Žiaľ, nielen ľudia sú náchylní na alergiu. Alergické ochorenia sa vyskytujú aj u psov. Navyše u nich je ťažké určiť, čo spôsobuje alergické príznaky, pretože symptómy rôznych typov alergií sa môžu veľmi podobať.

Poďme však od začiatku a pozrime sa, aké typy alergií u psov existujú!

Typy alergií u psa

Alergia je vlastne reakcia na alergén, čo je zvyčajne dôsledkom nejakého druhu precitlivenosti. Existuje široká škála alergénov, ktoré môžu u psa vyvolať alergickú reakciu. Alergénmi môžu byť prírodné látky, napríklad tráva alebo peľ, ale aj umelé látky, ako napríklad kus tkaniny. Pes môže prísť do kontaktu s alergénmi prehltnutím, priamym kontaktom, vdýchnutím, uštipnutím, atď.

Rozlišujeme štyri hlavné typy alergií u psov:

 • Atopia, známa aj ako alergia dýchacích ciest (vdýchnutím)
 • Zápal kože spôsobený uhryznutím blchou (uštipnutím)
 • Kontaktná dermatitída (priamym kontaktom)
 • Potravinová alergia (prehltnutím)

Typy A Príznaky Alergie

Atopia

Atopia, známa aj ako alergia dýchacích ciest, je najčastejšie sa vyskytujúca alergia u psov. Alergické príznaky vyvoláva obvykle určitý druh peľu. Keďže znečistenie ovzdušia peľom je pomerne sezónne, alergické príznaky u psov, ktorí sú alergickí na peľ, sa prejavujú zvyčajne sezónne, a nie počas celého roka.

Môže sa však stať, že Váš pes bude časom alergický nielen na peľ, ale aj na ďalšie alergény, ktoré sú vo vzduchu neustále prítomné, ako napríklad prach alebo pleseň. To znamená, že Váš pes bude nimi trpieť po celý rok.

Trvalé riešenie v prípade peľovej alergie možno dosiahnuť len dlhodobou veterinárnou liečbou, ktorá môže trvať aj do konca života psa. Odporúča sa tzv. desenzibilizačná injekčná liečba, ktorej základom je znižovanie citlivosti.

Zápal kože spôsobený uhryznutím blchou

Ako už názov napovedá, tento typ alergie je priamo vyvolaný uhryznutím blchou.
Ale uhryznutie nie je jediná vec, ktorá spôsobuje problém. Alergickú reakciu u psa vyvolávajú blšie sliny, ktoré sa dostanú do rany, spôsobenej uhryznutím blchou.

Súprava obojku a vôdzky pre psa

Súprava obojku a vodítka pre psa

Objednajte si našu súpravu obojku a vodítka PetChef spolu, zdobenú roztomilými vzormi PetChef! Tieto krásne, ručne vyrobené kúsky sú skutočným majstrovským dielom a značka Collarful zaručuje kvalitu.

Tak ako by ste nemali robiť kompromisy pri kŕmení Vášho psíka, nemali by ste robiť kompromisy ani pri jeho vzhľade: Váš miláčik si zaslúži to najlepšie!

POZRIEM SI

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída vzniká vtedy, keď sa alergén dostane do priameho kontaktu s kožou psa. Tento kontakt vyvoláva uňho alergickú reakciu. Takýto typ alergie najčastejšie spôsobuje nejaká tkanina alebo plast. Môže sa však stať, že problém spôsobuje práve nejaký cielene aplikovaný liek alebo antibiotikum.

Potravinová alergia

Podľa štatistík každý desiaty alergický pes trpí potravinovou alergiou. Tento druh alergie sa iba ťažko rozpoznáva, pretože majitelia psov často ani nepomyslia na to, že problém spôsobuje práve krmivo, ktoré ich pes konzumuje. Sú totiž presvedčení, že ak pes už dlho konzumuje to isté krmivo, a doteraz s ním nemal žiadny problém, tak to nemôže byť príčinou ani teraz.

Ale vznik potravinovej alergie funguje inak. Príznaky sa nemusia prejaviť hneď po prvej konzumácii. Je oveľa pravdepodobnejšie, že u Vášho psa sa nejaký čas neobjavia žiadne príznaky na určitú potravinu, ktorá však môže neskôr vyvolať silnú alergickú reakciu. Psí organizmus si chvíľu dokáže poradiť s bielkovinovou záťažou, ale po určitom čase sa stane precitliveným a vtedy sa objavia príznaky potravinovej alergie.

Dalo by sa povedať, že koľko typov alergie u psov, toľko príznakov alergie, ale NIE je to pravda. Reakcie na alergiu, teda príznaky alergie, sú vo väčšine prípadov rovnaké. Neustále svrbenie a škrabanie môžu znamenať potravinovú alergiu a tiež peľovú alergiu. Samotný príznak alergie však neurčuje, akú alergiu Váš pes má.

Napriek tomu je dôležité poznať všetky príznaky alergie u psov. V nasledujúcej kapitole Vám predstavíme jednotlivé typy príznakov alergií u psov.

Príznaky alergií u psa

Vždy si všímajte všetko nezvyčajné v správaní Vášho psa, ktoré robí pravidelne. Ľahko sa môže stať, že niektorá z týchto nezvyčajných činností naznačuje alergiu.

Jedným z kľúčových bodov pri liečbe alergií u psov je zistiť, o aký druh alergie ide. Nie je to však také jednoduché, pretože príznaky alergií u psov môžu byť veľmi podobné. Sledujte svojho psa a pozorne si prečítajte príznaky alergií z nižšie uvedeného zoznamu, či sa nevyskytuje niektorý z nich aj u Vášho psa. Ak áno, je veľká pravdepodobnosť, že Váš pes trpí nejakou alergiou, ktorú je potrebné liečiť, aby ďalej netrpel.

Pozrime sa podrobne na jednotlivé príznaky alergií a na možnosti ich domácej liečby:

Svrbenie, škrabanie

Škrabanie je klamlivý príznak, pretože ako prvé nám napadne blcha, a nie alergia. Nikoho z nás to neprekvapí, pretože najčastejším dôvodom škrabania je skutočne to, že pes má blchy. Ak však pes dostane správnu liečbu, toto škrabanie by malo čoskoro zmiznúť.

Ak sa Váš pes po ošetrení vhodným prípravkom proti blchám stále škriabe, môžete mať podozrenie na alergiu. Škrabanie je veľmi nebezpečné, pretože Váš pes si môže spôsobiť aj krvavé rany, ktoré môžu byť živnou pôdou pre ďalšie infekcie.

Proti svrbeniu sa odporúča časté kúpanie. Existujú šampóny, ktoré z povrchu pokožky dokážu odstrániť dráždivé alergény, vďaka čomu svojmu psíkovi uľahčíte jeho každodenný život. Ak dôsledkom škrabania vznikli aj rany, uistite sa, či pes nemôže situáciu ešte viac zhoršiť. V takomto prípade pomôže iba ochranný golier. Mnohí používajú aloe vera pre jej priaznivé protizápalové účinky ktoré môžu byť účinné aj pri alergických ťažkostiach u psov. Steroidy nachádzajúce sa v aloe vera majú navyše antiseptické a anestetické účinky.

Vypadávanie srsti

Vypadávanie srsti úzko súvisí so svrbením a škrabaním. Pes si svrbiacu oblasť trie labkami a olizuje jazykom, až kým srsť prakticky zmizne. Všimnete si, že pes má na tele holé miesta alebo jeho srsť dostáva inú farbu. Buďte ostražití a všimnite si tieto príznaky čím skôr. Ak tomu nezabránite včas, na povrchu kože bez srsti v dôsledku trenia a škrabania môžu vzniknúť rany, čo pre psa predstavuje ďalšie nebezpečenstvá.

Vyrážky

V mnohých prípadoch sa na koži psa objavia vyrážky, ale majiteľ si ich často ani nevšimne, pretože srsť psa ich takmer úplne zakrýva. Kto s tým nemá skúsenosti, nemá takmer žiadnu šancu si ich všimnúť. Môže sa stať, že veterinár identifikuje vyrážky ako príznak nejakého iného ochorenia. Predpísané lieky síce dočasne zmiernia kožné problémy, ale po krátkom čase sa opäť objavia. Aj v tomto prípade treba mať podozrenie na alergiu.

Kýchanie

Ľudský organizmus pri vdýchnutí alergénu reaguje často kýchaním. Takto sa snaží zbaviť sa ho. U psov to však nie je primárnym príznakom, a to ani v prípade atopie, čiže alergie dýchacích ciest. Reagujú skôr svrbením alebo škrabaním, ale nedá sa vylúčiť ani to, že pes kýcha v dôsledku alergie.

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Nepríjemný zápach

Domáce zvieratá majú svoj vlastný “pach”, ktorý sa dá ľahko rozpoznať. Ak spozorujete nezvyčajný, nepríjemný zápach spojený s Vaším domácim miláčikom, môže ísť o alergiu. Nepríjemný zápach môže byť totiž aj príznakom zápalu.

Výtok z ucha

Alergia u psa sa môže dokonca prejaviť aj v uchu. Zvyčajne ide o voskovitý výtok z ucha, ktorý je sprevádzaný aj nepríjemným zápachom.

Typy Alergií U Psov

Identifikácia, diagnostika a liečba potravinovej alergie

V prvom rade je dôležité objasniť, že potravinová alergia u psov nie je to isté ako potravinová intolerancia. Intolerancia je oveľa miernejšie ochorenie, ktoré sa prejavuje skôr žalúdočnými ťažkosťami a je spôsobené nedostatkom enzýmov potrebných na spracovanie určitých potravín alebo zložiek potravy. V prípade potravinovej alergie však organizmus psa reaguje oveľa intenzívnejšie a produkuje protilátky proti niektorým zložkám krmiva. Práve preto príznakmi potravinovej alergie u psa nemusí byť hnačka alebo mäkká stolica, ale skôr svrbenie a škrabanie.

Potravinová alergia u psa je vlastne alergia na určitý druh bielkovín. Najčastejším spúšťačom potravinovej alergie je hydinové mäso. Väčšina suchých krmív obsahuje hydinové mäso, aj keď základnou zložkou krmív nie je hydina, ale hovädzie mäso, divina alebo ryby. Samozrejme, neznamená to, že alergiu spôsobuje len hydinové mäso, potravinové alergie u psov môžu vyvolávať aj iné druhy bielkovín a zložiek.

Ako zistiť, na ktoré potraviny je Váš pes alergický?

Existujú dve možnosti: odber krvi a eliminačná diéta.

Krvným testom sa dá relatívne rýchlo zistiť, na čo je pes alergický, ale tento spôsob diagnostiky je pomerne nákladný. Krvným testom sa zvyčajne vyšetruje krv na 60 až 80 rôznych druhov alergénov. Skúsenosti potvrdzujú, že tieto testy poskytujú spoľahlivé výsledky.

Ak hľadáte lacnejšie riešenie, mali by ste sa rozhodnúť pre eliminačnú diétu. Eliminačná diéta sa začína zvolením takého druhu potravy, ktorý pes ešte nikdy predtým nedostal. Môže to byť veterinárne krmivo, ale môžete si ho pripraviť aj Vy sami. Po dobu troch týždňov môže pes jesť výlučne toto krmivo. Ak sa počas tejto doby neprejavia žiadne alergické príznaky, môžete si byť istý, že Váš pes má potravinovú alergiu.

Teraz prichádza tá fáza, keď treba zistiť, na čo je pes alergický. V praxi to znamená, že postupne zavádzame nové druhy potravín a sledujeme reakcie psa. Ak sa neobjaví žiadna reakcia, môžeme prejsť na ďalšie krmivo. Sami tušíte, že to nie je krátky proces, môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa zistí, na čo je pes skutočne alergický.

Potravinová alergia je “dobrá” z toho hľadiska, ak ju tak môžeme nazvať, že zvolením správnej diéty sa dá veľmi dobre zvládnuť. Priemyselne spracované krmivá obsahujú často veľa prídavných látok, zvýrazňovačov chuti a rôzne druhy farbív, ktoré nie sú dobré pre organizmus psa, pretože môžu vyvolať alergické reakcie. Okrem toho, ako sme už písali, často obsahujú hydinové mäso, ktoré je jedným z najčastejších zdrojov bielkovín spôsobujúcich alergie.

Ak máte psa s potravinovou alergiou, rozhodne sa vyhnite týmto priemyselne vyrábaným krmivám pre psov a zvoľte si radšej také alternatívy, ako sú hypoalergénne krmivá alebo čerstvo pripravené krmivá vyrobené špeciálne pre psov. Spoločnosť PetChef sa rozhodla pre druhú možnosť, pretože veríme, že naši psi si zaslúžia iba kvalitné krmivo pripravené z prírodných surovín. Tieto krmivá pre psov môžu pomôcť znížiť príznaky alergie alebo dokonca alergie úplne odstrániť.

Petchef Atlanticke Lososove Krmivo Pre Psov N 2

Zoznámte sa s Atlantickým lososovým menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Má Váš psík oslabený imunitný systém, často sa škriabe, vypadáva mu srsť, bojuje jeho telo s nejakým zápalom alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Atlantické lososové krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem lososového mäsa aj pohánku, quinou, sladké zemiaky, brokolicu a tekvicu. Losos má mimoriadne vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín, čo prispieva k lesklej srsti, zdravej koži a navyše pôsobí protizápalovo. Krmivo má tiež hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Obráťte sa na svojho veterinára

Hoci existujú aj domáce praktiky, ktoré môžete využiť pri liečbe Vášho psa, ako napríklad aloe vera, časté kúpanie, a pod., ale keď máte podozrenie na alergiu u psa, odporúčame radšej navštíviť veterinárneho lekára a spoločne prekonzultovať Vaše možnosti. V zásade existuje veľa rôznych možností liečby, z ktorých si odborník na základe individuálneho posúdenia môže vybrať tú najvhodnejšiu pre Vášho domáceho miláčika.

Liečba Potravinovej Alergie

Veterinárovi môžete pomôcť aj Vy sami, ak ho navštívite pripravený a budete vedieť odpovedať na tieto otázky:

 • Aké príznaky alergie ste zaznamenali u Vášho psa?
 • Prejavujú sa tieto príznaky ustavične alebo príležitostne?
 • Nastala nejaká zmena v stravovaní Vášho psa?
 • Boli ste so svojím psom v novom prostredí?
 • Došlo v živote Vášho psa k nejakým zásadným zmenám?
Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

1 thoughts on “Typy a príznaky alergie u psa – liečba potravinovej alergie

 1. Gabriela Hradska says:

  naša fenka Ennie – westík má problémy s kožou , robili sa jej aj krvné testy 2 krát a zakaždým vyšlo niečo iné je to beh na dlhú trať , tak som sa rozhodla vyskúšať krmivo od petchef doteraz sme mali problém aby zožrala granule dávali sme jej do toho kopec mlsiek , ako sme prešli petchef teší sa na každé kŕmenie misku vylýže úplne do čista je vytálnejšia a zatiaľ si nezačala lízať labky ( predtým si ich vylyzovala až do krvi ) tak uvidíme ako to pojde ďalej nakoľko čisté krmivo od petchef má len 2,5 týždňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *