Žiaľ, starnutie nešetrí ani našich štvornohých priateľov, s pribúdajúcim vekom sa aj u nich čoraz častejšie vyskytujú zdravotné problémy. Mnohým z nich sa vyhnúť nedá, ale ak príznaky rozpoznáme včas, môžeme stabilizovať alebo zlepšiť zdravotný stav psíka. V tomto článku sa dočítate o najčastejších ochoreniach a ich príznakoch, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť.

Kedy sa pes považuje za starého?

V prípade psov sú veľké rozdiely v tom, kedy sa považujú za staré, v závislosti od plemena. U psov veľkých plemien sa prvé príznaky starnutia môžu prejaviť už vo veku 6 – 7 rokov, zatiaľ čo u menších plemien sa zdravotné problémy začínajú prejavovať až vo veku 10 – 11 rokov.

V staršom veku sa odporúča absolvovať so psíkom pravidelné lekárske prehliadky, pri ktorých je možné odhaliť prípadné problémy skôr, ako sa objavia prvé príznaky.

Priznaky Chorob U Starsich Psov

Najčastejšie choroby u starších psov

Očné choroby, zhoršenie zraku

S pribúdajúcim vekom psa, jedným z najčastejších problémov je zhoršenie zraku, ktoré môže viesť až k úplnej slepote. Mnohé očné problémy sú spôsobené degeneratívnymi zmenami s postupujúcim vekom, veľmi časté sú napríklad šedý a zelený zákal. Hoci je zhoršenie zraku nezvratné, pri včasnej liečbe možno proces spomaliť.

Pri udržiavaní zdravia očí zohráva veľkú úlohu výživa, preto sa odporúča podávať psovi – počas celého svojho života – potraviny bohaté na vitamín A, ako napríklad pečeň, brokolica alebo tekvica. Všetky krmivá pre psov od spoločnosti PetChef, sú zostavené tak, aby podporovali zdravie očí.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Psík sa stáva neistým, naráža do vecí
 • Zahmlené videnie alebo červené, zakalené oči
 • Za súmraku sa príznaky ešte viac zhoršujú

Ak spozorujete zhoršenie zraku u Vášho psíka, nezúfajte! Môžete mu pomôcť tým, že nebudete meniť obvyklé usporiadanie vecí v jeho prostredí a budete s ním chodiť na prechádzky vždy po tej istej trase, na vodítku. Psy si dokážu poradiť aj so slabým zrakom a spoliehajú sa na svoj čuch a sluch.

Zhoršenie sluchu

Zhoršenie sluchu je tiež veľmi časté u psíkov-seniorov. Žiaľ, v súčasnosti neexistuje žiadna účinná metóda, ktorá by zabránila progresii tohto zdravotného problému. Psy sa však dobre prispôsobujú zmenenej situácii, najmä ak im pomôžete, napríklad tým, že ich naučíte ručné signály.

Zásobník na sáčky na exkrementy

Zásobník na vrecká na psie exkrementy

Nový zásobník na vrecká na psie exkrementy od spoločnosti PetChef je štýlovým doplnkom na prechádzky a výlety. Vďaka karabíne na boku ho môžete ľahko pripnúť buď na vodítko, alebo na tašku, takže ho budete mať vždy po ruke, keď budete potrebovať po svojom psíkovi upratať.

Nemôže sa stať, že vrecko na exkrementy zostane doma alebo sa poškodí. Zásobník je vyrobený zo skutočne odolného materiálu, takže Vám bude verne slúžiť na mnohých prechádzkach. Materiál zásobníka na vrecká na psie exkrementy je bioplast, takže je nielen moderným doplnkom k vreckám na exkrementy, ale je aj šetrný k životnému prostrediu.

Dokonale sa doň zmestí rolka kompostovateľných vreciek na psie exkrementy.

POZRIEM SI

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Nereaguje na vonkajšie zvuky (napr. na ľudí, ktorí prechádzajú okolo domu, atď.)
 • Nezobudí sa na zvuky
 • Nereaguje, keď ho privoláte

Problémy s kĺbmi, osteoartróza

Toto ochorenie postihuje predovšetkým psov veľkých plemien, ale zápal kĺbov sa vyskytuje často aj u malých plemien. Kým v mladom veku je chrupavka v kĺboch ešte neporušená, s pribúdajúcim vekom sa znižuje množstvo synoviálnej tekutiny, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k poškodeniu chrupavky. Opotrebovaním chrupavky môže dôjsť k deformácii kostí a vznikne zápal. Zápal môže zasiahnuť jeden alebo viacero kĺbov a pohyb sa môže stať bolestivým. Najviac postihnuté sú bedrové, kolenné a lakťové kĺby, ktoré sú najviac zaťažované.

Nebeské klokanie: Žiaľ, zápal kĺbov sa môže časom zhoršovať, ale ak si príznaky všimnete včas, môžete ich zmierniť pomocou protizápalových a analgetických liekov, ako aj prípravkov na spevnenie chrupavky. Pomôcť môžete aj správnym kŕmením: Nebeské klokanie krmivo pre psov od PetChef, je vyvinuté tak, aby chránilo kĺby a podporovalo ich regeneráciu. Ako doplnkové liečebné postupy, odporúčajú sa rehabilitácie, masáže, vodoliečba alebo fyzioterapia.

Hodové morčacie: Veľkú úlohu pri udržiavaní zdravotného stavu psa zohráva aj diétna strava. U starších psov je obezita bežná, ktorá veľmi zaťažuje už aj tak zapálené kĺby. Preto sa odporúča podávať stravu, ktorá je špeciálne navrhnutá pre psov, ktorí ľahko priberajú. Hodové morčacie krmivo pre psov od PetChef, je ideálnou voľbou pre psov, so sklonom k priberaniu.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Krívanie, zmena chôdze
 • Strnulosť po odpočinku
 • Opuchnuté kĺby, niekedy bolesť na dotyk
 • Pes sa nerád hýbe, v pokročilejšom štádiu nerád vstáva, pretože mu to spôsobuje bolesť, nevyjde po schodoch

Pre viac informácií o osteoartróze u psov, prečítajte si náš článok s názvom Príčiny a predispozície zápalu kĺbov u psov.

Priznaky Chorob U Starsich Psov

Problémy so zadržiavaním moču (Inkontinencia)

Našťastie, problémy so zadržiavaním moču sa dajú dobre zvládnuť. Často sú spôsobené infekciou močových ciest alebo problémami s obličkami. Ak u Vášho psíka spozorujete tieto problémy, neváhajte kontaktovať Vášho veterinárneho lekára. Neliečená inkontinencia totiž výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ďalších infekcií alebo iných, vážnejších ochorení. Inkontinenciu možno úspešne liečiť liekmi a kvalitným, špeciálnym krmivom pre psov.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Únik moču
 • Pomočovanie počas spánku
 • Príliš časté močenie alebo ťažkosti s močením

Petchef Nebeske Klokanie Krmivo Pre Psov N 1

Zoznámte sa s Nebeským klokaním menu od PetChef!

Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

Je Váš psík väčšieho vzrastu, starší, trpí artritídou, problémami s pankreasom a dyspláziou alebo má cukrovku? V tom prípade si zvoľte naše Nebeské klokanie krmivo!

Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem klokanieho mäsa aj proso, quinou, tekvicu, sladké zemiaky, čerstvé lesné čučoriedky, kurkumu a zázvor.

Klokanie mäso je mimoriadne bohaté na omega-3 mastné kyseliny, navyše má aj hypoalergénny účinok, takže je ideálne pre tých psíkov, ktorí trpia alergiou na iné zdroje bielkovín. Vďaka zázvoru a kurkume poskytuje extra podporu pre zdravie kĺbov Vášho psíka. Zabezpečuje pružnosť chrupaviek, kĺbov, šliach a kostí a znižuje stuhnutosť kĺbov súvisiacu so starnutím.

Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

Objednať

Zlyhanie obličiek

Obličky sú párový orgán, ktorý je zodpovedný za vylučovanie toxínov. Ak nefunguje správne, v organizme sa môžu hromadiť toxické látky, čo môže viesť k vážnym problémom. Stav obličiek sa môže postupne zhoršovať, až nakoniec dôjde k ich úplnému zlyhaniu.

Našťastie, ochorenie obličiek sa dá tiež dobre zvládnuť liekmi, v prípade potreby infúziou. V mnohých prípadoch stačí, ak po úvodnej liečbe budeme dôsledne dodržiavať diétu predpísanú veterinárnym lekárom. Lesné králičie krmivo pre psov od PetChef, je špeciálne vyvinuté pre psov, ktorí trpia problémami s obličkami, takže ho môžete svojmu psíkovi podávať, ak sa uňho takéto problémy objavia.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Zvýšená spotreba vody
 • Časté močenie
 • Malátnosť, skľúčenosť
 • Náhla strata telesnej hmotnosti
 • Nechutenstvo
 • Inkontinencia

Pre viac informácií o ochorení obličiek u psov, prečítajte si náš článok s názvom Zlyhanie obličiek u psov, príčiny, príznaky a liečba.

Choroby U Starsich Psov

Srdcové zlyhanie

Srdcové zlyhanie je tiež častým ochorením u starších psov a postihuje najmä psov malých plemien. S pribúdajúcim vekom môže dôjsť k zhrubnutiu srdcových komôr, ktoré strácajú svoju pružnosť, čo spôsobuje spätný tok krvi a nadmerné zaťaženie srdca. Tento stav sa dá liečiť a zlyhaniu srdca sa dá predísť. Zlyhanie srdca môže byť spôsobené aj inými ochoreniami, dokonca aj srdcovou červivosťou. Ľavostranné srdcové zlyhanie je tiež častým ochorením, ktoré postihuje až 30 – 70 % psov.

Pri prevencii srdcových ochorení zohráva zdravé stravovanie tiež mimoriadne dôležitú úlohu. Podľa súčasných výskumov, betakarotén a omega-3 mastné kyseliny výrazne znižujú riziko vzniku tohto ochorenia.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Kašeľ, dýchavičnosť, sťažené dýchanie
 • Strata chuti k pohybu
 • Zavodnenie organizmu
 • Skľúčenosť

Nádorové ochorenia

U starších psov sa často objavujú rôzne výrastky. Môžu to byť tukové hrčky pod kožou, bradavice alebo aj zhubné nádory. Ak na Vašom psíkovi spozorujete akékoľvek výrastky, je potrebné čím skôr navštíviť veterinárneho lekára, ktorý odoberie vzorky a odošle ich na histopatologické vyšetrenie. Ak sa výrastok nenachádza na problematickom mieste, väčšinu nezhubných nádorov nie je potrebné odstraňovať.

Žiaľ, u väčšiny starších psov ide často o zhubné nádory a rakovinu. Rozpoznať ochorenie často nie je jednoduché, pretože rôzne typy rakoviny sa prejavujú rôznymi príznakmi. Úspech liečby závisí od toho, či sa ochorenie odhalí včas.

Niektorým nádorovým ochoreniam môžete predísť kastráciou psíka, respektíve zabezpečením stravy bohatej na antioxidanty a vitamíny.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Hrčky a výrastky na tele psíka
 • Pomalé hojenie rán
 • Neustupujúca hnačka alebo zápcha
 • Krv a hlien v stolici, v moči
 • Zmena telesnej hmotnosti, ťažkosti s jedením
 • Kašeľ, dychčanie

Kognitívna dysfunkcia, demencia

Rovnako ako u ľudí, aj u psíkov-seniorov môže dôjsť k strate kognitívnych funkcií. Ide o tzv. syndróm kognitívnej dysfunkcie alebo demenciu. Spočiatku sú príznaky miernejšie, ale časom sa, žiaľ, môžu zhoršovať. Zmätenosť, zábudlivosť, nehody týkajúce sa vyprázdňovania a aj podráždenosť, to všetko môžu byť príznaky kognitívnej dysfunkcie.

Ak sa u Vášho psíka objavia príznaky demencie, je najvhodnejšie poradiť sa s veterinárnym lekárom, pretože príznaky môžu indikovať aj ďalšie ochorenia. Pri stabilizácii (a prevencii) tohto stavu pomôže aj každodenný mentálny tréning so psíkom, pri ktorom mu budete dávať rôzne úlohy a snažiť sa ho naučiť nové veci. Takéto úlohy prinútia k činnosti mozgové bunky, ktoré sú zodpovedné za kognitívne funkcie a vďaka tomu sa spomalí ďalšie zhoršenie stavu psíka.

Ak je situácia vážnejšia, je vhodné upraviť prostredie tak, aby bolo pre Vášho psa bezpečné (napr. zatarasiť schody a pod.). Nesmieme zabudnúť ani na dostatočný pohyb, napríklad na fyzioterapiu a rehabilitačné cvičenia.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Psík javí známky dezorientácie, napríklad točí sa v kruhu tým istým smerom, zablúdi na známych miestach
 • Niekedy sa ocitne akoby zaseknutý v rohu alebo úzkych priestoroch, zablúdi medzi kusmi nábytku
 • Stojí pred dverami, ale nepamätá si, na ktorej strane sa otvárajú.
 • Nevyhľadáva už pozornosť, uzatvára sa do seba
 • Je vystrašený, stáva sa bojazlivým aj v spoločnosti známych ľudí
 • Stráca svoje nadšenie pre hru, prechádzku, nemá záujem ani o iné psy alebo ľudí
 • Má narušený biorytmus, radšej spí cez deň, v noci je nepokojný
 • Zmena a strata hygienických návykov, zabudne signalizovať potrebu vyprázdňovania
 • Nepamätá si, čo sa predtým naučil, stráca schopnosť učiť sa nové veci, prípadne nereaguje ani na svoje vlastné meno
 • Zmení sa jeho chuť do jedla, má problém nájsť svoju misku, jedlo mu vyteká z úst

Výber maškŕt

Výber žuvacích pochúťok

Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

Objednať

Ochorenia ústnej dutiny

V staršom veku je pomerne bežné, že pes trpí nejakým ochorením ústnej dutiny. Prvými príznakmi sú zápach z úst, krvácanie ďasien, ktoré môže naznačovať tvorbu zubného kameňa a zápal. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k atrofii ďasien, uvoľneniu a strate zubov alebo periodontitíde, vzniku abscesu zubného koreňa.

Väčšine ochorení ústnej dutiny sa dá predísť pravidelnými stomatologickými prehliadkami, preto nezanedbávajte správnu ústnu hygienu Vášho psa! V súčasnosti existuje mnoho skvelých možností starostlivosti o dentálnu hygienu pre psov.

Zdravý chrup je mimoriadne dôležitý, ak chcete, aby Váš domáci miláčik mal zdravý a dlhý život. Na udržanie zdravých zubov je nevyhnutné, aby sa zo zubov Vášho psa pravidelne odstraňovali všetky usadeniny, ktoré by pri nedostatočnej starostlivosti mohli viesť k vzniku zubného kameňa. Zubný kameň totiž, z dlhodobého hľadiska spôsobuje ochorenia zubov a ďasien.

Ktoré príznaky by ste si mali všímať?

 • Nepríjemný zápach z úst
 • Krvácajúce, opuchnuté a červené ďasná
 • Uvoľnenie a strata zubov
Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Jozsi Doboz Badge New Small 1

Spoznajte PetChef!

Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

 • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
 • Bez použitia konzervačných látok a prísad
 • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
 • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

Krmivá pre psov

Farmárske hovädzie

Od  16,49 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Hodové morčacie

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Slávnostné bravčové

Od  14,19 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Domáce jahňacie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Lesné králičie

Od  16,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Nebeské klokanie

Od  19,99 / týždenná porcia

Krmivá pre psov

Atlantické lososové

Od  16,99 / týždenná porcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *