Vankúšiky na labkách psa môžu popraskať a zraniť sa a jednou z najčastejších príčin bolesti labiek je zápal vankúšikov na labkách.

Vývoj a príčiny zápalu psích labiek

Psie labky sú v priamom kontakte so zemou, a preto sú vystavené veľkej námahe a mnohým nebezpečenstvám. Vankúšiky na psích labkách sú pokryté vrstvou chrastovitej kože nazývanej epidermis, podobne ako na ľudských nohách. Ideálne je, ak sú vankúšiky na labkách pružné a mäkké. Zdravé vankúšiky na labkách sú odolné voči poraneniam, rýchlo sa hoja a preto sú chránené pred bakteriálnymi infekciami a zápalmi.

V niektorých prípadoch však môže epitel pokrývajúci vankúšiky na psích labkách zhrubnúť, vyschnúť a popraskať. To sa môže vyskytnúť najmä v prípade psov:

 • s väčším telom,
 • bez dostatočného pohybu,
 • starších psov,
 • u psov, ktorí nie sú správne kŕmení.
 • Praskliny a poranenia môžu vzniknúť aj na zdravých vankúšikoch na labkách. Môžu ich poškodiť kamene, drobné ostré kamienky, a menšie poškodenia môžu spôsobiť aj soľ a iné protišmykové materiály, ktoré boli rozsypané počas zimy. A v lete môžu vankúšiky na chodidlách popraskať v dôsledku horúceho asfaltu počas dlhej chôdze.

  Zápal Psích Labiek

  Vzniknuté trhliny sú často voľným okom neviditeľné, ale ak sa dostanú do živého tkaniva, môžu sa ľahko infikovať a zapáliť. Infekciu môže spôsobiť aj nečistota, ktorá sa dostala do rany, alebo patogénne baktérie. Zápal psej labky, alebo lekárskym výrazom, zápal vankúšikov psej labky, je v podstate reakciou tela zvieraťa na infekciu. V tomto procese sa imunitný systém snaží bojovať proti infekcii a príznaky zápalu sú dôsledkom tejto reakcie.

  Petchef Farmarske Hovadzie Krmivo Pre Psov N 1

  Zoznámte sa s Farmárskym hovädzím menu od PetChef!

  Idylický život štvornohých kamarátov stále viac ničí nejaký zdravotný problém, ktorý väčšinou súvisí s kvalitou krmiva, ktoré sa dostáva do misky Vášho domáceho miláčika.

  Rýchlo sa Váš psík unaví, má vysokú potrebu pohybu, je vyberavý, má cukrovku, vysokú potrebu živín alebo je ešte šteniatko? V tom prípade si zvoľte naše Farmárske hovädzie krmivo!

  Starostlivo pripravené monoproteínové ragu obsahuje okrem hovädzieho mäsa aj hnedú ryžu, tekvicu, sladké zemiaky a čerstvé lesné čučoriedky. Je vynikajúcou voľbou pre vyberavých psov, ale má aj mnoho ďalších výhod. Hovädzie mäso má extra vysoký obsah bielkovín, vďaka čomu výrazne podporuje správny vývoj svalstva, kostí a zubov, navyše psíkom dodáva obrovské množstvo energie.

  Vyrobené výlučne z prírodných surovín, s odporúčaním veterinárneho lekára a naše čerstvo uvarené krmivá Vám doručíme priamo až k Vašim dverám!

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené krmivo Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Príznaky zápalu vankúšikov psej labky

  Jedným z najčastejších príznakov zápalu vankúšikov psej labky je lízanie nôh, teda keď si zviera často líže svoje labky. To môže byť sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú:

 • roztrieštená, popraskaná koža na vankúšikoch labky,
 • citlivá, jasne červená, červená koža na psích labkách, vankúšikoch alebo medzi prstami,
 • svrbenie, škrabanie,
 • opuch vankúšikov,
 • očami viditeľná rana,
 • bolesť vankúšikov labky,
 • v závažnejších prípadoch krívanie.
 • Je dôležité poznamenať, že tieto príznaky môžu byť príznakmi aj iných ochorení, nielen zápalu vankúšikov. Problémom môže byť napríklad podráždenie, plesňové infekcie, prítomnosť rôznych parazitov. Jednou z možných príčin je tiež alergia, o ktorej sme podrobne písali v inom príspevku.

  Liečba zápalu psej labky doma

  Prvým krokom je dôkladná kontrola psích labiek. Hľadajte predovšetkým cudzie materiály, predmety, ako je napríklad hrot zavŕtaný do labky, malé kamienky alebo iné predmety, ktoré tam nepatria. Ak sa tieto cudzie telesá odstránia a psia labka sa v prípade potreby umyje a vydezinfikuje, zápal sa zvyčajne vyrieši sám.

  Je tiež možné, že sa zápal predsa len nezahojí. Dôvodom môže byť to, že pes si ranu stále olizuje, aby ju vyčistil. Baktérie v psích slinách však často ranu znovu infikujú. Preto sa snažme zabrániť tomu, aby zviera olizovalo chorú časť tela. Nohu mu tiež niekoľkokrát umyte antiseptickým mydlom. Proces hojenia podporí aj namáčanie v teplej vode dvakrát denne po dobu desiatich minút.

  keramická miska pre psov

  Keramická miska

  K zdravému krmivu pre psov patrí kvalitná keramická miska. Prekvapte Vášho chlpatého kamaráta novou roztomilou keramickou miskou od spoločnosti PetChef, ktorá je ideálnou voľbou tak pre jeho obľúbené pochúťky, ako aj na vodu! Mnoho psíkov trpí alergiou spôsobenou kovovými miskami, preto je pre nich keramická miska tou najlepšou voľbou.

  POZRIEM SI

  Liečba zápalu vankúšikov u veterinára

  Zápal Vankúšikov Na Labkách Psa Zapal Vankusikov Na Labkach Psa

  Liečba poranenia zápalu vankúšikov labky psa a zmiernenie bolesti vankúšikov sa však nedá vždy vykonať doma. Keď pôjdete k veterinárovi, aj on najprv fyzicky vyšetrí poranenú labku. Ak nie je jasné, čo je príčinou príznakov, veterinárny lekár vykoná aj tzv. test zoškrabaním kože. Vyšetrenie zoškrabaním kože odhalí príčinu zápalu psej labky.

  Ak je test zoškrabania kože negatívny, je to tiež užitočná informácia pre lekára – napríklad pri podozrení na už vyššie spomenutú alergiu. Veterinárny lekár môže vykonať krvné testy na alergiu, aby to objasnil. Ak príčinou zápalu nie je alergia, môžu sa zvážiť krvné testy a biopsia kože (vyrezanie kože).

  Po zistení príčiny zápalu je ďalším krokom jej odstránenie. To sa môže vykonať podľa potreby

  • antiseptickými prípravkami,
  • kombinovanými masťami s protizápalovými účinnými látkami,
  • antibiotickou kúrou,
  • kúpeľom v liečivom šampóne.

  Zápalové príznaky zvyčajne vymiznú do 7-10 dní od začiatku liečby. V niektorých prípadoch (cudzie teleso, zlomený pazúr, absces) môže byť potrebný chirurgický zákrok, v takom prípade je doba rekonvalescencie dlhšia.

  Výber maškŕt

  Výber žuvacích pochúťok

  Motivácia a odmeňovanie Vášho psíka je dôležitou súčasťou Vášho každodenného vzťahu a k tomu je dobré, ak máte pri sebe vždy zopár extra chutných, super zdravých pochúťok.

  Je dôležité, aby maškrta za odmenu mala nízky obsah sacharidov a neobsahovala žiadne umelé prísady ani lepok, ktoré u psov často spôsobujú potravinovú intoleranciu alebo alergiu.

  Vynikajúcou voľbou na odmeňovanie Vášho psíka môžu byť super chutné maškrty z islandskej tresky, maškrty z kože sumca atlantického a maškrty z kože islandskej tresky, ktoré vyrábame procesom sušenia mrazom.

  Tieto žuvacie pochúťky na prírodnej báze a bohaté na živiny Vám môžu byť veľkou pomocou pri odstraňovaní zubného povlaku medzi dvoma čisteniami zubov. Okrem fantastickej chuti poskytujú intenzívny a dlhotrvajúci zážitok zo žuvania, takže upútajú aj pozornosť Vášho domáceho miláčika. Pri každodennej konzumácii sa môže vytvárať menej hnedého povlaku a zubného kameňa, vďaka čomu zmizne aj nepríjemný zápach z úst psíka.

  Už viac nečakajte a objednajte si nové obľúbené žuvacie pochúťky Vášho psíka teraz!

  Objednať

  Prevencia infekcií psích labiek, starostlivosť o labky vášho psa

  Psia Labka

  Kľúčom k prevencii zápalov psích labiek je udržiavať labky a vankúšiky na labkách zdravé. Pravidelná starostlivosť o psie labky je preto nevyhnutná.

  Vždy udržujte psie labky čisté

  Najmä v zime dbajte na pravidelné umývanie nôh svojho domáceho maznáčika. Je to potrebné, pretože je takmer isté, že na labkách a chodidlách vždy zostane trochu soli. To môže vysušiť pokožku vankúšikov chodidiel a spôsobiť ich popraskanie.

  Používajte masti na starostlivosť o nohy

  Pravidelné používanie týchto prípravkov vyživuje a zmäkčuje vankúšiky na labkách Vášho psa. Niektoré krémy môžete použiť aj pred prechádzkou, aby ste ochránili chodidlá Vášho psa pred vysušením.

  Na chodidlá psa môžete použiť:

  • krémy, oleje na starostlivosť o psov,
  • špeciálnu masť na ochranu labiek,
  • krém na vemená,
  • jelení loj.

  Kŕmte svojho psa kvalitným krmivom

  Správna funkcia imunitného systému zvieraťa, rýchle hojenie rán, ktoré sa nevyhnutne vyskytujú na labkách a chodidlách, je možné len vtedy, ak zviera konzumuje vyváženú stravu. Ak v jeho strave chýbajú minerálne látky, vitamíny a ďalšie dôležité živiny, telo psa sa ťažšie vyrovnáva so zápalmi. Preto je dôležité, aby ste svojho domáceho miláčika kŕmili vysokokvalitným krmivom bohatým na živiny.

  Recepty veterinara - MVDr. Jozefa Vargu

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Jozsi Doboz Badge New Small 1

  Spoznajte PetChef!

  Naše krmivá pre psov varíme z prírodných a čerstvých surovín vhodných na ľudskú spotrebu. V porovnaní s tradičnými krmivami sa v našich varených krmivách zachováva omnoho väčší podiel zdraviu prospešných živín a vitamínov vďaka procesu pomalého varenia.

  Psy jedia naše krmivá s veľkou chuťou a potešením. Už počas prvého týždňa môžeme pozorovať pozitívne zmeny v ich celkovom telesnom a zdravotnom stave: viac energie, zmiernenie príznakov alergií, lepšie trávenie, lesklejšia srsť a zdravá telesná hmotnosť.

  • Recepty, ktoré sú vhodné aj pre psov so špeciálnymi stravovacími potrebami, zostavil veterinár MVDr. Jozefa Vargu. Nájdete u nás rôzne druhy varených krmív, ako napríklad hypoalergénne krmivo, krmivo šetriace pečeň a obličky, energizujúce krmivo a krmivo pre psov s citlivým žalúdkom.
  • Bez použitia konzervačných látok a prísad
  • Mimoriadne jednoduchá objednávka a doručenie
  • Náš zákaznícky servis je dostupný telefonicky, radi Vám poradíme s akoukoľvek otázkou

  V prípade, že ako náš nový zákazník pri vyskúšaní prvého Ochutnávkového balíčka zistíte, že Vášmu psíkovi naše krmivá z nejakého dôvodu nechutia, v rámci našej Záruky čistého taniera Vám vrátime plnú cenu výrobku! Pre uplatnenie nároku na vrátenie peňazí, prosíme, vyplňte formulár na našej webovej stránke a naši zamestnanci zákazníckeho servisu Vás budú čoskoro kontaktovať! Naša Záruka čistého taniera platí iba pre prvý Ochutnávkový balíček výlučne pre nového zákazníka. Vrátenie peňazí sa nevzťahuje na náklady spojené s dopravou a iné poplatky.

  Krmivá pre psov

  Farmárske hovädzie

  Od  16,49 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Hodové morčacie

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Slávnostné bravčové

  Od  14,19 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Domáce jahňacie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Lesné králičie

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Nebeské klokanie

  Od  19,99 / týždenná porcia

  Krmivá pre psov

  Atlantické lososové

  Od  16,99 / týždenná porcia

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *