitívny, ak je pes alergický na iné roztoče, napríklad na veľmi rozšírené prachové roztoče.

Ako Vznika Svrab U Psa

Liečba nakazenia ktoré spôsobuje svrab u psov

Na svrab u psov existujú lieky alebo spot-on prípravky (na miestnu aplikáciu). V závislosti od produktu a závažnosti príznakov môže byť potrebné použiť ich jednorazovo alebo ako liečebný cyklus. Ak Váš domáci miláčik príliš trpí svrbením, môžete po konzultácii s veterinárom použiť rôzne dezinfekčné šampóny, masti alebo v prípade nadmernej infekcie antibakteriálne a antimykotické prípravky.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Je možné liečiť svrab u psov octom?

Hoci na mnohých miestach sa môžete dočítať, že svrab u psov sa dá liečiť octom, neodporúčame to. Hlavným dôvodom je, že zapálená, rozjatrená koža je octom ešte viac podráždená, čo vedie k väčšiemu hryzeniu a škrabaniu a Váš pes si môže spôsobiť väčšie škody.

Ak je u Vášho psíka diagnostikovaný svrab u psov, mali by sa liečiť aj ostatné zvieratá

Keďže svrab u psov je infekčné ochorenie, môže sa ľahko rozšíriť na iné zvieratá v prostredí psa, a dokonca aj na ľudí. Preto je nevyhnutné súčasne liečiť aj ostatné zvieratá žijúce so psom!

Pri obnove zdravia pokožky je kľúčom správne kŕmenie

Pre obnovu a udržanie zdravej pokožky a srsti je rozhodujúca správna výživa. Krmivo pre psov PetChef je zostavené tak, aby bolo bohatým zdrojom omega-3 a ďalších mastných kyselín pre Vášho psa, ktoré zabezpečia čo najrýchlejšie zotavenie a udržanie zdravia!

Petchef Atlanticke Lososove Krmivo Pre Psov N 2

Zoznámte sa s Atlantickým lososovým menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík oslabený imunitný systém, často sa škriabe, vypadáva mu srsť, bojuje jeho telo s nejakým zápalom alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Atlantické lososové krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem lososového mäsa aj pohánku, quinou, sladké zemiaky, brokolicu a tekvicu. Losos má mimoriadne vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín, čo prispieva k lesklej srsti, zdravej koži a navyše pôsobí protizápalovo. Krmivo má tiež hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Svrab u psov môže nakaziť aj ľudí

Svrab u psov môže byť aj zoonotický, čo znamená, že parazit sa môže šíriť aj na človeka. Hoci sa zákožka svrabová, ktorá napáda psy, nemôže rozmnožovať v našej koži, môže spôsobiť takmer neznesiteľný stav kože so štípaním a veľmi intenzívnym svrbením. U dospelých sa vyskytuje zriedkavo, ale deti a starší, slabí ľudia sú ohrození, preto nezabudnite informovať svojho praktického lekára, ak má Vaše zviera svrab u psov!

Liecba Svrabu U Spov

Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *