V živote každého psíka nastane čas, keď dosiahne svoju pohlavnú dospelosť. Od tejto chvíle sa háranie, ruja, párenie stáva dôležitou otázkou, a to aj vtedy, keď nie ste chovateľ. Kým hlavným cieľom chovateľov je mať zdravé šteniatka, ako majiteľ domáceho zvieraťa sa pravdepodobne chcete vyhnúť “nehode”, ktorej výsledkom by boli neočakávané šteniatka.

Existuje však niekoľko otázok týkajúcich sa párenia psov, ktoré by mal každý majiteľ alebo majiteľka mali poznať. Prečítajte si náš článok a dozviete sa o tejto tematike všetko.

Pes Pohlavna Zrelost

Kedy je pes pohlavne zrelý?

Párenie sa stáva biologicky možným, keď sa psík stane pohlavne zrelým.

Ale kedy presne sa to stane?

 • Pre suky znamená dosiahnutie pohlavnej zrelosti prakticky prvé háranie. U sučiek s menším telom k tomu dochádza skôr, približne vo veku 6-8 mesiacov. U väčších sučiek sa to očakáva o niečo neskôr, okolo 9-10 mesiacov.
 • Príznaky pohlavnej zrelosti u psích samcov už nie sú také jasné. Pohlavná zrelosť u psov totiž nie je spojená so žiadnymi vonkajšími fyzickými príznakmi alebo stavmi. Ani pohyby imitujúce párenie nie s smerodajné, pretože Váš miláčik ich môže predvádzať aj pred dosiahnutím pohlavnej zrelosti. Vek je však užitočnou vôdzkou: nástup pohlavnej zrelosti aj u samcov je viac-menej rovnaký ako u súk.
 • Pohlavná zrelosť a chovateľská zrelosť

  Je však dôležité si uvedomiť, že len preto, že sa Váš psík stal pohlavne zrelým, ešte nie je zrelým na chov. Tento posledný pojem je dôležitý vtedy, ak chcete mať šteniatka. O chovateľskej zrelosti hovoríme vtedy, keď je zviera schopné nielen porodiť potomstvo, ale ho aj vychovať. Chovateľská zrelosť je silnejšia, pokročilejšia fáza ako pohlavná zrelosť, ktorá sa vytvorí zvyčajne po 3. alebo 4. háraniach. Teda to, že kedy je pes plodný a kedy je pripravený na chov, sú dve rôzne veci.

  Výber maškŕt

  Výber žuvacích pochúťok

  Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

  Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

  Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

  Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Cyklus hárania psov

  Ako už bolo spomenuté vyššie, prvé háranie u sučiek je prvým znakom pohlavnej zrelosti, ktorá nastáva približne vo veku 6 až 10 mesiacov, v závislosti od telesnej veľkosti. Potom sa háranie bude objavovať pravidelne po zvyšok života suky (dokonca aj v starom veku), zvyčajne každý rok. Je potrebné vedieť, že cyklus hárania suky je veľmi odlišný od ľudského menštruačného cyklu, a to z hľadiska frekvencie aj charakteru. Niekedy môžete počuť, že psík menštruuje – nuž, tento výraz je úplne nesprávny.

  Okrem toho je dôležité, že samčí psi nemajú ruju. Dospelé psi sú totiž pripravené na párenie po celý rok.

  Kedy suka hára?

  Suky zvyčajne hárajú dvakrát do roka, najprv na jar a potom na jeseň. Doba jarného hárania je zvyčajne od konca februára do začiatku marca a jesennej od októbra do novembra. U niektorých psíkov však môže byť cyklus hárania oneskorený a obdobie pokoja môže byť kratšie alebo dlhšie ako zvyčajne. Existujú aj príklady zvierat, ktoré hárajú len raz ročne.

  Fázy hárania suky

  Cyklus hárania súk sa skladá zo 4 hlavných fáz. Pozrime si, čo potrebujete vedieť o každej fáze!

  1. Proestrus (začiatok hárania)

  Obdobie bezprostredne predchádzajúce háraniu, obdobie trvajúce zvyčajne 7-10 dní. Sučka už priťahuje pozornosť samcov, ale stále odmieta ich zblíženia.

  Hlavné znaky, ktoré poukazujú na začiatok hárania:

 • Vulva suky opuchne a niekedy sú genitálie psa červené a začervenané.
 • Vulva produkuje tmavšie sfarbený, krvavý hlienový výtok. Toto krvácanie je úplne odlišné od ženskej menštruácie!
 • Temperament hárajúcej suky sa stáva premenlivejším: je náladovejšia, nepokojnejšia, môže stratiť chuť do jedla a ak môže, ochotne a často sa zatúla.
 • Psov výrazne ovplyvňuje “hormónový kokteil”, ktorý sa uvoľňuje z ich hlienového výtoku a moču. Suka však stále absolútne odmieta ich pokusy o zblíženie.
 • Dĺžka začiatku hárania sa môže pohybovať od 3 do 17 dní, najčastejšia doba je však okolo 9 až 10 dní.
 • Haranie Suky

  Petchef Slavnostne Bravcove Krmivo Pre Psov N 2 (1)

  Zoznámte sa so Slávnostným bravčovým menu od PetChef!

  Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

  Má Váš psík citlivý žalúdok, je vyberavý, má cukrovku, trpí refluxom alebo žalúdočnou kyselinou? V tom prípade si zvoľte naše Slávnostné bravčové krmivo!?

  Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem bravčového mäsa aj pohánku, tekvicu, sladké zemiaky a mrkvu.

  U psíkov s citlivým žalúdkom sa môžu objaviť také nepríjemné príznaky, ako nadúvanie, hnačka, občasné zvracanie alebo bolesti žalúdka. Naše Slávnostné bravčové krmivo je vďaka vysokému pomeru zeleniny s protizápalovým účinkom a obsahom antioxidantov, vynikajúcou voľbou pre psíkov s citlivým žalúdkom. Toto krmivo je navyše mimoriadne chutné, takže Váš psík trpiaci nechutenstvom vyprázdni svoju misku až do poslednej kvapky.

  Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

  Objednať

  2. Estrus (vlastné háranie)

  Ide o fázu nasledujúcu po začiatku hárania, ktorá trvá 5-9 dní. Nazýva sa aj skutočným háraním, pretože vtedy sa začína ovulácia. Vtedy je teda veľká šanca, že sa párenie psov stane úspešným a uskutoční sa počatie.

  Známky hárania:

 • Opuch vulvy sa mierne zmenší a zmierni.
 • Vaginálna tekutina sa “vyčistí”, stane sa vodnatejšou a menej krvavou.
 • Aj suka sa začne zaujímať o samcov, neodmieta ich približovanie sa.
 • V skutočnosti sa zvyčajne rada zastaví, odsunie svoj chvost a zúčastní sa párenia.
 • 3. Metestrus (luteálna fáza)

  Fáza po háraní, nazývaná aj fáza žltého telieska. Ak bolo párenie úspešné, plod sa začne vyvíjať v maternici vašej sučky.

  Charakteristika:

 • Opuchnutá vulva sa pomaly stiahne.
 • “Krvácanie”, ktoré je charakteristické pre háranie, t. j. vaginálny výtok, postupne ustáva.
 • Sučka sa o samcov zaujíma čoraz menej, čoraz menej toleruje ich návrhy a nakoniec jej začnú byť úplne ľahostajní.
 • Po ovulácii sa na povrchu vaječníka vytvoria tzv. žlté telieska. Tie vylučujú hormón progesterón, ktorý prispieva k vývoju embryí. (Odtiaľ pochádza názov “fáza žltého telieska”.)
 • Žlté telieska prestávajú fungovať a odumierajú po 9-12 týždňoch. Následne sa spúšťa produkcia ďalšieho hormónu nazývaného prolaktín. Je to hormón, ktorý spúšťa žľazy produkujúce mlieko.
 • Funkcia žltých teliesok a vylučovanie hormónu, ktorý stimuluje produkciu mlieka, sa môže vyskytnúť aj v prípade, že zviera nebolo oplodnené. V takýchto prípadoch sa môže vyvinúť aj pseudogravidita suky.

  4. Anestrus (pokojová fáza)

  “Normálny stav” suky, keď neprejavuje záujem o samcov, nestimuluje ich svojimi hormónmi a nie je schopná oplodnenia.

  Hlavné charakteristiky pokojovej fázy:

 • Môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, zvyčajne 4 až 4,5 mesiaca.
 • Psie genitálie sa dostanú do pokojového stavu.
 • Zvýšená produkcia progesterónu sa zastaví.
 • Správanie suky, jej chuť do jedla atď. sa vráti do normálneho stavu.
 • Na čo si dať pozor, ak chcete kryť svojho psíka?

  Ak sa rozhodnete, že chcete šteniatka, je dôležité, aby ste na to svojho domáceho miláčika riadne pripravili.

  Dôležitým prvkom toho je, aby bola sučka už zrelá na chov, preto sa ju neoplatí kryť počas prvých 3-4 háraní. Je tiež dôležité, aby boli sučka aj pes v čo najlepšej kondícii. Na dosiahnutie tohto cieľa je dobré, aby bol Váš pes čo najviac vonku, aby sa mohol pohybovať, prechádzať a hrať. Ďalšou, možno ešte dôležitejšou podmienkou dobrej kondície je správna výživa.

  V ideálnom prípade by krmivo Vášho psíka, ktoré zvažujete na krytie, malo mať tieto vlastnosti:

 • vyrobené z vysokokvalitných materiálov
 • pri príprave boli použité len čerstvé a prírodné suroviny
 • pripravené šetrnými metódami
 • Súprava obojku a vôdzky pre psa

  Súprava obojku a vodítka pre psa

  Objednajte si našu súpravu obojku a vodítka PetChef spolu, zdobenú roztomilými vzormi PetChef! Tieto krásne, ručne vyrobené kúsky sú skutočným majstrovským dielom a značka Collarful zaručuje kvalitu.

  Tak ako by ste nemali robiť kompromisy pri kŕmení Vášho psíka, nemali by ste robiť kompromisy ani pri jeho vzhľade: Váš miláčik si zaslúži to najlepšie!

  POZRIEM SI

  Čo treba urobiť pred párením psov

  Keď príde čas párenia, väčšina majiteľov si myslí, že príroda sa o to už sama postará. Nie v každom prípade to však platí: je niekoľko vecí, na ktoré si treba dať pozor, a v prípade neskúsených psov môže byť potrebné aj pomôcť im pri párení.

 • V žiadnom prípade by psy nemali začínať zoznamovanie s plným žalúdkom. Pred stretnutím je dobré vykonať malú aj veľkú potrebu.
 • Pokiaľ možno by medzi sukou a psom nemal byť výrazný rozdiel vo veľkosti.
 • Najprv je dobré vodiť oboch psov na vôdzke. Až keď sa navzájom spoznajú a je zrejmé, že sa medzi nimi vyvíjajú sympatie, až potom ich pustite!
 • Šance na úspešné krytie sú oveľa vyššie, ak sú obaja účastníci rutinní a majú skúsenosti. Zvyčajne je tiež dobrou kombináciou spojenie panenskej suky so skúseným psom alebo neskúseného psa so skúsenou sukou. Najmenej šťastné je, ak sú obe zvieratá panny a neskúsené.
 • Najmä pre samcov začiatočníkov je dôležité, aby sa párenie uskutočnilo v pokojnom a známom prostredí. Preto v takom prípade je najlepšie, ak sučka navštívi psa, pretože výhoda “domáceho prostredia” môže byť užitočná.
 • Neskúsené páry môžu potrebovať pomoc svojich majiteľov, ale súčasne ich prítomnosť môže byť aj prekážkou samotného aktu. V prípade skúsenejších psov je najlepšie nechať vec na nich a na prírode a stiahnuť sa do pozadia.
 • Úspešné párenie môže zlyhať z viacerých dôvodov. Psy môžu mať problémy s orgánmi, ktoré neumožňujú počatie. Nezabúdajte ani na to, čo inak väčšina majiteľov vie: aj psíkovia sú cítiace bytosti! Majú veľkú mieru individuality a vkus. A áno, rovnako ako ľudia, aj u nich sa stáva, že sa im ich partner jednoducho nemusí páčiť – nech sa v našich očiach zdá akokoľvek dokonalý.

  Je dôležité, aby ste rešpektovali rozhodnutie psa, aj keď ste z neho sklamaní! Násilná tvrdohlavosť môže dokonca viesť k tomu, že pes sa nabudúce nebude chcieť kryť vôbec.

  Krytie Psa

  Ako presne prebieha párenie psov?

  Po ukončení dvorenia, t. j. kratšej alebo dlhšej hry, sa sučka zastaví a pleskne chvostom do strany. To psovi signalizuje, že je pripravená na párenie. Pes na ňu skočí a začne sa párenie.

  Zvyčajne sa párenie skončí po 2-4 minútach. Spermie sa dostanú do vajíčkovodov za 15-20 minút. Tu sú schopné na oplodnenie ešte ďalších 4-7 dní. Pes sa upokojí, jeho svaly sa uvoľnia, hlava sa skloní, predné nohy už nedržia telo suky.

  Čo robíte, keď sa psy zviažu?

  Prirodzeným dôsledkom párenia psov je, že sa potom psi zviažu spolu. Je to preto, že penis opuchne a stena pošvy sa stiahne. Táto zvláštna situácia môže trvať štvrťhodinu až celú hodinu.

  Najlepšie, čo môžete urobiť, je hladiť a upokojovať psíka. Najmä suky to môžu potrebovať. Môžete sa tiež pokúsiť psa zdvihnúť a otočiť ho tak, aby sa jeho predné nohy dotýkali zeme. V žiadnom prípade sa ich nepokúšajte oddeliť násilím, pretože by ste mohli spôsobiť zranenia zvierat! Najlepšie je pokojne počkať, kým sa zaseknuté psy samy oddelia.

  Pomoc Vášmu psovi pri párení – ďalšie užitočné tipy

 • Neskúsené suky nemusia dobre znášať pokusy psa a môžu ho dokonca uhryznúť. Najlepšie je pokúsiť sa ich upokojiť, ale použitie náhubku tiež nie je zlý nápad.
 • Niekedy si sučka sadne, keď sa k nej pes priblíži, čo je tiež typické pre neskúsené zvieratá. Môžete tomu pomôcť tak, že jednou rukou budete držať obojok tak, aby sa nemohol hýbať, a druhou rukou ju môžete postaviť a držať sučku pod bruchom. Potom môže pes už ľahšie vykonávať svoju prácu.
 • Niekedy si sučka sadne, keď sa k nej pes priblíži, čo je tiež typické pre neskúsené zvieratá. Môžete tomu pomôcť tak, že jednou rukou budete držať obojok tak, aby sa nemohol hýbať, a druhou rukou ju môžete postaviť a držať sučku pod bruchom. Potom môže pes už ľahšie vykonávať svoju prácu.
 • Psy sa tiež nemusia páriť z dôvodu zlyhania orgánov alebo choroby. Zápal semenníkov, ochorenie zadných nôh, nesprávna výživa a mnohé ďalšie príčiny môžu stáť za tým, že pes alebo suka neprejavujú záujem o párenie alebo je párenie je neúspešné z iného dôvodu. Ak máte takéto podozrenie, v každom prípade dajte svojho psa vyšetriť veterinárovi!
 • Po párení je účelné genitálie psov umyť. Dávajte im dostatok vody a ak môžete, vezmite ich na prechádzku (samozrejme, oddelene)!
 • Uistite sa, že krytá sučka bude ešte niekoľko dní zatvorená alebo na bezpečnom mieste v dokonale oplotenom dvore. Ak sa počas tohto obdobia stretne s iným psom, môže sa stať, že okrem pôvodne plánovaných mláďat bude mať incident za následok aj narodenie nechcených.
 • Ak je párenie úspešné, nastane gravidita a približne po 68 dňoch sa narodia rozkošné šteniatka. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, prečítajte si aj náš článok o gravidite psov!

  Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Jozsi Doboz Badge New Small 1

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Krmivá pre psov

  Farmárske hovädzie

  Od  16,49 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Hodové morčacie

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Slávnostné bravčové

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Domáce jahňacie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Lesné králičie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Nebeské klokanie

  Od  19,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Atlantické lososové

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *